ZVER
POJAVIO SE NOVI SNIMAK UBIJENE AJKULE, OGROMNE ČELJUSTI SU ŠIROM OTVORENE: Ovako pada MORSKA NEMAN! (VIDEO)
- Najbolja prevencija od ajkula je sonar pomoću kog može da se vidi da li u blizini ima velikih ili malih riba
Nakon što su ajkule ubile dve žene u Hurgadi, među lokalcima, ali i turistima počela je debata o tome koji je najbolji način da se plivači zaštite od napada ovih predatora. Ronilac Radenko Culic ispričao je za Telegraf.rs kakva je sada situacija u ovom popularnom letovalištu, ali i o proverenim metodama u borbi sa morskim psima.
Među najčešće spominjanim "metodama" našla se titanijumska mreža, koja je po mišljenju Radenka jako skupa i za uslove Hurgade nemoguća.
- Najbolja prevencija od ajkula je sonar pomoću kog može da se vidi da li u blizini ima velikih ili malih riba, to je nešto kao ultra-zvuk. Na njemu se sve vidi. Jedina stopostotna zaštita od ajkula su titanijumske mreže jer obične ne mogu da je zaustave, ajkula je pregrize - objašnjava Radenko.
On, međutim, dodaje da je obala Hurgade jako duga i da je zbog toga postavljanje titanijumske mreže gotovo nemoguće.
- Ta mreža se postavlja od površine vode do dna i njena uloga je da spreči ajkulu da dođe u deo u kom se nalaze kupači - kaže Radenko.
U međuvremenu se pojavio i snimak koji kruži društvenim mrežama, a na kom se vidi kako se iz mora izvlači ubijena ajkula. Odmah je utvrđeno da je u pitanju tigar ajkula, a rezultati analize se očekuju u narednom periodu.
- Probavni trakt ajkule je spor, potrebno je više od 70 sati da bi se svarila hrana. Verovatno će stručnjaci analizom sadržaja iz stomaka ajkule utvrditi da li u njoj ima ljudskog mesa - kaže Radenko za Tv Prvu.
U plićaku druge plaže juče viđena još jedna ajkula
On dodaje i da se juče u blizini jednog hotela, ali u drugom delu Hurgade u plićaku navodno pojavila još jedna ajkula, ali on smatra da je to okeanska beloperka i da to nije ajkula koja je napala žene.
Na društvenim mrežama je počeo da kruži snimak te ajkule, a Radenko kaže da je ona primer da su samo titanijumske mreže sigurna zaštita, jer je u pomenutom slučaju ajkula uspela da probije drugu mrežu koja nije bila od ovog metala.
Radenko kaže da su nedavna dešavanja uticala na zabrinutost plivača i da među turistima vlada veliki strah.
- Ljudi strahuju, traže garancije svoje bezbednosti. Interesovanje za ronjenje je znatno opalo - kaže on.
On kaže da su plaže u Sel Hašišu i Madi još uvek zatvorene, dok na drugim plažama na kojima je dozvoljeno kupanje ima znatno manje kupača, upravo zbog straha.
Ronilac Radenko kaže da je nakon incidenta do daljeg svuda u Hurgadi zabranjeno noćno kupanje.
On je za kraj još jednom podsetio da su se pomenuti incidenti najverovatnije dogodili zbog migracija tuna i bacanja iznutrica riba u more, a kao još jednu mogućnost navodi i polaganje jaja ajkula u vodi.
Radenkovi saveti u borbi sa ajkulama
1. Rano jutro i veče ajkule se hrane
2. Ne pravite buku lupajući po vodi daleko od obale
3. Ako imate otvorenu ranu ne idete daleko, ajkule osete krv nadaleko kilometrima. On je naveo da žene u periodu ciklusa treba da vode računa
4. Izbeći kupanja na ruti gde prolaze kruzeri i prekookeanski brodovi, bacaju otpad, ajkule se skupljaju, jedu
5. Mokraća tj. urin podstiče napad, deluje razdražujuće
6. Ne ronite sami i nemojte da zaostajete iza grupe na ronjenju ili snorklingu
7. Ne bežite, skupite snagu i hrabrost, plivajte na nju - njuška, oči i škrge su slabe tačke, udarite, ubodite je nečim, pokažite da niste plen koliko je moguće
8. Uvek je gledajte, oborena prsna peraja su znak nezainteresovanosti, kada su zategnuta očekuje se napad
9. Ako se ostale ribe izgube i počnu panično da beže, gledajte oko sebe, verovatno je predator blizu
10. Jarke boje na kupaćem kostimu je zbunjuju od klasičnih crnih u kojima ličimo na plen (npr. na foku)
11. Ne bacajte hranu sa brodova ako ste daleko od obale a ronioci ili plivači su u moru.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!