TOPLOTNI TALAS
DA LI U SRBIJU STIŽE "PUSTINJSKI ĐAVO"? Meteorolog Todorović otkrio sve o ovom fenomenu i najavio tropsko vreme
Jak i dugotrajan toplotni talas koji je počeo u Srbiji, usloviće maksimalne temperature od 33 do 37 °C
Meterolog Nedeljko Todorović navodi da smo ušli u period pravih letnjih vrućina, i da će se žega nastaviti sve do 20. jula.
Jak i dugotrajan toplotni talas koji je počeo u Srbiji, usloviće maksimalne temperature od 33 do 37 °C, a od srede do kraja sledeće sedmice od 35 do 40 °C. RHMZ je izdao upozorenje za područje Srbije, na izražen toplotni talas. Meteorolog Todorović navodi da nema mesta panici, jer su ovakve temperature već zabeležene u istoriji.
Šta nas očekuje do kraja sedmice?
"Ušli smo u jedan izuzetno topao period, bio je čak i u junu, pa i maju, jedan skok visokih temperatura, zabeleženo je 35°c, tako da je leto počelo žestoko. Narednih 10-15 dana biće vrućina - letnja vrućina sa veoma visokim temperaturama, ali koje su već zabeležene u istoriji.
Negde do oko 20. jula biće prava letnja vrućina. Može da se desi da negde u brdsko-planinskim predelima u jednom od tih dana bude retka pojava, kratkotrajnih, slabih pljuskova, s tim da bi temperature bile veoma visoke, daleko iznad prosečnih vrednosti. Da napomenem da je sada prosečna maksimalna temperatura negde oko 28°c, a narednih dana biće za 10-ak stepeni više vrednosti.
Iz dana u dan, od sutra pa nadalje do kraja ove sedmice biće svaki dan po stepen viša temperatura. U petak i subotu najverovatnije da će u većini mesta biti između 36 i 38°c, mada postoji mogućnost da u nekom mestu bude zabeleženo i 39 ili 40°c. Tako da bi to bio jedan pik temperature, s tim što će u nedelju 14. biti stepen ili dva svežije. Onda negde oko 20. jula imamo nagoveštaj da bi došlo do izvesne promene vremena u tom smislu da je nešto veća verovatnoća za prodor manje toplog vazduha i da bude lokalnih pljuskova i grmljavina. Što znači da bi poslednjih 10-ak dana jula meseca bilo manje vruće.
O pustinjskom đavolu
Pustinjski đavo je izraz iz Amerike, a sada te pojave ima i kod nas. To je preteča malih tornada, zato ga ja nazivam đavolčić. Ti mali vrtlozi javljaju se svuda u svetu, a kada je leto javljaju se i kod nas. To samo okretanje vazduha se teško uočava, ali kad taj vrtlog podigne prašinu, onda je uočljiv. To su vrtlozi malih dimenzija. Kad bi se taj vrtlog razvio po dubini, odnosno po visini atmosfere, onda bi nastala neka nepogoda poput tornada.
Mada, tornado se javlja u okviru ozbiljnog nepogodskog oblaka. Kod nas je prošle godine bilo nekoliko takvih slučajeva, naročito u Vojvodini. U Srbiji prosečno godišnje tih tornada bude 2-3 slučaja, kada je nestabilno leto. To se obično dešava po sredini sunčevog ciklusa. Jedan sunčev ciklus traje 11 godina, i kada se dođe do 5-6 godine, onda se to dešava. Ovo je upravo taj period, sredina sunčevog ciklusa", naveo je Todorović.
Bonus video:
(Espreso / Mondo / I.L/ Prenela: A.P)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!