bezbednost i vrtići
KOLIKO SU DANAS VRTIĆI BEZBEDNI? Beba pala kroz PROZOR, devojčica IŠETALA - stravični slučajevi potresli SRBIJU!
Nažalost, ima ustanova gde se to ne poštuje, a primer vrtić na Miljakovcu, gde su se vlasnici pravdali da se prizemlje renoviralo
U poslednje tri nedelje desila su se dva nemila slučaja u kojima su bila ugrožena deca koja su boravila u vrtićima. Dete je palo sa prozora vrtića u beogradskom naselju Miljakovac, a onda je javnost uznemirila vest da je petogodišnja devojčica nestala iz predškolske ustanove u Kladovu. S pravom se postavlja pitanje - ko kontroliše bezbednost dece u vrtićima.
Cela Srbija pratila je slučaj nestale male Nine iz Kladova. Dete je navodno istrčalo kroz kapiju vrtića i nastavilo da beži da joj se izgubio svaki trag. Nekoliko nedelja pre, dete iz jaslene grupe u vrtiću na Miljakovcu palo je korz prozor sa prvog sprata kuće u kojoj je bio smešten vrtić. Dete se popelo na sto a srećom pad je ublažilo drvo ispred. Svi su se oba slučaja zaptiali gde su bile vaspitačice.
Kako za "Blic" objašnjava predsednica Samostalnog sindikata predškolskih ustanova Srbije Bosiljka Jovanović, odgovornost se u ovim slučajevima mora nedvosmisleno utvrditi.
- U oba slučaja treba ispitati i odgovornost vaspitača ali i odgovornost nadležnih, odnosno sistema jer često imamo slučajeve da predškolske ustanove prime puno dece preko propisane norme koje jedan vaspitač ne može da prati. Ukoliko je reč o jednom i o drugom, svi treba da snose odgovornost – smatra Jovanović.
Ona tvrdi da se sve to teško može kontrolisati i da do kontrole uslova rada vrtića i bezbednosti dece dolazi tek nakon što se problem desi ili dođe do pomenutih neželjenih slučajeva. Samostalni sindikat predškolskih ustanova Srbije je ulagao niz primedbi Ministarstvu prosvete ali nisu naišli na razumevanje.
- Vaspitača u predškolskim ustanovama je sve manje a dece sve više i u pojedinim predškolskim ustanovama se primaju preko norme. Vaspitača je sve manje zato što je ta struka obezvređena malim platama i lošim uslovima rada jer se jednoj vaspitačici poverava toliki broj dece da one jednostavno ne mogu sve da isprate i da svakom detetu posvete dovoljno pažnje. One nisu tu samo da ih čuvaju već i da ih edukuju, a nisu one hobotnice da imaju osmoro ruku i oči na leđima pa da mogu da vide šta svako dete radi u određenom trenutku – pomalo rezignirano priča naša sagovornica.
Ističe i da se kod poslednjeg slučaja nestanka devojčice u Kladovu, za koju je majka rekla da je neverbalna mora utvrditi i da li je trebalo da ima dodeljenog pratioca.
- Prema propisima, deca sa posebnim potrebama moraju da imaju dodeljenog pratioca i da se grupa u koju je upisano to dete smanji za troje dece. To u praksi često nije tako. Niti ta deca imaju pratioce zato što ni oni ljudi neće da rade za male pare jer su to defektolozi koji su se godinama školovali, niti vaspitačice imaju manje dece da bi mogle više da se posvete takvoj deci. U tim situacijama dolazimo u pat poziciju iz koje je jako teško izaći jer niko ne kontroliše da li su u praksi sprovedene propisane mere – priča Jovanović.
Želja njenih kolega je da, kako kaže, pokušaju da pokažu roditeljima koliko je to odgovoran posao te pokušavaju da ih kroz razne radionice uključe u rad da vide koliko je zahtevno držati na oku i zaokupiti pažnju dvadesetak mališana.
- Većina roditelja je toga svesna i ne krivi nas vaspitače. Čak se i sami ponekad zapitaju zašto ima toliko puno dece u grupi i kako će vaspitači sa njima izaći na kraj. To treba da pitaju nadležne koji su ih upisali a mi možemo da garantujemo da ćemo maksimalno profesionalno i savesno raditi svoj posao - ističe naša sagovornica.
Direktorka novosadske Predškolske ustanove "Radosno detinjstvo" Marijana Popov kaže da su zaposleni u toj obrazovnoj instituciji pored redovnih bezbednosnih mera samoinicijativno uveli i dodatne kako bi se i oni i deca i roditelji osećali sigurnije i bezbrižnije.
- Pored redovne provere stanja objekta, ograde i dvorišta u kojem borave mališani, a koji moraju biti u besprekornom stanju što se bezbednosti tiče, insistiramo i na tome da se vrata vrtića zaključavaju između dolazaka i odlazaka dece. Pored toga, angažovali smo i pomoćno tehničko osoblje koje tokom dana obilazi hodnike vrtića. Deca od 5 i više godina idu samostalno u toalet i to je normalna stvar i nema potrebe sem u izuzetnim situacijama da ih vaspitačice tamo prate ali naše pomoćno tehničko osoblje je tu da, ukoliko dete odluči da se ne vrati odmah u svoju sobu, već da prošeta negde, odmah o tome obavesti vaspitačicu a dete uputi da se vrati u svoju grupu i da ga tamo i isprati - objašnjava naša sagovornica.
Ističe da su to samo neke od dodatnih bezbednosnih mera koje su uveli samoinicijativno i tvrdi da su se one do sada dobro pokazale jer pored pomoćnog tehničkog osoblja koje je angažovano u hodnicima i dobrog nadzora vaspitača u dvorištu kada su deca napolju i kada su ograda i vrata u dobrom stanju ne može da se desi da neko od mališana odluta iz vrtića.
Kaže i da su za kontrolu svih preduzetih mera zaduženi glavni vaspitači u vrtićima koji su dužni da, ukoliko uoče bilo kakvu nepravilnost ili kvar u ili oko objekta odmah o tome obaveste nadležne u centrali "Radosnog detinjstva" koji će hitno preduzeti sve neophodne mere da se taj problem reši.
Ipak, stiče se utisak da nekih vanrednih kontrola ovih ustanova i nema.
Jaslice moraju biti u prizemlju
Pravilnik o osnivanju i obavljanju delatnosti predškolske ustanove iz 2019. predviđa gotovo ceo izgled, ali i sadržaj objekta jednog vrtića baš u cilju bezbednosti dece. Između ostalog, jaslice moraju da budu u prizemlju, pa čak se preporučuje da ukoliko se radi o objektu na sprat( samo toliko je dozvoljeno) ako postoji potkrovlje to budu prosorije za zaposlene i administraciju.
Nažalost, ima ustanova gde se to ne poštuje, a primer vrtić na Miljakovcu, gde su se vlasnici pravdali da se prizemlje renoviralo. Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, nadležni je organ za izdavanje akreditacije predškolskim ustanovama. Da bi ustanova postala akreditovana od strane nadležnog organa, mora da ispunjava više uslova koji se odnose na nastavni program, dečiju službu, finansijsku sigurnost, prostor za rad, administraciju.
(Espreso / Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!