"NAZIVATE ME LICEMEROM? SRAM VAS BILO": Advokati se posvađali u emisiji zbog SUROGAT MATERINSTVA, pale TEŠKE REČI!
Svađa advokata, Foto: PRINTSCREEN/YOUTUBE/K1

svađa u emisiji

"NAZIVATE ME LICEMEROM? SRAM VAS BILO": Advokati se posvađali u emisiji zbog SUROGAT MATERINSTVA, pale TEŠKE REČI!

Advokati iz Srbije su se svađali u emisiji zbog stavova o surogat majčinstvu

Objavljeno:

Da li je Srbija spremna za surogat materinstvo? U kojim zemljama sveta je ono dozvoljeno a u kojima ne? I kome je zakonski dozvoljeno da mu surogat žena rodi dete? Zašto je surogat majčinstvo u mnogim zemljama sveta kontroverzna tema? O tome su na K1 televiziji razgovarali advokati Marijana Majstorović i Nebojša Perović.

"Ja ne bih rekla da je to svuda kontroverzna tema. Mi bismo rekli da postoji porast zemalja koje ovu temu regulišu i koji na ovaj način omogućavaju parovima da se ostvare u ulozi roditelja, pošto je to pomoć ženi koja ne može da iznese trudnoću pošto moraju da postoje određeni razlozi zbog kojih se na ovaj način pristupa ostvarivanju u ulozi roditelja. U većini Evropskih zemalja je dozvoljeno, a kontroverza postoji zbog toga što je ljudima to nepoznato, drugačije, što se plaše za prava tih žena i deteta, jer nije jasno čije je to dete. Te žene se zovu rodilje - žene koje rađaju za drugog", rekla je advokatica Marijana Nestorović.

Njen kolega Nebojša Petrović je na to odgovorio: "Ja kažem da je zaprećena kazna do 10 godina prema našem zakonodavstvu i onoga ko hoće da bude surogat majka i onoga ko preduzima radnje da bi neko bio surogat majka i to je 2009. godine zakonom koji je regulisalo tu oblast (pomaganje biomedicinskim putem) lečenje neplodnosti i kao takvo mislim da treba da ostane. Treba da ostane iz razloga zato što je to isto u Francuskoj, Hrvatskoj i u Nemačkoj i u Italiji i ne bih se složio da većina zemalja, nego upravo jedan manji broj zemalja to podržava surogat majčinstvo. Jedna od ekstremnih država koja je to dozvolila i kojoj je to bilo pogubno po stanovništvo, je bila Ukrajina. Upravo odatle imamo posle toga analize da su sve te žene imale izuzetno težak sindrom psihički. Po njih je to pogubno uticalo, a sa druge strane, pošto surogat postoji od 1980. godine, to se pokrenulo u Kaliforniji, sva ta ispitivanja koja su rađena su rađena prema deci, koja saznaju na kraju da imaju dve majke i da to utiče na njihovo odrastanje. Reč surogat u srpskom jeziku je roba koja zamenjuje pravu robu a koja nema vrednost i značaj koji ima ona prava roba. Čak ima i smisao falsifikovanog proizvoda, a falsifikat znači krivotvorenje. Sam izraz i sama reč nas upućuje na to šta je to i kako je to. To je zabranjeno i kažnjivo i ne znam zašto se smatra da to nije više tako strašno. Tu dobročinluka nema. To je rent-a-car materica. Ako ćemo do te mere obezvredniti ženu, ja sa tim ne mogu da se složim. "

Haos u emisiji
Haos u emisijifoto: PRINTSCREEN/YOUTUBE/K1

Advokatica Majstorović je rekla da je njen kolega "francuski đak", pa se rukovodi mišljenjem iz 1991. godine gde je kasacioni sud Francuske izneo jedno takvo mišljenje. "To je odavno napušteno, taj isti sud je promenio tu floskulu. Ja razumem sve, i osobe koje ne žele da se na ta način ostvare kao roditelji, imaju druge načine, uvek mogu da usvoje ili neke druge načine da probaju. Ali ja sam za to da osobe koje žele da imaju svoje potomstvo, nijedna zabrana nije dovela do toga da to prestane da postoji. Što se tiče argumenata za psihička stanja žena i dece, ne bih tu previše polemisala, ali sva ta pitanja postoje i u regularnim, hetero situacijama. Takođe da se kaže da su sva deca koja su na taj način došla na svet nesrećna i protiv toga, je apsolutno netačno. Verovatno postoji neki broj njih, ali tako možemo da uzmemo analizu iz prirodnih porodica, gde će dete imati problem identiteta."

Petrović je opet branio svoj stav da je u mnogim zemljama to ipak zabranjeno, kao na primer u Hrvatskoj koja je "najbliža nama", a advokatica Majstorović je rekla da su nam bliske i Makedonija i Grčka, na šta je Petrović rekao: "Ja vas nisam prekinuo koleginice".

Onda je nastavio i rekao da je i upotreba marihuane negde dozvoljena, pa nije dobra. "Uvođenje surogat majčinstva briše majku i dete. Dete treba da bude plod ljubavi, a mi ovde dobijamo da bude kupljena roba. Mi poručujemo robu. I to u zemlji za koju se borimo da dođemo do nekog pristojnog života, a surogat majčinstvo se odmah vezuje uz novac. I zamislite sad ženu koja devet meseci nosi to dete i više nikad ne sme da ga vidi. Za devet meseci ona se saživi sa tim detetom, to dete je deo nje."

Zatim je krenula opšta pometnja i svađa u studiju gde su svi prisutni pričali u glas i pokušali da upadnu jedni drugima u reč. "Mogu ja samo da odgovorim", rekla je advokatica Majstorović, a Petrović je sve vreme prekidao."Kolega je uporedio marihuanu, sa činom rađanja deteta". Petrović je onda rekao: "Tako se razgrađuje porodica. Majka više nije majka onda, zna se šta je majka." Onda se i voditelj umešao u raspravu sagovornika u emisiji.

Majstorović: Borite se onda i protiv doniranih jajnih ćelija.

Petrović: Vi meni govorite da se borim? Ja imam svoj stav o surogat majčinstvu. Borite se i za to, otkud vam ideja da mi to kažete?

Majstorović: To je kontradiktornost, tu se pokazuje licemerstvo.

Petrović: Nazivate me licemerom? Sram vas bilo da me vređate na televiziji, stvarno ste nepristojni.

Bonus video:

05:46

SUROGAT MAJČINSTVO

(Espreso / MONDO / J.D. / Prenela: J.N.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.