zdravlje dece
Opasan virus hara po vrtićima, roditelji oprez! Ako vam deca imaju ove siptome, to znači da su zaražena!
Dr Saša Milićević ističe da se koksaki bolest najčešće prenosi na dva načina
"Američki" koksaki virus, u narodu poznat i kao bolest "prljavih ruku" hara po vrtićima u Srbiji i regionu i beleži se mnogo više slučajeva nego u prethodne tri godine. Doktorka Biserka Obradović, specijalista opšte medicine, i dr Saša Milićević, pedijatar, napominju da u 80 odsto slučajeva ovaj virus prođe gotovo nezapaženo, ali da u 10 odsto može i te kako ostaviti teške posledice po zdravlje.
Doktorka Biserka Obradović objašnjava da postoje dva tipa koksaki virusa - A i B.
Tip A je poznat i kao BRNO virus i on napada uglavnom decu, dok je tip B karakterističniji za odrasle. Koksaki virus kod nas je poznat i kao američki virus. Često izaziva promene na koži dlanova, stopalima u ustima i usnoj duplji, ali kod nekih može izazvati i razne komplikacije sa veoma opasnim posledicama - objašnjava dr Obradović.
Bolest prljavih ruku
Dr Saša Milićević ističe da se koksaki bolest najčešće prenosi na dva načina:
prljavim rukama
kapljičnim putem
- Najčešće se prenosi direktnim ili indirektnim kontaktom, recimo preko igračaka u vrtićima. Oboljevaju deca do pete godine, mada mogu i kasnije. Mogu i roditelji da obole. Inkubacija je jedan do dva dana, i onda mi ne znamo da li je u pitanju taj virus ili neki drugi. Nezgodno je što bolest može da se prenese i nekoliko dana posle prolaska samih simptoma - kaže dr Milić.
Upozorava da roditelji treba da vode računa pre nego što decu puste u vrtić ili ako imaju u porodici nekog pacijenta ili rođaka, baku ili deku koji imaju neko hronično oboljenje. Iako vakcina ne postoji, dr Milićević ističe da se antitela stvaraju čim deca izađu iz tog perioda.
Bolest je zaista blaga i ne treba da plaši roditelje. Nekada, međutim, hoće nokti da otpadnu, ali to se posle vrati. Dete deluje tužno, neće da jede, ima promene koje podsećaju na varičelu, herpes... Bolest je virusnog porekla i brzo prolazi i retko daje komplikacije u smislu upale mozga, upale pluća... - kaže dr Milićević.
Dr Milićević objašnjava i da se virus tip A javlja u ponovnom obliku izuzetno retko, dok tip B može da se vrati.
Stabilan imunitet najbolji lek
Kako bismo se zaštitili od virusa najvažnije je da jačamo imunitet, savetuje dr Biserka Obradović.
- Sveže voće i povrće, fizička aktivnost, ako imamo komplikacije, pa vidimo da imamo ubrzan rad srca, kada se zamaramo, kada se teže krećemo uzbrdo, obavezno treba da se javimo lekaru. Važna je pravilna ishrana, koja je bogata voćem i povrćem.Treba izbegavati energetske napitke, i sve ono što nam urušava imunitet. Jako je važan i zdrav san - kaže dr Obradović.
Ona ističe da su roditelji jako veliki problem u poslednje vreme, jer često boluju od dečjih bolesti, zato što je njihov imunitet drastično opao.
Redom dolaze u ordinaciju i kažu dobio sam od deteta. Sve ono što im dete donese iz vrtića i škole oni to teže preboljevaju nego deca - ističe dr Obradović.
Problemi do kojih dovodi koksaki virus
Prema rečima dr Obradović, problemi do kojih dovodi koksaki virus nisu ni malo bezazleni.
- Koksaki virus može biti jako opasan za srce. Imam 10 odsto ljudi koji imaju neke veće probleme. Dolazi do oštećenja srca, do oštećenja mišićnih vlakana i on ne može da radi pravilno. Dolazi do miokarditisa, perikarditisa, to čak može doći do i meningitisa i kod odraslih i do herpangine. Leči se simptomatski i ne postoji neka posebna terapija. Mora da se koristi mnogo vitamina, pravilna ishrana je neophodna, kao i mirovanje - kaže dr Obradović za "Prva" TV.
Bonus video:
(Espreso/Blic/Sofija Vulićević/Preneo D.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!