Kečiga
AKO JE VIDITE NA MENIJU, ZNAJTE DA JE ILEGALNO U TANJIRU RESTORANA! Ova riba u Srbiji je STROGO ZABRANJENA za lov
Prema Crvenoj listi ugroženih vrsta Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN) kečiga je svrstana kao ranjiva vrsta
Po nalogu Svetske organizacije za prirodu u Srbiji je zabranjeno loviti jednu vrstu ribe.
Svetska organizacija za prirodu (WWF) saopštila je 2018. godine da je Ministarstvo zaštite životne sredine usvojilo njen predlog da se zabrani ribolov kečige, što će značajno doprineti obnavljanju populacija ove veoma ugrožene vrste ribe.
WWF je u junu objavio studiju koja je pokazala da se kečiga intenzivno lovi u periodu lovostaja kada je to zabranjeno zbog mresta, kao i da se neometano prodaje na pijacama i u restoranima širom Srbije ispod zakonski propisane mere od 40 centimetara.
Izmenom "Naredbe o merama za očuvanje i zaštitu ribljeg fonda", WWF očekuje da će se ova štetna praksa zaustaviti.
- Uvođenje zabrane rezultat je zajedničkog rada Ministarstva zaštite životne sredine i WWF-a, što pokazuje koliko je značajna saradnja državnih institucija i organizacija civilnog društva. Prema Izveštaju o stanju životne sredine u Republici Srbiji tokom 2017. godine izlov kečige povećan je za oko 44 odsto. Verujemo da će zabrana lova na kečige omogućiti da se obnove populacije ove vrste koja je veoma ugrožena i na svetskom nivou. Ovo je veliki uspeh za očuvanje prirode u Srbiji - istakla je Duška Dimović iz WWF Adria.
Prema Crvenoj listi ugroženih vrsta Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN) kečiga je svrstana kao ranjiva vrsta, pre svega usled prekomernog izlova, uništavanja prirodnih staništa i zagađenja. Inicijativu WWF-a podržali su Ujedinjeni ribolovci Srbije i Asocijacija alasa Srbije.
- Želimo da pohvalimo uspešan primer saradnje stručne javnosti, organizacija civilnog društva i nadležnog ministarstva na zaštiti i očuvanju biološke raznovrsnosti i ribljeg fonda. Istovremeno, pozivamo sve nadležne institucije da učine dodatni napor kako bi se ova privremena zabrana, ali i sve ostale obaveze u zaštiti ribljeg fonda, sprovele u delo. Nadamo se da ovo neće biti jedna od situacija kada zakonom regulisana pravila ostanu samo mrtvo slovo na papiru - kaže izvršni direktor Ujedinjenih ribolovaca Srbije Ljubomir Pejčić.
(Espreso / Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!