STRUČNJAK OTKRIO KADA ĆE SRBIJU POGODITI JAČI ZEMLJOTRES: Ovi DELOVI zemlje mogu biti na UDARU!
Ilustracija, Foto: Stefan Stojanović, Profimedia

''TEK ĆE SRBIJA DA SE TRESE''

STRUČNJAK OTKRIO KADA ĆE SRBIJU POGODITI JAČI ZEMLJOTRES: Ovi DELOVI zemlje mogu biti na UDARU!

Geološki informacioni sistem Srbije razdvaja osam područja sa mogućim jakim zemljotresima

Objavljeno:

U Srbiji se od početka septembra dogodilo nekoliko slabijih zemljotresa, a tlo se treslo u Kraljevu, Valjevu, Kragujevcu, Leskovcu, Pirotu i Beogradu.

Iako su svi zabeležni potresi slabijeg intenziteta meteorolog Ivan Ristić koji već dve godine istražuje problem pomeranja tla otkriva za Informer.rs da li nas očekuju novi jači potresi.

Poslednji zemljotres jačine 2,1 stepen po Rihteru pogodio je noćas Beograd. Prema rečima sagovornika zemljotres u prestonici nije imao naknadne slabije potrese tako da treba pratiti situaciju u naredna tri dana.

- Interesantno da se i u samom naseljenom delu Beograda dogodio slabiji zemljotres, to je bio izolovani udar, tako da ćemo pratiti ovih dana dešavanja, prva 3 dana su najbitnija, ako se u tom roku ne desi novi potres znači da se tlo smirilo.

Geološki informacioni sistem Srbije razdvaja osam područja sa mogućim jakim zemljotresima.

Jadranska priobalna zona, Vojvodina (Kanjiža, Bečej, Novi Sad, Ruma), područje Velike Morave (Svilajnac, Jagodina, Stalać),područje istočne Srbije (Golubac, Negotin), zapadna Srbija (Loznica, Krupanj, Bajina Bašta), centralna Srbija (Lazarevac, Aranđelovac, Rudnik, Kraljevo, Kopaonik), područje između Nišave i srednjeg i gornjeg toka Južne Morave (Dimitrovgrad, Bosilegrad, Niš, Vranje) i Kosmet (Peć, Prizren, Priština, Lipanj, Uroševac).

EMSC, Zemljotres
foto: Printscreen

Ivan Ristić koji već dve godine istražuje problem pomeranja tla ističe da ovi zemljotresi nisu ništa iznenađujuće budući da kraj leta označava početak pojačane seizmičke aktivnosti.

- Podaci ukazuju da se podrhtavanja tla javljaju mnogo češće u proleće i jesen i da su mnogo jača, a tada se dogodilo svih deset zemljotresa jačine veće od 5 stepeni Rihterove skale. Epicentar zemljotresa bio je uglavnom oko Kopaonika ili u centralnoj Srbiji. Zemljotrese manjeg stepena jačine do 2 Rihtera imamo skoro svaki dan tokom cele godine u Srbiji, ali ih, srećom, ne osećamo.

Ivan Ristić
Ivan Ristićfoto: Printscreen/RTS

Iako su nas jači potresi za sada zaobišli, Ristić kaže da u drugoj polovini oktobra, u novembru i decembru najviše ima šansi za jače potrese.

Ristić navodi da nas u budućnosti, odnosno sve do 2030. godine očekuje trubolentan period kada je reč o klimatskim promenama.

- Budući da je period aktivnosti Zemlje 100 godina, do 2030. godine očekuje nas turbulentan period sa čestom pojavom zemljotresa, erupcija vulkana i daljim porastom globalne temperature. Posle 2030. godine doći će do postepenog smanjivanja broja i intenziteta zemljotresa i eurupcija vulkana kao i do postepenog pada temperature na planeti Zemlji - zaključuje on.

(Espreso / Informer)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.