ČEKAONICE DOMOVA ZDRAVLJA KRCATE, RAZBOLJEVAJU SE I LEKARI: Hara nekoliko virusa, sve buknulo TOKOM PRAZNIKA
Dom zdravlja, Foto: BETAPHOTO Predsednistvo Srbije Dimitrije Goll

DRAMATIČNO

ČEKAONICE DOMOVA ZDRAVLJA KRCATE, RAZBOLJEVAJU SE I LEKARI: Hara nekoliko virusa, sve buknulo TOKOM PRAZNIKA

Sve je počelo nedelju dana pred Novu godinu, a kulminiralo posle praznika

Objavljeno:

Ovih dana čekaonice domova zdravlja su pune pacijenata koji se žale na visoku temperaturu, kašalj, malaksalost, bolove u grlu i mišićima. Lekari kažu da sada imaju tri puta više obolelih od gripa i akutnih respiratornih infekcija u odnosu na pre mesec dana.

Sve je počelo nedelju dana pred Novu godinu, a kulminiralo posle praznika. Druženja, boravak u zatvorenom prostoru pogodovali su širenju virusa. Mnogi i ne odlaze kod lekara, već se leče sami kod kuće.

Zvanični podaci Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" kažu da je u Srbiji srednji intenzitet aktivnosti virusа gripа. Međutim, ti podaci se odnose na period od 18-24. decembra. Za poslednju nedelju u staroj i prvu nedelju u Novoj godini još nema zvaničnih podataka.

Dom zdravlja, lekar, Čekaonica
foto: Tamara Trajković

Lekari kažu da nije u cirkulaciji samo grip, već još nekoliko virusa - korona, enterovirusi. Dodatni problem predstavlja i to što se i lekari razboljevaju, pa se sve teže organizuje posao u zdravstvenim ustanovama i pokrivaju smene. Oni koji rade, bukvalno ne dižu glavu.

Dr Dragica Jankov Vidačić iz DZ Novi Sad kaže za Euronews Srbija da je u cirkulaciji nekoliko virusa. Navodi da ima stomačnih virusa koji su praćeni povraćanjem, dijarejom, povišenom temperaturom. Klinička slika je, kako kaže, intenzivna tri, četiri dana.

Malaksalost, bolovi u mišićima, kašalj

"Ovih dana imamo puno pacijenata koji se žale na malaksalost, bolove u mišićima, visoku temperaturu, intenzivan kašalj. Sve to liči na grip", kaže Jankov Vidačić.

Vakcina, Vakcinacija, Dom zdravlja, Injekcija, lekar
foto: BETAPHOTO DRAGAN KARADAREVIC

Dodaje da je sve to često praćeno upalom sinusa, upalom ušiju, kao i da se sve češće imaju pacijente sa kašljem koji duže traje.

"Povećan nam je obim posla. Imamo tri puta više pacijenata nego što je uobičajno. Sve je počelo neposredno pred praznike, a inteziviralo se posle Nove godine. Bilo je više druženja, kontakata pred praznike i tokom praznika, tako da smo očekivali sve ovo", navela je ona.

Dodaje da nema mnogo komplikacija i upala pluća. To se javlja u sporadičnim slučajevama, kod onih koji imaju slab imunitet i ne uzimaju terapiju koju im je lekar dao.

"Takvih, na svu sreću, nema puno. Preporuka je javiti se lekaru na vreme", kaže Jankov Vidačić.

I među zdravstvenim radnicima ima obolelih, odlaze na bolovanja, te je teško organizovati posao.

Jankov Vidačić kaže da oni koji rade pokrivaju i smene lekara koji su na bolovanju, te da i zbog toga imaju više posla.

Bolesni odrasli, ali i deca

Slična je situacija i u ostalim domovima zdravlja u Srbiji. U DZ "Milutin Ivković" na Paliluli u Beogradu kažu da su pune čekaonice i za odrasle, ali i za decu.

Dr Snežana Despotović Kušljević, načelnica opšte medicine DZ Palilula, navodi da im je povećan broj pacijenata u poslednjih nekoliko dana.

"Obavljamo testiranje i na koronu. Međutim, korona nije u porastu. U porastu su respiratorne infekcije i kod odraslih i kod dece. Čekaonice su pune i na pedijatriji i kod odraslih. Ima tu kombinacije i respiratornih infekcija i enterovirusa i bakterijskih upala i virusa gripa i virusa korone", navela je ona.

Dom zdravlja
foto: Zorana Jevtić

Lekari podsećaju da je najbolja zaštita od gripa vakcinacija, ali da je vreme neophodno za sticanje imuniteta dve, tri nedelje nakon davanja vakcine. Imunitet traje između šest i 12 meseci.

Iz Instituta Batut ranije su naveli da vakcine imaju različitu efikasnost prema uzrasnim kategorijama, ali da se kod vakcinisanih u slučaju obolevanja razvija blaža klinička slika i smanjuje mogućnost komplikacija.

Simptomi gripa su povišena tempertura, bolovi u mišićima, slabost, malaksalost, bolovi u zglobovima, kašalj. Virus traje pet do sedam dana. Kod starijih, hroničnih bolesnika, kod imunokompromitovanih na virusnu infekciju može da se nadoveže bakterijska infekcija, što dovodi do bakterijske upale pluća, a kod dece upala uha i upala sinusa.

U slučaju da kašalj traje duže od dve nedelje poželjno je testirati se na pertusis, jer je sve više obolelih od velikog kašlja.

Bonus video: KONSTANTNO VAS BOLE LEĐA I GLAVA? Nećete verovati da iza OVIH SIMPTOMA LEŽI VIRUS! Doktor otkriva još pokazatelja

08:45

KONSTANTNO VAS BOLE LEĐA I GLAVA? Nećete verovati da iza OVIH SIMPTOMA LEŽI VIRUS! Doktor otkriva još pokazatelja za Kurir

(Espreso/Euronews/Prenela: D.S.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.