Ova najstarija svetinja u Srbiji poseduje nešto što druge crkve nemaju: Priča o njenom nastanku se ne zaboravlja
Petrova crkva, Foto: Printscreen/Youtube/ Dragan Trifunovic Helivideo

spc

Ova najstarija svetinja u Srbiji poseduje nešto što druge crkve nemaju: Priča o njenom nastanku se ne zaboravlja

Napominje da su je obnovili srpski vladari pre dinastije Nemanjić, te da je ova svetinja bila sedište Raške episkopije

Objavljeno:

Na dva kilometra od Novog Pazara, nalazi se Petrova crkva, najstarija u Srbiji.

Novu „epizodu“ na Instagram stranici „Putevima srpske istorije“ istoričarka Nevena Kovačević posvetila je Petrovoj crkvi iz 6. veka, najstarijoj u Srbiji, u kojoj se nalazi krstionica u kojoj je kršten Stefan Nemanja.

„Ona poseduje galeriju koja je bila namenjena za moljenje siromašnih slojeva društva. Siromašni ljudi bi samo na ovaj način mogli da prisustvuju liturgiji koju bi gledali kroz ove otvore“, navela je u snimku, a u opisu dala još detalja.

„Na 2 km od Novog Pazara, nalazi se najstarija crkva u Srbiji. Prilikom arheoloških iskopavanja koja su na lokalitetu crkve sprovedena 1956. godine, na dubini od 2 metra pronađen je kneževski timulus iz 5. veka p. n. e. koji je sadržao grčke vaze, srebrno posuđe, zlatan nakit i veliku količinu staklenih i ćilibarskih zrna koja se danas nalaze u Narodnom muzeju u Beogradu. Smatra se da se na mestu današnje crkve nalazio paganski hram. U unutrašnjosti crkve je pronađen jak temeljni zid kružnog oblika, a u severozapadnom delu crkve rimski žrtvenih sa očuvanim natpisom: „Slavnim bogovima i boginjama ovog mesta”, ovo daje prostora mišljenju da je hram bio rimski“

„Ostaci pronađeni na lokalitetu svedoče da je crkva više puta razarana, današnji temelji crkve su najverovatnije iz VI veka, a najveći deo je iz VIII veka. Najstarije freske su iz X veka“, navodi Nevena Kovačević.

Napominje da su je obnovili srpski vladari pre dinastije Nemanjić, te da je ova svetinja bila sedište Raške episkopije.

Stefan Nemanja se krstio u ovoj crkvi po drugi put. Ogroman značaj u prvim godinama vladavine Nemanjića je crkva Svetog Petra imala. Na jednom saboru, koji je održan u Petrovoj crkvi, odlučeno je da se bogumilska jeres silom iskoreni. Još značajniji događaj u Petrovoj crkvi je i sabor iz 1196. godine, Nemanja je predao presto Stefanu Prvovenčanom. Sabor je poznatiji pod imenom sabor u Rasu. Na istom mestu episkop raški je zamonašio Nemanju i njegovu ženu Anu. Nakon sticanja crkvene samostalnosti 1219. godine, prvi srpski arhiepiskop postaje Sava Nemanjić sa sedištem u manastiru Žiča, a sedište Raške episkopije ostaje u Petrovoj crkvi. Međutim, podizanjem velelepnih crkvenih objekata u blizini (Sopoćani, Đurđevi stupovi, Studenica…), Petrova crkva gubi značaj. Nekropola ispred crkve je iz XVI i XIX veka. A Petrova crkva je na Uneskovoj listi svetske baštine od 1979. godine u sklopu spomenika srednjeg veka objedinjenih pod zaštićenom celinom Stari Ras“, piše istoričarka, prenosi "Nova".

Bonus video:

01:29

OD OVOGA DUŠA BOLI: Crkva u kojoj se krstio i venčao Karađorđe osuđena na propast! ZMIJE SU JOJ SKORO JEDINI POSETIOCI

(Espreso/Stil/Nova.rs/Ana Kalaba/Prenela: N.J)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.