javno zdravlje
Navijač Partizana umro od srčanog udara, neki odapnu i sa pritiskom 280: Dr Ristić izdao dramatično upozorenje!
Navijač Partizana preminuo tokom meča
Navijač Partizana Dragan Ćetković (65), kome je pozlilo tokom košarkaške utakmice sa Barselonom u Beogradskoj areni, preminuo je od posledica srčanog udara u Urgentnom centru. Kako mediji pišu, nesrećni čovek prethodno je rekao - "ili ću prestati da gledam Partizan ili ću se šlogirati"! Na žalost, zaista mu je pozlilo, nakon čega je i umro. I ovo nije jedinstven slučaj.
I tokom Olimpijskih igara lekari Hitne pomoći napominjali su da kada su važne utakmice bile u toku, ljudi često zvali zbog povišenog krvnog pritiska. U toku je sezona sportskih događaja, a neke od važnih utakmica igraju se narednih dana.
Kako sačuvati srce tokom velikog naleta adrenalina i ko je najugroženiji u ovakvim situacijama otkrio je profesor doktor Nebojša Tasić.
Prema rečima dr Tasića u ovakvim slučajevima prevencija je najvažnija.
- Utakmice su uvek mesto visokog kardiovaskularnog rizika poput infarkta i šloga. Međutim, ovakve stvari mogu se desiti na bilo kom mestu gde je povišen adrenalin, pa i u pozorištu - kaže dr Tasić.
Kako savetuje dr Tasić, svako ko je svestan da ima kardiovaskularne probleme treba da se kloni stresova i adrenalinskih šokova. Međutim, čak i oni koji nisu svesni da imaju kardiovaskularne probleme, mogu biti ugroženi.
- Građani ne shvataju i da u našem organizmu čuče takozvane tihe ubice, koje nisu samo povišen krvni pritisak, već i povećane masnoće i šećeri, kao i potencijalne aritmije. One su karakteristične ne samo za ljude preko 40-50 godina, već i za mlade ljude u dvadesetim i tridesetim godinama. Tu su u posebnom riziku oni koji puše, koji su pod stalnim stresom, koji nemaju dovoljno fizičke aktivnosti! Hrana je sve gora, to je brza hrana koja je deo svakodnevnog života i paket koji akumulira u našem organizmu i okida na događajima kao što su utakmice - kaže dr Tasić za "Prva" TV.
Savetuje da nikako ne čekamo da se simptomi pojave, već da redovno idemo na preventivne preglede. Dr Tasić savetuje i sve koji imaju bilo kakve kardiovaskularne probleme da se posavetuju sa svojim lekarom pre nego što se odluče da posete neki sportski događaj.
"Imao sam pacijenta kome je zbog utakmice skočio puls na 280"
Za "Blic zdravlje" nedavno je o ovoj temi govorio i profesor dr Miljko Ristić, naš čuveni kardiohirurg i savetnik direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje".
Profesor objašnjava da se i sam u karijeri susretao sa pacijentima kojima je puls skočio i do 280, zbog gledanje utakmice. Objasnio je da je to retko, ali da u takvim situacijama može da dođe i do letalnog ishoda.
Ko je u najvećem riziku tokom utakmica
Profesor Ristić savetuje da osobe koje su u riziku treba da izbegavaju utakmice ukoliko znaju da im se to odražava na zdravlje. Ukoliko neko baš ima volju da gleda, napominje i da je priprema za važna takmičenja neophodna.
- Kao i sportisti, i navijači teško podnose poraze. Mi to ne možemo da izbegnemo, pogotovo na utakmicama kao što je bila ona u košarci koju smo igrali sa Amerikancima. Vodite, vodite, vodite, a onda 3 minuta pre kraja izgubite. To pogađa i teško je izdrž
ati takvo psihičko opterećenje - kaže prof. dr Miljko Ristić za "Blic zdravlje".
Puls preko 110 rizičan
Prema njegovim rečima, obično su starije osobe sklonije skakanju pulsa, u ovakvim situacijama:
- Zato kažu da neće da gledaju, jer se nerviraju, pa osluškuju sa strane, ili se kasnije raspituju za rezultat. Ako je već takva situacija, zbog svog zdravstvenog stanja, gledanje bi trebalo da preskoče srčani pacijenti koji imaju nestabilan pritisak i velike oscilacije u pulsu, nebitno da li je on nizak ili visok, a obično je visok. Normalan puls je 80, od 80 do 110, i svaki puls preko 110 je opasnost da se nešto desi. Kad je reč o sportistima, njima se rade testovi opterećenja i meri puls u svom sportskim disciplinama, i pri većem opterećenju, puls ide i na 200. Takvom igraču se onda ne može dozvoliti da se bavi sportom - objašnjava prof. dr Miljko Ristić.
Uzmite lek za smirenje
Navodi da se u karijeri susretao sa pacijentima sa pulsom od 200, 250 i 280, koji su kao poreklo skoka pulsa navodili upravo utakmice.
- To je jedan od rizika koji može, doduše retko se događa, ali može da dovede do letalnog ishoda - navodi sagovornik "Blic zdravlja".
Savetuje da srčani bolesnici u konsultaciji sa lekarom, uzmu dan, dva pre bitne utakmice lek za smirenje sa blažim dejstvom.
Kako prepoznati skok pulsa i simptome srčanog udara
Kardiolog profesor dr Goran Stanković direktor Klinike za kardiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije nedavno je upozorio i na to da vremenske oscilacije nikako ne prijaju kardiološkim bolesnicima.
- Ovih dana je mnogo više pacijenata koji imaju tegobe sa skokovima pritiska, sa malaksalošću, slabošću, nekada i sa vrtoglavicom. Kako bi se zdravlje sačuvalo oblačite se slojevito, nemojte izlaziti dok se temperatura ne stabilizuje, hronični bolesnici treba da uzimaju terapiju. Ukoliko osetite bol u grudima koji se širi u vrat i levu ruku, nemojte čekati, pozovite hitnu pomoć, dobićete koristan savet ili u slučaju da te tegobe budu ozbiljnije, oni će doći i pomoći - savetovao je dr Stanković.
Zbog vremenskih oscilacija, ali i drugih faktora rizika, osobe sa infarktom su sve mlađe, nažalost.
- Tako je, nažalost, to je neki trend da u što ranijoj životnoj dobi već uspevamo da registrujemo bolesnike koji imaju uznapredovalu aterosklerozu, ali i ove temperaturne promene, tempo života, stresa, način života, neredovna ishrana, život bez aktivne fizičke aktivnosti, sve to doprinosi tome da nam se zapravo rizik za pojavu ateroskleroze pogoršava i u svakom slučaju treba voditi računa. Kada se pojave tegobe, alarmirajte sistem. Odmah, odmah zovite lekara - posavetovao je profesor Stanković nedavno na javnom servisu.
Bonus video:
(Espreso/Blic/Sofija Vulićević/Preneo D.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!