DRŽAVA BRINE O NAJMLđim pCIJENTIMA
DANICA GRUJUČIĆ O LEČENJU U INOSTRANSTVU: "Izdvajaju se OGROMNA SREDSTVA za lečenje retkih bolesti kod dece"
Kako ističe, da bi što veći broj pacijenata dobio adekvatnu terapiju promenjen je pravilnik o ''obrascu i sadržini lekarskog recepta, načinu izdavanja i propisivanju lekova'' tzv ''oflejbl'
- Država je uvek brinula o najmlađim pacijentima i svim našim građanima i to će nastaviti da radi. Izdvajaju se ogromna sredstva za lečenje na samo za retke bolesti već i za onkološka oboljenja kod dece - kaže za "Blic" Danica Grujičić, ministarka zdravlja, govoreći o lečenju dece u inostranstvu.
Naime, kako već država najavljuje za dijagnostiku i lečenje dece u inostranstvu do kraja ove godine biće izdvojeno dodatnih 30 miliona evra, te da je doneta odluka i da se za svu decu u Srbiji po rođenju rade genski testovi i skrining za spinalnu mišićnu atrofiju.
- Budžetski fond pri Ministarstvu zdravlja za slanje na lečenje ne samo dece već i odraslih u inostranstvo od sledeće godine biće kompletno prebačeno u RFZO s tim što će se doneti određene promene u pravilniku o upućivanju u inostranstvo. Ministarstvo zdravlja i RFZO ne treba gledati odvojeno već kao jedinstven sistem formiranja zdravstvene politike i obezbeđivanja zdravstvene zaštite stanovnika. Na ovaj način će se izbeći dupliranja komisija, pojednostaviti proces i olakšati cela procedura za naše građane prilikom slanja najtežih slučajeva u inostranstvo. Još jednom moram da napomenem da država Srbija uvek plaća dokazane terapije prilikom lečenja naših osiguranika - kaže ministarka Grujičić za "Blic".
Kako ističe, da bi što veći broj pacijenata dobio adekvatnu terapiju promenjen je pravilnik o ''obrascu i sadržini lekarskog recepta, načinu izdavanja i propisivanju lekova'' tzv ''oflejbl'' koji omogućuje daleko veću dostupnost lekova koje se daju u državnim ustanovama.
Jedan lek košta i do dva miliona evra
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio pre nekoliko dana da će za dva ili tri meseca biti donet pravilnik o tome da država finansira lečenje za petoro do osmoro dece kojima su potrebni skupi lekovi iz inostranstva. Takođe je istakao da je Srbija danas u pet zemalja u Evropi po nivou podrške različitim licima i deci za retke bolesti, da su uvedeni inovativni lekovi, ali da će to biti ubrzano.
- Mnogo veći broj dece biće poslat na dijagnostiku i na lečenje u inostranstvo, rekao je on i dodao da je od 2013. do ove godine ukupno 4.887 dece upućeno je na lečenje i dijagnostiku u inostranstvo, za šta je uloženo 3,67 milijardi dinara.
S druge strane i predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je da je zdravstveni sistem Srbije izuzetno socijalno orijentisan, a kada je u pitanju lečenje dece u inostranstvu da je napravljen iskorak 2014. godine od kada se svake godine povećava budžet za tu namenu.
- Mi pokušavamo da pomognemo i našoj deci koja sada žive u inostranstvu. Danska nije plaćala inovativnu terapiju. Ne postoji država koja plaća sve takve terapije i za sve retke bolesti. To je napravljeno tek 2014. godine i od tada se svake godine povećava budžet i sada smo došli do izuzetno impresivnih centara. Naš zdravstveni sistem je izuzetno socijalno orijentisan. Mi imamo jednu izrazito socijalnu državu - rekla je Brnabić.
Moderna medicina ide u pravcu genske terapije
PremijerkaAna Brnabić istakla je da je državni vrh razumeo da moderna medicina ide u pravcu genske terapije, te će lek biti personalizovan u odnosu na gensku predispoziciju.
