SVAKA ČAST!
SJAJNA VEST: Mladi arhitekti iz Evrope i Srbije preuređuju pet autobuskih stajališa na Ledinama! (FOTO)
Future Architecture platforma zamišljena je kao razmena arhitektonskih priča ili narativa između učesnika platforme, koji se bave arhitekturom u svakom smilu ove discipline, od ideje do realizacije
U okviru evropske platforme „Budućnost arhitekture“, koja je kofinansirana sredstvima programa Kreativna Evropa, tim Beogradske inetrnacionalne nedelje arhitekture – BINA organizuje od 17. do 19. maja nesvakidašnju međunarodnu radionicu. Mladi arhitekti iz Evrope i Srbije preurediće pet autobuskih stajališta u predgrađu Ledine u Beogradu.
Beogradska internacionalna nedelja arhitekture BINA 2016 bavila se neuralgičnim tačkama grada Beograda, pokušavajući da mapira mesta kojima su potrebne nova energija i namena. Naredne, 2017. godine, u centru pažnje su bila beogradska predgrađa. Ove godine BINA tim ide korak dalјe i u fokus stavlja jedno predgrađe – Ledine, i radionicu Bus stop facelift.
O tome zbog čega je Future Arhitecture tim odabrao Ledine kao lokalciju radionica, Aleksandar Kotevski, jedan od koordinatora BINA projekata, kaže:
- “Vođeni idejom da problem treba rešavati i ove godine smo se posvetili pitanjima predgrađa. Prethodnih godina smo razmenjivali priče o problemima i načinima rešavanja problema obodnih naselja mnogih gradova u svetu i još tada smo prepoznali Ledine kao mesto za moguće intervencije. Ove godine nastavljamo rad na toj lokaciji u želji da ostvarimo što bolji efekat putem kontinualnog i udruženog kreativnog rada na jednom istom poligonu”.
Namera projekta Bus stop facelift je da na konkretnim primerima mini-lokacija, na pet autobuskih stajališta u Ledinama, mladi arhitekti iz Srbije i inostranstva pokušaju da sprovedu prostorne intervencije i to kroz sve faze - od analize lokacije, anketiranja građana, idejnih rešenja, javne rasprave - do razvoja projekta i realizacije.
Sa tim ciljem biće organizovane kreativne radionice na kojima će odabrani timovi dizajnera rekonstruisati zapuštena autobuska stajališta u naselju Ledine. Te male intervencije biće realizovane kroz saradnju izabranih timova sa lokalnim stanovništvom - komšijama, zanatskim radionicama, đacima i profesorima škole ‘’Vlada Obradović Kameni’’, uz koordinaciju BINA tima.
Prema rečima Aleksandra Kotevskog, značaj ovakvog projekta ogleda se upravo u uključivanju lokalne zajednice:
- “Želimo da u proces osmišljavanja i stvaranja ovih malih gradskih prostora uključimo sve one koji treba da se pitaju o tome kako prostor treba da izgleda: neposredne korisnike, dizajnere, stručnjake iz raznih oblasti, ali i nadležne koji upravljaju javnim sadržajem i predstavnike lokalne uprave”.
Realizatori ovog projekta su pet timova arhitekata: Adamička.Broma (Poljska), SKREI (Portugal), Škola arhitektonskog razmišljanja za decu (Belorusija), SMiA (Španija) i MELEEM (Makedonija) koji su učestvovali na javnom pozivu platforme „Budućnost arhitekture“, zajedno sa timom iz Beograda koji čine studenti Fakulteta primenjenih umetnosti. Izabrani timovi će realizovati svoje ideje u saradnji sa timom BINA i internacionalnom grupom mentora i kustosa Bilјanom Branković (Fakultet primenjenih umetnosti, Beograd), Bredom Bizjak (Društvo arhitekata Istre), Mihalom Duda i Malgožatom Devozges Cuber (Muzej arhitekture iz Vroclava).
Kako izgleda kako izgleda rad na Bus Stop projektu, od prve zamisli do realizacije, Aleksandar ističe:
- “Svaki od pet timova je dobio po jedno autobusko stajalište i započeo dizajnerski proces svojstven struci. Oslanjajući se na svoje iskustvo u dizajnu i saradnju sa menadžerima i koordinatorima projekta, dolazi se do rešenja koje ispunjava uslove - zadovoljava potrebe lokalnog stanovništva, u skladu je sa gradskim propisima, uzima u obzir konstruktivnu stranu objekta, poseduje estetske kvalitete, realan je u okviru budžeta i ne šteti životnoj sredini”. Evropska platforma “Budućnost arhitekture“ (Future Architecture), koju kofinansira program Kreativna Evropa (2018/2021), ušla je posle prvog dvogodišnjeg u drugi, četvorogodišnji ciklus. Platforma okuplјa veliki broj institucija i organizacija (20) iz šesnaest evropskih zemalјa, sa namerom da predstavi vizije budućnosti arhitekture iz perspektive generacije profesionalaca koji tek stupaju na scenu, i koji će biti odgovorni za budućnost građene sredine u kojoj ćemo živeti. Namera platforme je da rad izabranih autora predstavi u što većem broju zemalјa i tako omogući uspostavlјanje novih kontakata i oblika saradnje sa izabranim autorima i između organizacija-članica platforme.
Antrfile:
Future Architecture platforma zamišljena je kao razmena arhitektonskih priča ili narativa između učesnika platforme, koji se bave arhitekturom u svakom smilu ove discipline, od ideje do realizacije. Posebno se obraća pažnja na ideje i koncepte, kao na prve realne aktivnosti koje vode ka gotovom projektu.
Drugim rečima rezultat te razmene arhitektonskih priča, prisustvovanja predavanjima radionicama i drugim oblicima razmene znanja u okviru platforme Future Architecture, omogućava učesnicima formiranje edukovane imaginacije (mašte)o budućnosti arhitekture iz koje, kao takve, nastaju kvalitetne ideje, koncepti i realizovani projekti. Sve to je dostupno i široj javnosti i na razumljiv način predstavljeno, kako bi se izgradila svest o budućnosti arhitekture i održivoj životnoj sredini.
Platforma je panevropska, okuplja 20 članica – institucija i organizacija koje se na različite načine bave arhitekturom, od muzeja, univerziteta do festival i nevladinog sektora. Rad platforme koordinira Muzej za arhitekturu iz Ljubljane, a finansirana je u najvećoj meri iz evropskog programa Kreativna Evropa, ali i iz sredstava koja svaka članica treba lokalno da obezbedi. BINA je jedna od članica platforme i kao deo svojih aktivnosti realizuje i program Future Architecture.
Pogledajte bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!