klime rade nemilice
Oprezno s klima uređajima: Ova pravila vam mogu spasiti život, čuvajte najviše decu!
Mnogi zbog tropskih noći ne prezaju ni da spavaju uz upaljenu klimu u manjku drugih metoda rashlađivanja
Novi toplotni talas stigao je u Srbiju, a u želji za rashlađenjem nekako prvi odabir bude klima uređaj. Međutim, ono što se neretko zaboravlja jeste da razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature ne bi smela da bude veća od 8 stepeni.
Tako kada je, na primer, napolju 35 stepeni idealna temperatura u prostoriji bila bi do 24 stepena. Ukoliko se ne pridržavamo toga, najveći rizik je za kardiovaskularne bolesnike, ali to ne znači da ljudi bez zdravstvenih tegoba ne mogu da osete probleme, naprotiv.
Klima uređaj i tokom noći
Tropski talas doneo je sa sobom i tropske noći, pa mnogi ne prezaju ni da spavaju uz upaljenu klimu u manjku drugih metoda rashlađivanja.
Doktorka Biserka Obradović nam je svojevremeno objasnila kako se rashladiti na bezbedan način, ali i zašto nikako nije dobro spavati uz upaljenu klimu.
- Čak 90 odsto osoba koje zaspe sa uključenom klimom koja je u istoj prostoriji u kojoj su i oni, ujutru završi kod lekara. Ako ne možemo spavati u istoj sobi sa klimom, možemo neposredno pre spavanja da rashladimo prostorije. Međutim, ukoliko je ona u drugoj sobi, onda je možete ostaviti da radi - objasnila je doktorka za Telegraf.rs.
Kako je napomenula, to važi za osobe svih starosnih doba i zdravstvenih stanja, te da je vrlo važno da klima bude očišćena.
Klima puna bakterija
Kada je u pitanju klima uređaj, od neprikosnovene važnosti za zdravlje jeste njeno čišćenje. To je naročito važno za asmatičare, decu i sve ljude koji su osetljiviji jer neočišćena klima može izazvati velike probleme.
- Klima ima dosta bakterija koje mogu izazvati upalu pluća. Sa druge strane ne smemo temperaturu držati sa velikom razlikom, svi volimo da rashladimo prostorije ispod 20, ali apsolutno nije zdravo. To nije prirodna hladnoća, ako u spavaćoj sobi imamo strujanje vazduha koja može i te kako uticati na razne delove tela. Klima je jedna vrsta promaje, a to je strujanje vazduha na nekoj manjoj površini, pa tako često dolazi do upale mišića, do ukočenosti, zato što klima direktno deluje na naše telo - rekla je dr Obradović.
Štetnost temperaturnih razlika
Direktor Klinike za kardiovaskularne bolesti u UKC Niš, doc. dr Tomislav Kostić izjavio je za Telegraf.rs da ekstremne temperaturne razlike nikako nisu dobre.
- Krvni sudovi reaguju i na toplo i na hladno tako što se ili skupljaju ili šire. U ovakvim slučajevima radi se o njihovom širenju. Mi savetujemo da hronični bolesnici u periodu od 11 do 17 u letnjim mesecima ne izlaze napolje bez preke potrebe i da se taj način sačuvaju od temperaturnih razlika. Ali ni ne znači nužno da ako neko ima problem sa srcem, ili kardiovaskularnim sistemom da će imati problem zbog temperaturnih razlika, ali svakako oprez se savetuje svima - objašnjava doktor Kostić.
Stručnjaci otkrivaju i kako reagovati u slučaju da dođe do blokade mišića usled velike temperaturne razlike: "Treba uzimati magnezijum i vitamine B grupe koji pozitivno deluju na rad nerava i mišića". Treba napomenuti i da ako klima uređaje ne koristimo kako treba, klimatizacija prostorija u kojima boravimo može da pogoršava efekte artritisa i neuritisa, a nepovoljno utiče na osobe koje već imaju probleme i sa sinusima.
Od temperaturnih šokova poštedeti najpre decu
Bebe su posebno osetljive kada su u pitanju klima uređaji, njih posebno treba pričuvati.
- Sve što važi za starije, važi za bebe i svu decu samo sa još većim nivoom opreza. Nikako ih ne treba izlagati ovakvim temperaturnim šokovima - kazao je dr Kostić.
Čak se i kod beba može javiti ukočenost, ali i, na primer, upala uha koja je veoma bolna.
Bonus video:
(Espreso / Telegraf / Ema Korica Grubiša / Prenela: J.N.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!