OVAJ DEO SRBIJE ĆE VEČERAS BITI POŠTEĐEN SUPERĆELIJSKE OLUJE? Metorolog Vujović o LOKACIJAMA koje će biti META
Superćelijska oluja u Beogradu, Foto: Printscreen/Facebook/Policija zaustavlja-Krapinsko zagorska županija

OBRATITE PAŽNJU!

OVAJ DEO SRBIJE ĆE VEČERAS BITI POŠTEĐEN SUPERĆELIJSKE OLUJE? Metorolog Vujović o LOKACIJAMA koje će biti META

Glavna karakteristika superćelijskih nepogoda je pojava krupnog grada i tornada

Objavljeno:

Pojava novih oluja očekuje se u Srbiji danas u popodnevnim i večernjim satima i u subotu, ali ne u onakvom obimu kakav je bio u sredu, jer se takve oluje retko dešavaju, rekao je FoNetu meteorolog Miloš Vujović.

„Teško je precizirati tačne lokacije koje će biti pogođene nepogodama u ova dva dana, ali ono što se može reći sa priličnom sigurnošću jeste da će samo krajnji jug i jugoistok Srbije, na području južnije od Niša ostati pošteđeni ovog puta, dok će sve severnije od tog područja biti zahvaćeno nepogodama“, naglasio je Vujović.

On je napomenuo da su danas veće šanse da područje Vojvodine bude obuhvaćeno jakim olujama uz mogućnost grada i olujnih udara vetra, dok je u subotu veća šansa da do oluje dođe preko zapadne i centralne Srbije i dalje ka istoku.

Prognozirajući predstojeće oluje, Vujović je rekao da se nepogode razmere kakva je bila prekjuče dešavaju veoma retko i da su uobičajeno skoncentrisane na manje područje.

Nevreme će danas i sutra zahvatiti nešto manje područje nego što je to bio slučaj u sredu“, poručio je Vujović.

On je za FoNet objasnio da oluja koja je u sredu tokom dana pogodila region, a predveče i Srbiju, nije bila superćelijska, jer superćelijski oblak zahvata relativno malo područje, od 15 do 20 kilometara u horizontalnim dimenzijama, što je otprilike područje veličine Beograda.

Posledice oluje
Posledice olujefoto: Kurir/Privatna arhiva

Takođe, glavna karakteristika superćelijskih nepogoda je pojava krupnog grada i tornada.

„Napogoda koju smo imali u sredu je bila znatno većih dimenzija od superćelijskog oblaka i glavna opasnost kod takvih sistema je olujni vetar koji je napravio veliku štetu u celom području“, objasnio je Vujović.

Govoreći o uobičajenom vremenu za oluje takvog tipa, Vujović je kazao da se one najčeščće dešavaju upravo u drugoj polovini leta kad je najtoplija atmosfera, odnosno kad su najpogodniji termički uslovi za formiranje takvih sistema.

„Recimo u maju i junu imamo mnogo veći broj dana sa pojavom i kiše i pljuskova sa grmljavinom i u to doba godine je veća opasnost od pojave bujičnih poplava, odnosno velike količine padavina za kratko vreme“, rekao je on.

Dodao je da u ovo doba godine obilne padavine obično nisu najveća opasnost koja preti već upravo olujni udari vetra i pojava krupnog grada, zbog veće temperaturne razlike, odnosno hladnijeg vazduha koji prodire u tim toplijim vazdušnim masama.

Bonus video:

01:14

OVA NEPOGODA SAMU SEBE HRANI! Klimatolog objašnjava zašto super oluje tako dugo traju: Grmljavinski oblaci imaju RAZORNU SNAGU

(Espreso / Agencije)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.