SJAJAN DOŽIVLJAJ EURA, FILMOVA I IGRICA: Jedini vodič za pametnu kupovinu projektora koji će vam ikada trebati
Projektori, Foto: piyaphunjun juntraverot / Alamy / Alamy / Profimedia

sjajna kupovina

SJAJAN DOŽIVLJAJ EURA, FILMOVA I IGRICA: Jedini vodič za pametnu kupovinu projektora koji će vam ikada trebati

Prilikom kupovine projektora obavezno obratite pažnju i na cenu zamenske lampe

Objavljeno:

Razmišljate li o kupovini projektora? Koji god razlog da vas je naveo na ovaj korak, činjenica je da kupovina projektora može značajno unaprediti vaše iskustvo igranja igrica, gledanja filmova i utakmica ili držanja prezentacija.

Bez obzira na to da li ćete projektor koristiti za gejming, kućni bioskop ili u svrhe poslovne prezentacije, važno je da odaberete model koji će vam pružiti najbolje i najkvalitetnije iskustvo. Kod kupovine projektora najvažnije je izabrati adekvatan model koji će odgovarati vašim specifičnim potrebama. S tim u vezi, neka vam naredni redovi posluže kao kratak vodič za pametnu kupovinu projektora.

Kada su u pitanju vrste projektora, neki od osnovnih tipova su LCD (rad zasnivaju na LCD matricama), DLP (podrazumevaju digitalnu obradu svetla) i LED projektori (popularni su zbog uštede energije). Dok se LCD projektori koriste pre svega u manjim prostorijama i obezbeđuju izuzetno visok kvalitet slike, uz duže trajanje lampi, DLP su znatno lakši za održavanje, dobri za oštre slike i visok kontrast.

Na tržištu postoje brojne opcije, sa različitim tehničkim specifikacijama i performansama, a kako bi kupovina projektora bila pametna investija, trebalo bi da uzmete u obzir različite faktore, u zavisnosti od svrhe korišćenja. Iako se kao najvažniji izdvajaju osvetljenje, rezolucija i razmera objektiva, ne treba zanemariti ni važnost ostalih faktora, kao što su: izvor svetlosti, garancija, način povezivanja itd.

Projektor
foto: Viktor Allin / Alamy / Alamy / Profimedia

Rezolucija

Pod rezolucijom se, najjednostavnije rečeno, podrazumeva jasnoća slike koju proizvodi projektor. Ona se prikazuje kroz broj piksela – što više piksela ima, to je kvalitet slike bolji, ona je oštrija i prikazuje više detalja. Da biste znali koja rezolucija odgovara vašim potrebama (XGA, HD Ready, Full HD, 4K UHD), bitno je da imate u vidu konkretnu primenu projektora. Za gejming i gledanje filmova ganjajte veću i bolju rezoluciju, sa što većim brojem piksela. Primera radi, XGA će biti solidan izbor ako je ekran manji, dok Full HD i posebno 4K UHD projektori stvaraju najjasnije i najdetaljnije slike.

Kontrast

Projektori sa visokim odnosom kontrasta (razlika između najtamnijih i najsvetlijih delova slike) daće slici izvesnu „dubinu“ i bolje definisati detalje senke i osigurati dobar nivo kontrasta. Ukoliko je kontrast projektora veći, utoliko je projektovana slika prirodnija i oštrija. Važnije je obratiti pažnju na veći kontrastni odnos kada je u pitanju kućni bioskop (zbog stvaranja duboke crne boje), nego, recimo, kada projektor koristite u poslovne svrhe.

Osvetljenost

Dok se rezolucija prikazuje kroz ukupan broj piksela, osvetljenost se kod projektora meri kroz tzv. lumene. Što je veći broj lumena – prikaz je svetliji. Za osvetljenost su najvažnije karakteristike prostorije u kojoj će se projektor koristiti (otvoren ili zatvoren prostor, njegova veličina, ambijentalno svetlo, broj gledalaca u prostoriji itd.). Odabir projektora u pogledu osvetljenosti zavisiće, dakle, najviše od konkretnog prostora i (ne)mogućnosti blokade direktne, prirodne svetlosti.

Da biste postigli željenu vidljivost sadržaja u nekoj svetlijoj i većoj unutrašnjoj prostoriji, sa više spošaljnjeg osvetljenja, tražite projektor sa što većim brojem lumena (npr. 4000–6000, pa čak i više). U prostoriji gde imate mogućnost potpunog blokiranja spoljašnje svetlosti, najbolje je potražiti projektor sa optimalnom osvetljenošću od oko 3000 lumena i fiksirati ga (na plafon ili zid). Projektori između 2000 i 3000 lumena najkorišćeniji su u poslovne i obrazovne svrhe, jer tolerišu viši nivo ambijentalne i prirodne svetlosti. Za kućni bioskop i zabavu obično se koriste oni do 2000 lumena. Dakle, za kućni bioskop birajte projektore sa bojim kontrastom i većom rezolucijom, te reprodukcijom boja, dok je za poslovne prezentacija bitnije visoko osvetljenje.

Pogledajte projektore:

1 / 7 Foto: Sasomange

Razmera objektiva

Različiti projektori imaju različite razmere objektiva (throw ratio), pod kojima se podrazumeva odnos između širine slike (W) i udaljenosti projekcije (D), odnosno TR = D / V. Dok su short throw projektori pogodniji za manje prostorije, long throw se, logično, primenjuju u onim većim (pozorišta, dvorane i sl.). Ultra-short throw se praktično montiraju na zid površine za projekciju, a koriste se u učionicama, prostorijama za sastanke i za potrebe kućnog bioskopa.

Vodič za pametnu kupovinu projektora – šta još treba da znate

Za početak, sve zavisi od vašeg budžeta i potreba, te usklađivanja jednog sa drugim. Da biste prilikom kupovine projektora imali najbolji uvid u performanse i kvalitet, najbolje je da prethodno na internetu pretražite recenzije i ocene drugih koristnika, te da ga pre samo kupovine, ako postoji ta mogućnost, testirate na licu mesta. Prilikom kupovine projektora obavezno obratite pažnju i na cenu zamenske lampe.I naravno, istražite dodatne funkcije i osobine i obavezno se informišite o tome šta sve pokriva garancija. Skuplji modeli obično imaju duži period garancije. Istražite i način povezivanja (HDMI, USB, VGA, Wi-Fi)... Neki od najpoznatijih brendova projektora su Epson, Sony, LG, BenQ, Optoma...

Sada kada ste pročitali naš vodič za pametnu kupovinu projektora, nadamo se da će vam biti lakše da napravite idealan izbor, u zavisnosti od namene za koju vam je projektor potreban.

(Espreso/ Sasomange/ Prenela M.L.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.