obratite pažnju
OD OVE BOLESTI BOLUJE 2.500 LJUDI U SRBIJI: Ovi simptomi ukazuju da je imate, javlja se od 16. godine života!
Najčešće se javlja se od 16 do 44. godine života, a 90 odsto obolelih su žene
Svetski dan borbe protiv sistemskog eritemskog lupusa ove godine se obeležava pod sloganom “Učinimo lupus vidljivim” u organizaciju Udruženja obolelih od reumatskih bolesti Srbije (ORS). Cilj kampanje je podizanje svesti u javnosti o ovoj teškoj bolesti. Centralnu manifestaciju organizuje podružnica ORS-a u Nišu na Medicinskom fakultetu, a obeležiće se i u Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu zajedno sa zdravstvenim profesionalcima organizovanjem edukativnih tribina na kojima će se svim zainteresovanima pružiti sve potrebne informacije u vezi sa lupusom.
Prema zvaničnim podacima Udruženja obolelih od reumatskih bolesti ORS u Srbiji ima oko 2500 obolelih od lupusa. Najčešće se javlja se od 16 do 44. godine života, a 90 odsto obolelih su žene. To je hronično, sistemsko, autoimuno oboljenje koje pored zglobova, zahvata kožu (blaži oblik), plućnu i srčanu maramicu (srednje težak oblik) a može da zahvati bubrege, mozak, ćelije krvi (težak oblik). Crvenilo, osip u obliku leptira na nosu i obrazima je najočigledniji simptom lupusa. Anemija, hronični umor, groznica, povišena temperature, glavobolja, gubitak kose su samo deo simptoma.
Prim. dr Mirjana Lapčević, predsednica Udruženja pacijenata obolelih od reumatskih bolesti Srbije istakla je da rana dijagnoza i savremeno lečenje mogu držati bolest pod kontrolom što doprinosi očuvanju radnog i reproduktivnog života. U suprotnom 3 godine od postavljanja dijagnoze svaka druga žena prestaje da radi. Ona je istakla da se u lečenju sistemskog lupusa koriste se antireumatici, antimalarici (hidroksihlorokin), kortikosteroidi (prednizon deksametazona), a kod teških oblika imunosupresivni lekovi (ciklofosfamid, azatioprin, mikofenolat mofetil), kao i biološki lekovi (belimumab i anifrolumab).
Dr Lapčević navodi da u svim vodičima za lečenje lupusa navodi se mikofenolat mofetil, a da u Srbiji nije na listi lekova koja se obolelima od lupusa propisuje o trošku RFZO, pa oboleli od od ove bolesti moraju da ih kupuju. Biološki lekovi u lečenju lupusa su registrovani u Srbiji, ali još nisu na pozitivnoj listi. Procena reumatologa je da bi 10 procenata obolelih od lupusa moglo uspešno da se leči biološkim lekovaima. Zato iz Udruženja ORS apeluju na Ministarstvo zdravlja i predstavnike RFZO da stave ove lekove na pozitivnu listu, kako bi oboleli od lupusa imali dostojan i kvalitetan život.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!