Dok se u Srbiji broj ovaca smanjuje, u domaćinstvu Ilića se utrostučio: Posao im sve bolje ide, otkrili svoju tajnu
Ovce, Foto: Printscreen/RTS

mačva

Dok se u Srbiji broj ovaca smanjuje, u domaćinstvu Ilića se utrostučio: Posao im sve bolje ide, otkrili svoju tajnu

Za sedam godina tri puta više ovaca u domaćinstvu Ilića

Objavljeno:

Broj ovaca u Srbiji se smanjuje, a stado kod Ilića u Klenju u Mačvi, pokazuje da može i drugačije. Pre sedam godina kupili su prva ženska grla, na porodičnoj farmi sada imaju nekoliko stotina ovaca, francuske rase Il de Frans.

U dva objekta, 300 ovaca. Jagnje se tri puta u dve godine, i veoma su mesnate, kažu Ilići, koji su stado utrostručili. Uz savremenu mehanizaciju, posao se brže i lakše uradi.

Frama Ilića
Frama Ilićafoto: Printscreen/RTS

„To je bilo najlakše kad je bilo sto komada. Da prati jedna osoba, da se ne umori. I može od toga da se živi pristojno. Krenula je i prodaja, i to se malo širilo. I u malo težim godinama, kada je bila skupa hrana, mi smo uspeli da očuvamo stado da bude u kondiciji, da se bude kako je i kad je idealno, malo je teže bilo, ali smo se izborili“, navodi Ivan Ilić iz Klenja. Dodaje i da ima vremena i da se odmori, i da se ode u selo na kafu.

Ivan Ilić
Ivan Ilićfoto: Printscreen/RTS

Obrađuju 17 hektara. Seju i postrne useve, ali i pored dve žetve u toku godine, hranu za ovce dokupljuju.

„Sejemo grahoricu, grašak, raž, ječam i onda sejemo kukuruz za silažu. Dosta hrane kupimo. Na ovaj broj stoke falilo bi nam još 15 hektara, ali pošto je skup zakup bolje se isplati'', navodi Veroljub Ilić iz Klenja.

Medalje i pehari na policama. Trud i rad prepoznati su na sajmovima i takmičenjima. Sa plasmanom problema nemaju, i kvalitetna grla lako prodaju.

Bonus video:

02:33

OBESILA BIH SE KAD IH NE BI NAŠLA Baka Stojka grca u suzama: Preko noći joj ukrali ovce i jaganjce NE MOŽE DA ŽIVI OD STRAHA

„Ova godina možemo reći da je bila dobra, prodali smo i u priplod lepo jaganjaca, i klanična cena je bila lepa. Sad je malo u padu, ali nadamo se boljem kako i uvek. Stado je umatičeno, subvencije su redovne. Kad je javni poziv predamo, i čekamo. Značajne su dosta, pokrijemo deo hrane“, kaže Ivan Ilić iz Klenja.

Nekada su Ilići uzgajali krave. Mleko sada proizvode samo za svoje potrebe, a uz ovce, na porodičnom imanju u Klenju tove i junad.

(Espreso / RTS / Nenad Tomašević / Prenela: J.N.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.