surovo kažnjen
BIO JE MUČEN, PA OSUĐEN NA SMRT! Ovome GRADONAČELNIKU BEOGRADA Srbi i danas KLIČU, a imaju JAK RAZLOG za to
Bili su bijeni, tučeni i mučeni svi na koje se sumnjalo da bilo šta znaju, a nisu prijavili vlastima.
Miloš Bogićević (1811-1844) bio je drugi po redu upravnik Beograda, posle Ilije Čarapića. Na ovoj odgovornoj i osetljivoj dužnosti se našao 1840. godine kao pobornik dinastije Obrenovića i protivnik ustavobranitelja.
Bio je mlađi je sin Antonija-Ante Bogićevića, srpskog vojvode u vreme Prvog srpskog ustanka. Antu je opevao poznati guslar Filip Višnjić u pesmi „Boj na Loznici“.
Na dužnosti upravitelja Beograda je bio do septembra 1840, kada je prešao u Popečiteljstvo unutrašnjih dela, gde je službovao kao pomoćnik ministra, i iz čina majora je unapređen u potpukovnika.
Kada su ustavobranitelji podigli Nišku bunu protiv knez Mihaila, 1842. godine, Bogićević je sa knezom prebegao u Zemun, na teritoriju Austrijskog carstva.
Nakon što su ustavobranitelji objavili amnestiju, 1843. se vratio u Srbiju. U svom rodnom kraju se povezao sa istomišljenicima i 22. septembra 1844. su podigli Katansku bunu protiv Karađorđevića.
Pobunjenici su osvojili Šabac, i za načelnika varoši je postavljen Miloš Bogićević. Na ovoj dužnosti je bio jako kratko, jer je ustavobranitelj Toma Vučić Perišić brzo ugušio pobunu i ušao u Šabac.
Ustavobraniteljska vlada je januara 1844. donela zakon, po kome se učesnici oružane pobune ugušene oružanim sukobom kažnjavaju smrtnom kaznom. Bilo im je naređeno da udaraju krivce i da im krv ide na usta i uši. Bogićević je bio među starešinama koje su na prekom sudu osuđene na smrt.
Bili su bijeni, tučeni i mučeni svi na koje se sumnjalo da bilo šta znaju, a nisu prijavili vlastima. Strahote prekoga suda i Vučićevoga ispitivanja trajale su u Šapcu do 1. novembra.
Bonus video:
ŽENA KOJU SANJA SVAKI MUŠKARAC! Mislili ste da ne postoji? Dozvolite da vam je predstavimo!
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!