nemar i nebriga o dečjoj privatnosti
ŠOK PRIZNANJE BEOGRAĐANKE: Pronašla SLIKE GOLE DECE u svom mobilnom telefonu! Roditelji, da li ste vi NORMALNI?
Kao nam je rekla, u prvom momentu je bila zbunjena i šokirana, nije joj bilo jasno otkud one tu i čija su to deca uopšte!
"Krenula sam da čistim telefon od fotografija, memorija mi je bila puna, i listajući, vidim da imam gomilu fotografija polugole ili čak i skroz gole dece, koja pri tom nisu moja deca!", počinje priču za Blic jedna majka iz Beograda.
Kao nam je rekla, u prvom momentu je bila zbunjena i šokirana, nije joj bilo jasno otkud one tu i čija su to deca uopšte!
- Nisam prepoznala tu decu odmah, niti su mi predeli bili poznati, ali su sve sa raznih plaža. Roditelji nisu bili na njima, samo deca. U kupaćem, neki mlađi i bez, u svakom slučaju uglavnom golišavi, u plićaku, na pesku... A onda mi je sinula lampica! - priča nam ova majka.
Prvo što je proverila bile su roditeljske Viber grupe. Tu je i pronašla odgovor.
- Te grupe su mi inače utišane, jer ko je u njima zna kakav je to pakao vrlo često, ali moraš da budeš, desi se nekada i neko važno obaveštenje... U svakom slučaju, leti ih tek ne gledam. Kada sam pre neki dan ušla, imala sam šta i da vidim. Gomila poruka, pozdravi drugarima i vaspitačima sa raznih destinacija... I ono što me je najviše šokiralo, te fotografije dece sa plaže, u kupaćem, golišave, i dečaci i devojčice! - priča nam ona.
Kako kaže, prvo što joj je palo na pamet bilo je: "Da mi je neko video šta imam u telefonu, pomislio bi sam neki pedofil ili da radim za njih!".
Upravo je to problem. Roditelji nisu ni svesni da nekada praktično sami otvaraju vrata pedofilima upravo na ovaj način ili objavljivanjem takvih fotografija na društvene mreže. Niko ne može da isprati dalji njen put kada se jednom objavi. Tako se na društveniim mrežama se poveo rat na temu da li deca treba da budu gola na plaži, i da li njihove slike mogu da se zloupotrebe.
Zbog čega roditelji ne treba da objavljuju fotografije dece na društvenim mrežama
Na portalu "Čuvam te", nacionalnoj platformi za prevenciju nasilja koje uključuje decu, između ostalog objavljeni su saveti - zbog čega roditelji ne treba da objavljuju fotografije dece na društvenim mrežama. Prenosimo taj tekst u celosti:
Današnja deca možda nikada neće saznati pravu privatnost. Čak i pre nego što se rode, mnogi su izloženi svetu. Samo pogledajte svoje društvene mreže. Velike su šanse da ćete naići na sonograme i termine porođaja još nerođene dece.
Kao ponosni roditelj, želite da podelite avanture i prekretnice svoje dece sa prijateljima i porodicom. Objavljivanje fotografija vaše dece na internetu može imati negativne posledice, kako danas tako i u budućnosti, zbog sve veće pojave digitalnog nasilja u Srbiji.
Fotografije vašeg deteta više nisu u vašoj kontroli
Kada objavite fotografiju na većini sajtova društvenih mreža, a vi ostajete vlasnik te slike (nosilac autorskih prava), dajete kompaniji društvenih medija licencu da je koristi, pa čak i dozvoljavate drugima da je koriste. Ova licenca uglavnom traje dok ne izbrišete fotografiju sa svog naloga.
Recimo da objavite fotografiju vas i vašeg mališana kako veslate na plaži. Oglašivač faktički može da snimi ovu sliku — koju mu je prodao sajt društvenih medija na koji ste otpremili fotografiju — i da je koristi za promociju svojih proizvoda ili usluga, a sve to bez traženja vaše dozvole.
Međutim, dok društvene platforme u teoriji mogu da koriste vaše fotografije za razne stvari, ali verovatno neće. Licenca koju im dajete je uglavnom da im omogućite da hostuju fotografiju na svojoj veb lokaciji i primenjuju prilagođavanja na nju za različite stilove prikaza.
Vaše dete može postati žrtva prevare sa identitetom
Ponosan je trenutak kada vaše dete krene u školu. Snimite sliku svog deteta kako se smeje ispred školske kapije da proslavi svoj veliki dan, pre nego što fotografiju objavite na Fejsbuku za ostatak porodice. U pozadini se vidi naziv škole. Izgleda bezopasno, zar ne?
Pa, takvi geografski markeri se mogu koristiti za praćenje gde vaše dete živi, igra se i ide u školu. Ako delite fotografije svoje dece na mreži, izbegavajte uključivanje takvih informacija. U stvari, dobro je izbegavati bilo kakve lične identifikacione informacije na slikama i objavama vašeg deteta. Treba izbegavati imena, datume i mesta rođenja. Obavezno izvucite ili prikrijte takve informacije, jer kradljivci identiteta mogu da ih koriste da ukradu identitet vašeg deteta.
Rizici od fizičke povrede ili otmice
Ne volimo da razmišljamo o tome, ali objavljivanje lica, interesovanja i posećenih lokacija vaše dece na društvenim mrežama može ih izložiti riziku od fizičke povrede ili otmice. Ovde dodajemo i rizik da dospu u ruke pedofila (prim. aut.).
Vaše dete dovodi u opasnost od „digitalnog kidnapovanja“
Digitalno kidnapovanje je kada neko uzme fotografiju deteta sa društvenih mreža i da mu novo ime i identitet. Često ova osoba smatra da je dete njeno. Ljudi na internetu mogu da stvore i čitave lažne porodice.
Vaše dete ne može da pristane na ono što objavite o njemu
Ako neko objavi vašu fotografiju na mreži, možete mu se obratiti i zatražiti da je ukloni. Ako smatrate da je fotografija uvredljiva, možete čak i pokrenuti pravni postupak. Međutim, retko je da se deca pitaju da li se osećaju prijatno kada se objavljuju njihove fotografije ili video snimci. U stvari, neke zemlje vide objavljivanje fotografija bez saglasnosti kao takvo kršenje da su pokrenule pravne posledice.
To može negativno da utiče na budućnost vašeg deteta
Mislite na svoju decu. Video snimci i fotografije koje postavljate na društvenim mrežama mogu uticati na budućnost vašeg deteta na negativan način. Detetovi vršnjaci mogu da pronađu fotografije i koriste ih protiv vašeg deteta.
Bonus video:
(Espreso/Žena Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!