prevare
SRBI NEMAJU BLAGE VEZE DA LI IM JE U DŽEPU LAŽNA NOVČANICA ILI NE! Prevara vreba sve, proverite da li ste obmanuti
Originalna novčanica je urađena od stoprocentnog pamuka, a falsifikovana je od papira koji je komercionalno dostupan
Najčešća falsifikovana dinarska novčanica je i dalje apoen od 2.000.
Miroslav Jeremić, direktor Odeljenja za borbu protiv falsifkovanja i analizu novčanica i kovanog novca u sektoru za poslove s gotovinom NBS-a, za Pink kaže da je za pravljanje razlike iz između originalne i falsifikovane novčanice neophodno znati kako izgleda ona koja je prava.
- Te informacije se uvek mogu dobiti na sajtu centralne banke emitenta novca. Postoje tekstualna objašnjenja, fotografije i kratki filmovi o tome - ukazao je Jeremić govoreći za Pink.
- Kada pogledamo deo gde je vodeni žig vidi se da postoji bitna razlika između njih ukoliko se novčanica usmeri prema izvoru svetlosti. Na lažnoj novčanici je on preterano naglašen - objasnio je Jeremić.
Zvuk se razlikuje
Kako je rekao, postoji i razlika u strukturi. Originalna novčanica je urađena od stoprocentnog pamuka, a falsifikovana je od papira koji je komercionalno dostupan.
- Zvuk te dve novčanice nije isti - istakao je on.
Oznaka vrednosti apoena menja boju
- Ima drugih zaštitnih elemenata. Na primer, nominalna oznaka vrednosti apoena ako novčanicu posmatramo pod različitim uglovima videćemo da se kod originala boja menja - dodao je Jeremić.
- Ljudi nemaju razloga za strah. U odnosu na milion dinarskih novčanica u prometu 3,24 komada su falsifikati. Tako da je verovatnoća da se desi da dobijete falsifikovani novac veoma mala - rekao je Jeremić.
(Espreso, Pink)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!