BELOGLAVI SUP SA UVCA
BELOGLAVI SUP DIGAO REZERVAT NA NOGE: Pronađen Y6 za kojim se TRAGALO, ali više NEĆE biti u službi NAUKE!
Procena je da se oko 63 odsto beloglavih supova koji lutaju vrati u matične kolonije, dok jedan deo njih na tom putu ugine
Beloglavi sup sa Uvca, označen markicom Y6, nauci više neće davati važne podatke o svom kretanju i navikama svoje zaštićene vrste, jer je „izgubio“ odašiljač koji je nosio na leđima, ali je tokom prethodne dve i po godine i te kako značio ornitolozima.
Sup koji se izlegao na Uvcu markiran je 2019. u Bugarskoj i od tada je praćen do juče
Pokazao je kuda se kretao i da je tokom lutanja Balkanom preleteo na desetine hiljada kilometara.
Sup koji se izlegao 2019. u Specijalnom rezervatu prirode Uvac, a koji je 1. novembra iste godine uhvaćen u Krasnoj klisuri u Bugarskoj gde su mu stavljeni oznake Y6 i satelitski odašiljač, juče je uneo nemir među ljude koji su pratili njegovo kretanje.
U Fondaciji za zaštitu ptica grabljivica primećeno je da se njegov odašiljač ne pomera, da ne stoji dobro, grafikon je očitao da je na njemu pala temperatura. Odmah su alarmirani rendžeri Specijalnog rezervata prirode „Uvac“ koji su po dobijenim koordinatama otišli na lokaciju koju je očitao odašiljač.
- Ispostavilo se da Y6 nije uginuo, nego da mu je odašiljač spao. Više nećemo moći da ga pratimo satelitski, ali zahvaljujući oznaci koju nosi na krilu moći ćemo da ga uz pomoć kamera identifikujemo na hranilištu gde se redovno pojavljuje – kaže za „Blic“ dr Saša Marinković iz Instituta za biološka istraživanja i Fondacije za zaštitu ptica grabljivica.
Mapa kretanja beloglavog supa Y6 pokazuje da je ova ptica posle Bugarske, gde je obeležena, letela oko Ohridskog jezera i širom južnog dela Severne Makedonije, pa se opet vratila u Bugarsku. Odavde se u uputio u novo krstarenje makedonskim nebom odakle se 4. juna 2020. preko Prokletija vratio u zavičajnu koloniju na Uvac. Od tada je najviše boravio na Pešteri i Zlatiboru, zatim na Tari i oko Ljubovije.
- U genima beloglavih supova je da kao mladi napuštaju kolonije u kojima su se izlegli. Naši mladunci odlaze na Mediteran gde je toplije i gde lakše pronalaze hranu jer se stoka tamo i u zimskom periodu nalazi napolju. U isto vreme u Srbiji su mnogo suroviji uslovi za njih, u konkurenciji starijih prica ne mogu da se izbore za hranu na hranilištima, a stoka je u štalama. Od naših supova najdalje je odleteo Alibaba koji je lociran u Jemenu, 3.450 kilometara od Uvca – objašnjava dr Marinković.
Procena je da se oko 63 odsto beloglavih supova koji lutaju vrati u matične kolonije, dok jedan deo njih na tom putu ugine. Ili postanu žrtve bliskoistočnih ratova, ili nalete na dalekovod, ili postanu lovina ljudi u zemljama gde mere zaštite nisu razvijene.
(Espreso / Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!