RADIOAKTIVNI GROMOBRANI RIZIČNI PO LJUDE: Ko je dužan da ih ukloni i u kojim situacijama postaju OPASNI?
Grom, Foto: EPA / GEORGI LICOVSKI

obratite pažnju

RADIOAKTIVNI GROMOBRANI RIZIČNI PO LJUDE: Ko je dužan da ih ukloni i u kojim situacijama postaju OPASNI?

Poseban problem predstavlja i to što je većina radioaktivnih gromobrana na privrednim i poljoprivrednim objektima i lokacijama u vlasništvu pravnih lica koja su u stečaju ili su prestala sa radom

Objavljeno:

Procenjuje se da se danas na teritoriji Srbije nalazi oko 570 radioaktivnih gromobrana od čega se preko 80 odsto nalazi na krovovima i parcelama privrednih i poljoprivrednih subjekata dok je ostatak na stambenim zgradama i javnim institucijama, podaci su Direktoraka za radijacionu i nukelarnu sigurnost i bezbednost Srbije. Kako nam je objašnjeno, obaveza uklanjanja je na vlasnicima parcela i objekata na kojima se oni nalaze, koji ujedno i snose troškove uklanjanja gromobrana.

- Poseban problem predstavlja i to što je većina radioaktivnih gromobrana na privrednim i poljoprivrednim objektima i lokacijama u vlasništvu pravnih lica koja su u stečaju ili su prestala sa radom. Direktorat je tokom prethodnih godina pokrenuo više inicijativa u cilju uklanjanja svih radioaktivnih gromobrana na teritoriji Srbije - podsećaju u Direktoratu:

- Zakon o radijacionoj i nuklearnoj sigurnosti i bezbednosti propisuje da su vlasnici katastarskih parcela i objekata na kojima se nalaze radioaktivni gromobrani dužni da ih uklone. Isti zakon propisuje da uklanjanje radioaktivnih gromobrana obavlja nosilac licence na zahtev vlasnika katastarskih parcela i objekata na kojima se nalaze radioaktivni gromobrani. Troškove uklanjanja radioaktivnih gromobrana snose vlasnici katastarskih parcela i objekata.

Ko je dužan da ukoni radioaktivne gromobrane?

Sa druge strane, sredstva za uklanjanje radioaktivnih gromobrana sa katastarskih parcela i objekata čiji vlasnik nije poznat ili je prestao da postoji obezbediće se u budžetu lokalnih samouprava na čijim teritorijama se nalaze takvi radioaktivni gromobrani.

- Tokom prethodnih decenija, s obzirom na to da je ugradnja radioaktivnih gromobrana zabranjena Zakonom, na inicijativu Direktorata sprovedeno je nekoliko kampanja kako bi se uklonili radioaktivni gromobrani sa stambenih zgrada i nekih javnih ustanova. Opsežne akcije su sprovedene u nekoliko većih gradova kada su radioaktivni gromobrani demontirani sa stambenih zgrada i nekih javnih ustanova.

Ove kampanje su organizovale jedinice lokalne samouprave, ali u nekim slučajevima nisu bili pokriveni svi delovi grada tako da su uklonjeni samo oni radioaktivni gromobrani koji su do tada bili poznati organima lokalne samouprave. U slučaju radioaktivnih gromobrana na privrednim objektima, finansiranje njihovog uklanjanja je prepušteno vlasnicima tih objekata. Ovim kampanjama se značajno smanjio broj radioaktivnih gromobrana, ali se oni većim delom i dalje nalaze na objektima ili pored njih - kažu u Direktoratu.

Kada je radioaktivni gromobran opasan po zdravlje

Podsećaju da je rukovanje radioaktivnim gromobranima od strane neovlašćenih osoba, predstavlja opasnost za njih.

- Nepropisno čuvanje demontiranih radioaktivnih gromobrana takođe predstavlja veliku pretnju po životnu sredinu i zdravlje građana. Oni, inače, ne predstavljaju opasnost po životnu sredinu ako su pravilno postavljeni. U slučaju da se radioaktivni gromobran ne nalazi na predviđenom mestu, on može da predstavljaa potencijalnu opasnost po osobe koja su u neposrednom kontaktu (slučajno ili namerno, nepoznavanjem da se radi o radioaktivnom izvoru) i po životnu sredinu usled direktnog izlaganja zračenju i potencijalne kontaminacije u slučaju fizičkog oštećenja - objašnjavaju u Direktoratu i dodaju da se skladištenje demontiranih radioaktivnih gromobrana vrši u centralnom skladištu radioaktivnog otpada.

Podsećanja radi, u subotu je Uprava carine otkriva glavu radioaktivnog gromobrana na graničnom prelazu Bezdan u rezervnom točku automobila nemačkih registarskih oznaka, a u kojem su bili hrvatski državljani, kada je detektor radioaktivnosti alarmirao carinike na prelazu.

- Prilikom izlazne kontrole automobila nemačkih registarskih oznaka oglasio se alarm detektora radioaktivnosti, zbog čega je hitno sprovedena detaljna kontrola, uz sve neophodne mere bezbednosti i zaštite. Tada su u prtljažniku, u prostoru za rezervni točak, pronađeni neprijavljena metalna glava gromobrana i uređaj za merenje sastava matala, na koje je ručni detektor za merenje jonizujućeg zračenja odreagovao - navode u Upravi carine.

Granica, Granični prelaz, granični prelaz šid, šid, carina
foto: Tamara Trajković

Odmah je obaveštena inspekcija za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost, kao i Direktorat za radijaciju i nuklearnu bezbednost, koji su prema važećoj proceduri stupili u kontakt sa Institutom za nuklearne nauke Vinča, radi preduzimanja daljih mera.

Devet carinika koji su otkrili ovaj gromobran, preventivno je poslato na pregled u somborsku Opštu bolnicu "Dr Radivoj Simonović".

Direktor Instituta za medicinu rada Aleksandar Milovanović rekao je danas da je devet policajaca koji su na graničnom prelazu Bezdan otkrili glavu gromobrana iz Sombora prebačeno u taj Institut gde su im urađeni pregledi i analize i da nema znakova da kod njih ima posledica zračenja.

(Espreso/Telegraf)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.