životna priča
BILJANA I BRATISLAV SE VENČALI U PRIZRENU DOK SU BOMBE PADALE OKOLO: Mlada uniformu zamenila venčanicom (VIDEO)
Usred ratnih dejstava i dok su bombe sejale smrt širom Srbije, Biljana i Bratislav našli su se u Prizrenu, oboje u vojničkim uniformama i sa puškama u rukama
Nekoliko dana nakon što je NATO započeo bombardovanje SRJ, dvoje mladih ljudi koji su se nalazili na prvoj liniji fronta u Prizrenu, odlučili su se za jedan neobičan korak.
Usred ratnih dejstava i dok su bombe sejale smrt širom Srbije, Biljana i Bratislav našli su se u Prizrenu, oboje u vojničkim uniformama i sa puškama u rukama.
Da u ratu nije sve tako crno i da život mora da se nastavi dokazali su upravo Bratislav i Biljana. Naime, između njih dvoje vrlo brzo rodila se ljubav koju su odlučili da krunišu venčanjem.
Drugog maja u Prizrenu uz prisustvo dva svedoka venčali su se, a u trenutku dok su potpisivali kod matičara začula se detonacija. Sve je to zabeležila kamera čuvenog ratnog snimatelja Mirka Lukanovića.
Mlada je uniformu na kratko zamenila belom venčanicom dok je mladoženja bio u vojničkoj uniformi. Nakon venčanja kod matičara obavili su i crkveno venčanje u crkvi Svetog Đrođa u Prizrenu.
Ubrzo zatim, vratili su se na svoje položaje.
Danas se navršava 24 godine od početka NATO bombradovanja SRJ. U napadu su učestvovale snage 19 zemalja Zapada, a akcije iz vazduha, koje su trajale 78 dana, izvedene su bez odobrenja Saveta bezbednosti UN.
Konačnih podataka o broju žrtava bombardovanja nema, a prema podacima Ministarstva odbrane Srbije, poginuo je 1.031 pripadnik vojske i policije i oko 2.500 civila, od kojih 89 dece, a teže i lakše je ranjeno oko 6.000 civila i 5.173 vojnika i policajaca. Teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, zdravstvene ustanove, medijske kuće i vojni objekti.
Akcija NATO-a, koju su vlada SRJ, ali i pravni stručnjaci nazvali ilegalnom agresijom, usledila je posle neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu, vođenih u Rambujeu i Parizu februara i marta 1999.
Bombardovanje SRJ okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, a usledilo je povlačenje vojske i policije iz pokrajine i ulazak međunarodnih vojnih trupa.
Po podacima UNHCR-a, Kosovo je od dolaska mirovnih snaga napustilo 230.000 Srba i Roma, a vratilo se 800.000 izbeglih Albanaca.
Bonus video:
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!