zdravlje dece
SVE VIŠE DECE U SRBIJI IMA PROBLEM SA KRIVOM KIČMOM: Ovi znaci ukazuju na DEFORMITET, stručnjak sve OBJASNIO
U poslednje vreme beleži se veliki broj mališana koji imaju problem sa krivom kičmom
U poslednje vreme beleži se veliki broj mališana, koji zbog nedovoljne fizičke aktivnosti i nepravilnog sedenja, pati od deformiteta kičmenog stuba, što značajno utiče na njihov dalji rast i razvoj. Jedini način da se ovi zdravstveni problemi na vreme reše jesu adekvatne vežbe i fizička aktivnost.
- Nakon zagrevanja i istezanja, rade se vežbe jačanja i istezanja leđne muskulature, posle kojih se vrši istezanje skraćenih i jačanje oslabljene muskulature kako bi se izvršila korekcija kičme”, rekao je Aleksandar Krstović, fizioterapeut u specijalističkoj ordinaciji u Ovčar Banji za agenciju RINA.
On je naglasio da se kriva kičma vidi najčešće prilikom određenih testova kao što je kada dete stoji i previje se napred, tada se, kako je istakao vidi asimetrija lopatica.
- U većim stepenima se čak vidi da je jedno rame spuštenije. Deca se najčešće javljaju nakon određenih sistematskih pregleda. Pored ovih vežbi, i plivanje je odlično za korekciju krive kičme kod dece”, kazao je fizioterapeut.
Da je sve je više dece, mladih i odraslih koji se susreću sa problemom deformiteta kičmenog stuba potvrjduje i doktor Svetomir Aleksić.
- Mi ovde imamo sve generacije onih koji imaju degenerativne promene nastalih zbog deformiteta, zbog skolioza i drugih stanja. U našoj ordinaciji ” u Ovčar Banji koristimo procedure kao uvodne da bi iza toga, posle jednog toplog pakovanja primenili adekvatan način kinezi terapiju kod pacijenata sa tim problemima”, rekao je dr Aleksić.
Doktor je poučen dugogodišnjim iskustvom pojasnio zbog čega najčešće dolazi do deformiteta kičmenog stuba.
- Javlja se, zbog neadekvatnog života, takođe zbog neadekvatnog načina ishrane. Deci treba prezentirati, uglavnom, što više povrća, a što manje koncentrovane hrane, a sve je koncentrovana hrana, izuzev voća i povrća. Mališane treba izvesti iz zatvorenog prostora, da budu na suncu . To su znale i govorile naše bake mladima da iznesu dete na sunce da nema krive kosti, a mi danas, na žalost detetu dajemo mobilne telefone. Takođe, savet da u školi torbe deci budu što lakše, do nekih četri kilograma, ne više”, zaključio je dr Aleksić.
Bonus video:
(Espreso/RINA/Preneo D.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!