SRPSKI KARIBI SE NALAZE NA OKO SAT VREMENA OD BEOGRADA: Boja vode lepša nego NA MORU, izgleda nestvarno (FOTO)
Bešenovačko jezero, Foto: Printscreen /Youtube, Saša Lazić, RTV

PRELEPO!

SRPSKI KARIBI SE NALAZE NA OKO SAT VREMENA OD BEOGRADA: Boja vode lepša nego NA MORU, izgleda nestvarno (FOTO)

Ova nesvakidašnja oaza na obroncima Fruške gore, nastala je sasvim slučajno

Objavljeno:

Počela je sezona odmora i dok će mnogi letovati van granica naše zemlje, neki će iz različitih razloga morati da ostanu u Srbiji. To ne znači i da treba da ostanu bez letovanja!

Mnogo je prelepih skrivenih kupališta u našoj zemlji, a najvažnije od svega je što ćete napuniti baterije za malo para.

Biser za koji mnogi nisu ni čuli nalazi se na Fruškoj gori i u pitanju je Bešenovačko jezero ili što bi rekli - SRPSKI KARIBI! Nalaze se na oko 80 kilometara od Beograda.

Bešenovačko jezero ili Beli Kamen se nalazi u blizini sela Bešenovo. Udaljeno je oko dvadeset kilometara od Sremske Mitrovice i Rume.

1 / 3 Foto: Printscreen /Youtube, Saša Lazić

Kombinacija belog kamena i strme šumovite litice, doprinose lepoti ovog jezera, a baš zbog sastava stena, jezero je ponelo naziv Beli kamen. Njegova tirkizna boja mnoge podseća na more.

Fruška Gora krije čak 16 jezera. Mahom su veštačka, nevelike površine, ali izuzetne lepote. Odličan su izbor za izlet, kupanje tokom leta, a neka od jezera na Fruškoj Gori su pogodna za ribolov. Najpoznatija jezera Fruške Gore su Bešenovačko jezero (Beli Kamen), Ledinačko jezero, Sot, Borkovac, Pavlovačko…

Primera radi, na Ledinačkom ćete imati osećaj kao da ste na ostrvu.

Ova nesvakidašnja oaza na obroncima Fruške gore, nastala je sasvim slučajno. Bešenovačko jezero bilo je rudarski kop iz kog se vadila ruda laporac za potrebe cementare u Beočinu.

Još dok je fabrika aktivno radila, radnici su imali problem sa izvorom čiste vode koja je neprestano izvirala na mestu kopa. Vodu su tada preusmeravali u obližnji potok. Kada je cementara na tom mestu prestala sa radom, voda je neometano počela da puni, a od laporca je svetlo dno.

Procena je da je jezero do danas dostiglo dubinu od oko 50 metara. Zanimljivo je to da se ono svake godine puni vodom, te se dubina povećava. Interesantna činjenica je da upravo ovaj beli kamen zadržava veoma nisku temperaturu, uprkos tome što je obasjan suncem tokom čitavog dana.

Jezero je u privatnom vlasništvu, i nije namenjeno turistima, ali uprkos svemu tome, tokom toplih letnjih dana, teško je naći parking u okolini jezera.

Pomalo “divlja” plaža izgleda da ima neku privlačnost. Iako gotovo potpuno neuređena, a na nekim mestima prilaz vodi i ne postoji, privlači veliki broj mladih željnih druženja.

Priroda koja okružuje jezero i fruškogorski vazduh – svakako su razlozi zbog kojih je se Bešenovačko jezero mora naći na spisku svakoga ko je odlučio da upozna nestvarna mesta u Srbiji.

Bonus video:

00:43

Misteriozno jezero Lugu

(Espreso / mojgradsm.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.