ŠTA JE VURDA?
ZNATE LI ŠTA JE VURDA? Zaštitni je ZNAK jednog KRAJA Srbije, a prošle godine je dobila OZNAKU GEOGRAFSKOG POREKLA!
Vurda je zvanično upisana u registar Zavoda za intelektualnu svojinu
Vurda je tradicionalni specifičan mlečni specijalitet, koji je proslavio opštinu Babušnica i lužnički kraj u jugoistočnoj Srbiji. Popularnost je stekla na brojnim sajmovima u zemlji i inostranstvu, kao i na manifestaciji "Vurdijada". Pravi se po tradicionalnoj recepturi u domaćinstvima, bez industrijske proizvodnje. "Vurda se u Babušnici proizvodi vekovima unazad. Veoma je značajna za dalji razvoj stočarstva i poljoprivrede", započinje priču Dalibor Jocić, sekretar Turističke organizacije opštine Babušnica.
Proces izrade vurde
Ovaj mlečni proizvod nastaje od kravljeg i ovčijeg mleka, koje je specifično po svom sastavu. Razlog za to su rasa goveda i ovaca, kao i ishrana ovih životinja senom i ispaša na prirodnim livadama i pašnjacima ovog brdsko - planinskog kraja.
Razlikuju se dve vrste vurde. Sveža ili mlada konzumira se odmah nakon ceđenja kiselog mleka, a stara stoji tri do četiri nedelje i obično se slaže sa paprikama, da bi dobila kiselkast ukus.
"Nekoliko litara domaćeg svežeg mleka stavite na šporet. Kada se lepo umlači, ugreje, uspite čašicu kiselog mleka (neki to zovu potkvasa), pa sve promešajte. Ostavite u većoj šerpi da odstoji preko noći. Potrebno je da smesa bude na toplom. Sledeći dan trebalo bi da se mleko ukiselilo, pa taj ukiseljeni sadržaj sipate u gazu, povežete krajeve i ostavite da se cedi, da bi sva voda istekla (najbolje preko noći). Već sledeći dan vurda je gotova. To što vam je ostalo u gazi samo prebacite u posebnu posudu", objašnjava Jocić.
Vurda ima svoju manifestaciju
Lokalna samouprava Babušnice svake godine u oktobru organizuje "Vurdijadu" na kojoj se okupljaju mnogobrojni proizvođači ovog lokalnog specijaliteta. Vurdijada pruža mogućnost uživanja u bogatstvu netaknute prirode lužičkog kraja, običajima i vrednostima karakterističnim samo za ovo podneblje, užitku pripreme specijaliteta domaće kuhinje i magiji zavodljivog ukusa vurde.
"Manifestaciju poseti svake godine oko 6.000 ljudi iz Srbije, Bugarske i Makedonije. Ona je značajna za sve male proizvođače, koji na samoj manifestaciji prodaju velike količine vurde i ugovaraju dalje isporuke u toku godine", smatra Dalibor Jocić.
Prošle godine, vurda je zvanično upisana u registar Zavoda za intelektualnu svojinu, čime je dobila oznaku geografskog porekla i sada ima i zvaničan naziv - lužnička vurda.
Bonus video:
(Espreso/ agroklub/ Prenela M.L.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!