da li ste iznenađeni?
Đaci u Srbiji se najviše bore za ovih 5 zanimanja od kojih se dosta zarađuje: Nisu električari, ni vodoinstelateri
Iz godine u godinu sve je veća nezainteresovanost osmaka u Srbiji za srednjim školama odnosno zanimanjima koja su deficitarna, iako su izuzetno tražena i dobro plaćena. To su varioci, moleri, keramičari, pekari, mesari…
Iako su električari, vodoinstalateri, zavarivači i obućari traženi i dobro plaćeni (njihove dnevnice su iznad 50 evra), ove smerove i obrazovne profile iz godine u godinu upisuje sve manji broj učenika. Ali, postoji nekoliko zanatskih škola koje su popularne među osmacima, a kako pokazuju prijavne liste, upisuju ih čak i odlični đaci.
Iz godine u godinu sve je veća nezainteresovanost osmaka u Srbiji za srednjim školama odnosno zanimanjima koja su deficitarna, iako su izuzetno tražena i dobro plaćena. To su varioci, moleri, keramičari, pekari, mesari…
Ali, postoji nekoliko zanatskih škola koje su popularne među đacima, a za nekima od njih interesovanje se čak i povećalo.
Kozmetički tehničar
Kozmetički tehničar je, reklo bih se, oduvek bio jedan od omiljenih smerova devojčica koje nisu pokazale zavidno znanje na prijemnom ispitu. Međutim, poslednjih godina primetno je da u kozmetičare idu i učenice sa odličnim uspehom i prilično dobrim brojem bodova prikupljenih na prijemnom ispitu.
Kozmetički tehničar je smer koji traje četiri godine i uglavnom je pod okriljem medicinske škole.
U današnje vreme veoma je cenjeno i isplativo, a kao što se može videti, kozmetički saloni niču svaki čas i na svakom ćošku.
Devojčice na ovom smeru stiču i teorijska i praktična znanja o nezi lica, tela, noktiju, a nakon završene škole, skoro sve se zapošljavaju i dobijaju posao. Njihova prosečna plata iznosi 120.000 dinara.
Kuvar
Kuvar je zanimanje o kom đaci uče u Ugostiteljsko-turističkoj školi.
Poslednjih tri-četiri godine posebno je poraslo interesovanje za kuvara, a kako i ne bi, kada može da zaradi i do 200.000 dinara.
Naravno, prosečna plata kuvara je od 120.000 dinara, pa na dalje.
Treba imati na umu da ovaj smer nije lako upisati. Recimo, prošle godine je za Srednju turističku školu na Novom Beogradu koja obrazuje kulinarske tehničare bilo potrebno ostvariti minimum 71,19 bodova za kuvara.
Smer se nalazi i u pojedinim ekonomskim školama u Srbiji ili je pod okriljem "ugostiteljsko-turističke škole".
Bagerista
Dok u keramičare, molere, tesare i armirače neće niko, za rukovaoce građevinskom mehanizacijom učenici se, doslovno rečeno, bore uspesima. Zvuči neverovatno, ali zaista je tako.
Rukovaoci građevinskom mehanizacijom su bageristi i vozači kombinovanih mašina i oni su na našem tržištu rada prilično traženi.
I ne samo na našem, nego i u inostranstvu. To je potvrdio profesor Građevinske škole Zvezdara Nebojša Crnomarković, koji kaže da po godini upisuju tridesetoro dece, ali da bi bilo sve popunjeno da imaju više mesta na raspolaganju.
"Prosečna plata za rukovaoce građevinskom mehanizacijom kreće se od 90.000 do 120.000-130.000 dinara, a u inostranstvu plata ide i do 3.500 evra. Naši đaci su odlični i jako vrlo dobri učenici. Takvi su nam došli, a uspeli su i da održe svoj uspeh zbog čega sam izuzetno ponosan. A koliko je ovaj posao tražen, ne samo u Srbiji, nego u celom svetu, pokazuju i firme sa kojima škola sarađuje, a koje već sada traže učenike završnih godina, koliko god da ih ima. Bukvalno su im toliko potrebni", istakao je profesor Crnomarković.
Poljoprivredni tehničar
Poljoprivredna škola je poslednjih godina postala prilično popularna među onim đacima koji nisu bili odlikaši.
Tako, nju mogu upisati svi koji ukupno (bodovi iz škole+prijemni ispit) imaju između 50 i 70 bodova. Konkretno, za upis ovog smera ove godine bilo je potrebno oko 52,22 poena.
Zanimanje poljoprivrednog tehničara je širokog usmerenja u oblasti poljoprivrede, pa samim tim je moguć brz pronalazak posla nakon sticanja diplome. Pored fiksne plate koja je između 80.000 i 100.000 dinara, veterinari na terenu dodatno mogu da zarade novac, zbog čega njihova mesečna primanja budu mnogo veća.
Geometar
Za geodetsku školu interesovanje je isto kao i pre desetak godina.
Budući geodetski tehničar u Geodetskoj tehničkoj školi prošle godine je imao 64,89 bodova.
On radi na crtanju geodetskih karata koje se koriste za projektovanje drumskog i železničkog saobraćaja, planiranje naseljenih mesta, hidrograđevinskih struktura, a ovo zanimanje je, možemo reći, deficitarno, dok je plata geometra od 90.000 dinara pa na više.
Bonus video:
(Espreso/Nova)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!