drastični potezi
DA LI JE MOGUĆE DA SMO SPALI NA OVO, MUK I NEVERICA: Prizor iz srpske prodavnice možda vam izazove MUČNINU! (FOTO)
Ali, da li bismo mogli da ovaj potez nazovemo krađom, sami procenite
U poslednje vreme, mnogi osećaju da im se istanjio kućni budžet - prvo pandemija korona virusa, a zatim i rat u Ukrajini, dovele su do globalne krize i rasta cena u mnogim zemljama.
Nije ni Srbija ostala imuna na krizu sa hranom, energentima i finansijama. Zato se građani sve više prilagođavaju kriznim vremenima, barem koliko je to moguće.
Dok neki štede, smanjuju prohteve, manje se "luksuziraju", neki građani se služe malo drugačijim principima te se upuštaju u prevare i krađe.
Ali, da li bismo mogli da ovaj potez nazovemo krađom, sami procenite.
Naime, u jednoj prodavnici u Srbiji uslikane su dve situacije koje vizuelno prikazuju u kakvim vremenima živimo.
U jednoj je neko zagrizao krofnu, utolio glad, a zatim istu tako zagriženu vratio.
Istog dana, samo na drugoj lokaciji u Beogradu, neko je isto to učinio sa lisnatim pecivom.
Potrošačke cene u septembru 2022. godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za 14%, dok su u poređenju sa decembrom 2021. u proseku povećane za 11,4%, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Ipak, kada se pogleda kretanje cena u poslednjih godinu dana, od septembra prošle do septembra ove godine, jasno se vidi da je u tom periodu poskupeo malte ne svaki proizvod i usluga koju prati statistika, a da je pojeftinila samo jedna stavka.
Poskupelo mleko, hleb i šećer
Nove cene mleka, hleba i šećera na snazi su od početka oktobra. Cena hleba je ograničena na 60 dana. Tako da ovih, ali i narednih dana litar mleka u prestonici se kreće od 115 dinara do 172 dinara, cena šećera iznosi 109 dinara po kilogramu, dok ćemo veknu hleba "sava" u naredna dva meseca plaćati 53,3 dinara. Ograničenje cena će ostati za ulje, brašno, hleb i svinjsko meso.
U istom periodu, neće moći da poskupi meso, ulje i brašno
Njih je, naime, Vlada definisala prilikom promene uredbe jula meseca. Tako brašno tip T-400 glatko, u pakovanjima do pet kilograma, ne sme da prelazi cenu od 84,7 dinara po kilogramu, dok je maksimalna cena za brašno tip T-500 i dalje 78,65 dinara po kilogramu.
Isti slučaj je i sa mesom. Tako maksimalna maloprodajna cena za svinjski but bez kostiju ostaje 750,20 dinara po kilogramu, svinjske plećke bez kostiju 738,10 dinara. Cena svinjskog vrata sa kostima i dalje ne sme da prelazi 689,70 dinara po kilogramu, dok cena za svinjsku slabinu sa kostima (krmenadla) ne sme da bude veća od 659,45 dinara po kilogramu.
Ostaje ograničena i cena pilećeg trupa (celog pile), koje po kilogramu ne sme da bude skuplje od 299,99 dinara.
Cena jestivog ulja ograničena je na nivou od 15. novembra prošle godine, što znači da svaki trgovac drži „svoju“ cenu ulja koja je važila na taj dan.
Nove cene goriva važe do sutra u 15h
Litar evrodizela od prošlog petka od 15 časova do sledećeg petka u isto vreme na pumpama maksimalno košta 220 dinara za litar, a benzin evropremijum BMB 95 najviše 180 dinara za litar.
Ako uporedimo sa prošlom nedeljom, kada je maksimalna cena dizela bila 216 dinara, a goriva evropremijum BMB 95 maksimalnih 174, što znači da je dizel poskupeo 4 dinara, a benzin čak 6.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!