novi život
"KAD ČUJEMO REČI "IMAMO SRCE", ONDA KREĆE TRKA S VREMENOM": Peta transplantacija srca ove godine DAJE NADU
Posle dužeg vremena, u Centru za transplantaciju srca, u isto vreme, dvojica pacijenata. Marko je dobio novo srce pre tri nedelje i uskoro će kući. A Goran pre nekoliko dana
Posle dužeg vremena, u Centru za transplantaciju srca, u isto vreme, nalaze se dvojica pacijenata. Marko je dobio novo srce pre tri nedelje i uskoro će kući. A Goran pre nekoliko dana. Prvi put i više transplantacija srca nego u prethodne četiri godine. Od početka ove godine - pet.
"Nemam reči, dobro ide oporavak, kažu lekari, za sada je zadovoljavajuće", kaže Goran Račić.
Davalac organa, kome lekari nisu mogli da pomognu, bio je pacijent Urgentnog centra. Porodica je rekla "da", i počela je trka sa vremenom.
"Jako je važna koordinacija između eksplantacionog i transplantacionog tima, te operacije počinju paralelno, dosta su kompleksne, važno je da se sve završi brzo. To je multiorganska intervencija, tu su kardiohirurzi, abdominalni, urolozi, vaskularni hirurzi", objašnjava kardiohirurg Miloš Matković sa Klinike za kardiohirurgiju UKCS.
Prvo se uzima srce, onda i ostali organi
"Kada se organ izvadi, on nema više krvi u sebi, i sklon je ishemiji, propadanju, naša uloga je da tu kardioplegičnu soluciju implatiramo u srce, isperemo, spakujemo i donesemo na kliniku gde vršimo transplantaciju", priča David Nikolić perfuzer UKCS.
"Imamo srce" i onda trka sa vremenom
Najpre se srce donora priprema, a bolesno primaoca odstranjuje. I onda kreće procedura implantacije, Goran (53) je dobio srce bukvalno u poslednjem trenutku i to 30 godina mlađe osobe.
"Čim je ušao u Intenzivnu negu on je praktično dobio srčani zastoj, vrlo brzo smo ga reanimirali, posle sat vremena je bio ekstubiran, čak je posle dva sata ručao, pojeo svoj obrok, i ono što je usledilo sutradan, da se pojavi donorsko srce", kaže Mirjana Kačar, šef Intenzivne nege Klinike za kardiohirurgiju UKCS.
"I ono posle što je posebno važno, postoperativno, naročito 24 do 48 sati gde anesteziolog non-stop brine", ističe Dejan Marković načelnik odeljenja anestezije Klinike za kardiohirurgiju UKCS.
Ova operacija ne može da se izvede bez vantelesnog krvotoka, mašine koja menja rad srca i pluća .
"Kada srce počne spontano da kuca, vrati se, tada smo bezbedni, i lagano ga odvajamo od mašine", objašnjava Nenad Radosavljević klinički perfuzer UKCS.
Bez odgovarajuće pripreme pacijenta i neophodne podudarnosti donora i primaoca - rezultati neće biti dobri. I pre i posle transplantacije, pacijenti su pod nadzorom.
"Naš zadatak je da svaki lek mora adekvatno da deluje, da znate šta dajete, da ne dođe do odbacivanja, da ne preterate sa imunosupresivnom terapijom, da ne dođe do maligniteta", ističe kardiolog Odeljenje za transplantaciju srca i mehaničku potporu UKCS Emilija Nestorović.
U KC do sada urađene 52 transplantacije srca
Prva transplantacija srca u Kliničkom centru urađena je pre 10 godina, do danas njih 52.
"Morate biti spremni da ukoliko se ukaže šansa da transplantaciju uradite uvek, i za to budete spremni, mi imamo na sreću tri tima koja smo oformili, i koje smo u ovom desetogodišnjem periodu obučili da mogu da se smenjuju, jer je jako jako teško da budete pripravni 365 dana u godini", kaže direktor Klinike za kardiohirurgiju profesor doktor Svetozar Putnik.
U Kliničkom centru Srbije urađene su i transplantacije bubrega, a jetra presađena pacijentu na Vojnomedicinskoj akademiji.
Bonus video:
(Espreso / Blic / RTS)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!