- Mi moramo da uđemo u taj voz ukoliko želimo da za deset godina i dalje budemo u koraku sa svetom - rekla je Brnabić.
S druge strane i direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić istakla je da se sredstva za lečenje dece svake godine uvećavaju.
- Za SMA uglavnom zemlje u okruženju pacijente šalju kod nas na lečenje. SMA i cistična fibroza su dosta napredovale i u dijagnostici i u lečenjima. Lekove finansiramo mi, od 2019. pacijenti se leče i trenutno se leči dve trećine njih, a od SMA jedna trećina - rekla je Škodrić.
Kako je pojasnila, veliki broj retkih bolesti se takođe finansiraju, a svake godine se povećava broj pacijenata.
Primera radi, kod SMA, što se pre da to je efikasnija terapija i zato bitan obavezni skrining koji će se po rođenju raditi u svim porodilištima.
- Tako će se otkriti na vreme bolest i dati lek. Do sada svi koji su se otkrili u roku od 24 sata su dobili lek - rekla je Škodrić.
Ona je pojasnila da su ti lekovi toliko skupi jer su to genetski lekovi, kao i istraživanja koja su skupa i koja dugo traju.
- Kontrola tih istraživanja je takođe jako skuplja, pa se zato i radi o toj cifri. Cena je milion i devetsto. Sada je jako važno što će moći da se leče u Srbiji i neće se plaćati troškovi lečenja već samo lek - rekla je Škodrić.
Postupak za prijavu Budžetskog Fonda pri Ministarstvu zdravlja
Postupak za dodelu sredstava iz Budžetskog Fonda pokreće se na zahtev pacijenta, roditelja ili drugog zakonskog zastupnika pacijenta u skladu sa Procedurama kojima se uređuju bliži uslovi - navodi se na sajtu Ministarstva zdravlja.
- Zahtev za dodelu sredstava iz Budžetskog Fonda podnosi se Ministarstvu zdravlja, sa naznakom ,,Za Budžetski fond“, Nemanjina 22-26, Beograd. Zahtev za dodelu sredstava iz Budžetskog Fonda podnosi se na osnovu predloga tri lekara odgovarajuće specijalnosti zdravstvene ustanove u kojoj se pacijent leči, odnosno nadležnog centra za retke bolesti - navodi se.
Uz zahtev se podnosi i kompletna medicinska dokumentacija o sprovedenom lečenju u Republici Srbiji, kao i predlog tri lekara odgovarajuće specijalnosti zdravstvene ustanove u kojoj se pacijent leči, odnosno nadležnog centra za retke bolesti.
Dokumentacija treba da sadrži dijagnozu oboljenja, stanja ili povrede, kao razloge zbog kojih se ne mogu uspešno lečiti u Republici Srbiji ili ne može uspostaviti dijagnoza, kao i predlog o načinu, zemlji i mestu lečenja.
Uz navedeni predlog dostavlja se i profaktura inostrane zdravstvene ustanove u kojoj bi se obavilo lečenje odnosno dijagnostički postupak koji će sadržati procenu troškova lečenja, dužinu lečenja i instrukciju za uplatu finansijskih sredstava odnosno predlog za angažovanje inostranog eksperta, sa procenjenim troškovima;
Takođe, potreban je i dokaz da su u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje iscrpljene mogućnosti za upućivanje osiguranog lica na lečenje u inostranstvo ili dokaz da je u pitanju oboljenje, stanje ili povreda koje nisu propisane kao indikaciono područje.
Sve potrebne informacije u vezi podnošenja zahteva za dodelu sredstava iz Budžetskog fonda, možete dobiti i telefonskim putem na broj: 011-2656-384 ili 011- 3616-299, kao i na sajtu Ministarstva zdravlja.
Bonus video: Ministarka zdravlja Danica Grujičić: Ovo je najstrašnije iskustvo koje sam doživela
(Espreso/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!