povaratk u školu
"RODITELJI NE TREBA DA BRANE DECI DA IDU U ŠKOLU POSLE MASAKRA": Stručnjaci otrkili šta je KLJUČNO u ovim trenucima
"Bilo bi dobro da deca dođu na razgovor u sredu, ali ne treba ih forsirati, treba proceniti kada je najbolji trenutak"
Nakon dva masakra u Srbiji, koja su se desila prošle nedelje u OŠ "Vladislav Ribnikar" na Vračaru i okolini Mladenovca, a u kojima je ubijeno čak 17 mladih osoba i dece, dok je 21 teško ranjena, juče su se đaci u Beogradu, ali i širom Srbije vratili u školske klupe, dok se učenici u vračarsku školu, u kojoj se desio prvi zločin, vraćaju sutra, ali bez nastave.
I dok se pojedina deca plaše da ponovo kroče u hodnike i učionice vračarske škole, gde su doživeli, čuli i videli scene jezivog masakra nad svojim drugarima pre samo nepunih nedelju dana, psiholozi savetuju brižljiv rad na prevladavanju tih strahova te upozoravaju roditelje da deci ne bi trebalo da brane da idu u školu jer bi time samo udvostručili njihova strahovanja. Za užasan zločin u školi na Vračaru je, podsetimo osumnjičen trinaestogodišnji učenik, koji je pucajući iz očevog pištolja 3. maja ubio osmoro đaka i čuvara škole, a teško ranio još šestoro učenika i nastavnicu istorije.
Ključna stvar
Psiholog Aleksandar Kontić objašnjava za Kurir da je u ovim teškim trenucima ključna stvar da roditelji, nastavnici, psiholozi i pedagozi pričaju s decom koja su u strahu kako bi lakše prevazišla sve ovo.
- Desila se velika tragedija, ali deca moraju da se vrate svakodnevnom životu, uobičajenim aktivnostima, školi. Razumem i opravdane strahove roditelja, ali u ovim trenucima nije ispravno ne dozvoljavati deci da idu u školu. Tim stavom ćete deci dodatno preneti svoje strahove koje imate i nećete im pomoći, jer će se oni samo udvojiti i preneti i na dete. Sačuvajte zabrinutost za sebe i trudite se da to ne pokažete deci jer ih treba ohrabriti i mnogo razgovarati - ističe Kontić i dodaje:
- Strah i zabrinutost kod dece je u svakom smislu opravdan. Ona na televiziji, telefonima i društvenim mrežama svakodnevno gledaju nasilje i smatraju da je to daleko od njih i da se to dešava tamo negde. Međutim, ovaj zločin se desio u realnosti i ovo im je blisko i u đake je unelo strah, a u neke, nažalost, i traumu.
Prema njegovim rečima, postepena priča i svakodnevno prisustvo roditelja pored deteta su ključne stvari.
- I roditeljima je u ovim trenucima potrebna pomoć i oni mogu da se jave nadležnima ukoliko smatraju da im je potreban razgovor, dok decu treba da vodimo time da život ide dalje i da treba da nastave postepeno.
Pomoćnik ministra prosvete Milan Pašić rekao je juče da je više institucija, stručnjaka, psihijatara, psihoterapeuta, doktora donelo odluku da se deca u sredu vrate u beogradsku OŠ "Vladislav Ribnikar", ali da u narednom periodu neće biti nastave.
Podrška bez nastave
- Struka je ta koja se pitala. Predložila je da je sada najbolji momenat za povratak dece u neke redovne tokove, njihove rituale, dnevne aktivnosti... Naravno da to neće biti nastava, naravno da to neće biti ni provera znanja. U narednom periodu je planirana podrška deci - rekao je Pašić za TV Prva i dodao da su podrške počele od petka s nastavnicima, a potom i s roditeljima i decom.
Dodao je i da su ova dva dana predviđena za one kojima je potreban produženi boravak, ali da će od srede svi oni koji budu želeli moći da razgovaraju, ali da ništa nije obavezno.
- Bilo bi dobro da deca dođu na razgovor u sredu, ali ne treba ih forsirati, treba proceniti kada je najbolji trenutak.
Iako su roditelji učenika ove škole na jučerašnjoj sednici razmatrali integrisanje dece u zajednicu, ali ne u istoj zgradi u kojoj se zločin dogodio jer dosta dece odbija da se vrati u školu pošto se plaše da uđu unutra, Pašić kaže da su stručnjaci procenili da za sada to nije potrebno, ali da će se o tome još razgovarati.
Ipak, psiholog Marija Milenković smatra da učenici iz vračarske škole treba postepeno, s vremenom, da se vraćaju u svakodnevne aktivnosti.
- Nije prošlo ni nekoliko dana, decu ne treba prisiljavati, svakako je dobro pričati s njima, ali je potrebno uraditi neku vidljivu reformu u školi. Njihova trauma je individualna i niko ne zna kako će se nositi s tim kada neki đak stane na mesto gde je ubijen njegov drug. Što se tiče ostale dece koja imaju strah, svakako im ne treba braniti da idu u školu, ne treba tim strahom koji imaju i roditelji dodatno pogoršavati celu ovu situaciju.
Policajci u 1.800 škola
Deca treba da se osećaju bezbedno
U 1.800 škola širom Srbije od juče je pojačano prisustvo policajaca kao jedna od mera nakon masovnog ubistva u vračarskoj osnovnoj školi. Kako je rečeno iz MUP, njihovo prisustvo će biti u vreme početka i po završetku nastave, gde će prisustvom preventivno delovati, ulivati sigurnost i učenicima i roditeljima.
Milan Krstić, direktor OŠ "Pavle Savić", kaže za Kurir da je u svim školama od juče učenicima na raspolaganju školski tim, koji se sastoji od psihologa i pedagoga, a kojem se đaci mogu javiti za pomoć.
- Po naredbi nadležnih, u svakoj školi od sedam ujutro do 19 sati uveče je dežuran i policajac kako bi roditelji i deca imali veću sigurnost u ovim teškim danima. Pored toga, naša škola ima i školskog policajca, ali ova pojačana mera sigurnosti i zaštite treba da stvori taj psihološki efekat. Takođe, deci su na raspolaganju i dežurni nastavnici.
Sve ovo bi s vremenom trebalo da vrati poverenje roditelja u sistem, a deca treba da se vrate školi i nastave školovanje, dok će im razgovori s roditeljima, učiteljima, nastavnicima i stručnim timom pomoći da se izbore sa strahovima. Narednih dana ćemo imati sastanke s psihološkim timom, pa i s roditeljima kako bismo im približili načine i pomogli da zajedno prevaziđemo sve ovo.
Razgovor, podrška i postepeno vraćanje svakodnevnim aktivnostima uz nadzor nabitniji su u ovom trenutku.
Državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Željko Brkić rekao je za RTS da su mere bezbednosti u školama pojačane maksimalno, da je u OŠ "Vladislav Ribnikar" i pre ove tragedije bio određen školski policajac, ali da je on bio zadužen i za druge škole.
- Mi od juče tamo imamo sve vreme prisutna četiri policijska službenika koji će sa svojim angažmanom nastaviti i u narednom periodu - rekao je Brkić.
(Espreso / Kurir / A. K.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!