drugačija
OTKRIVEN PAKAO U SVEMIRU! Stvarno, ovo je mesto na kojem postoji OKEAN UŽARENE LAVE
Kako se navodi, K2-141b, poznata i po mnogo poetičnijem imenu EPIK 246393474.01, nalazi se 202 svetlosne godine od nas
Planetu K2-141b otkrio je Kepler svemirski teleskop 2018. godine u "K2 misiji", a istraživači tek sada počinju da otkrivaju njene čari.
Na planeti K2-141b, kiša je bukvalno kamena, okean lave dubok je više od 100 kilometara, a vetar je četiri puta brži od zvuka.
"Ovo je vrlo uzbudljiva planeta, s ekstremnim vremenskim uslovima, mineralnom kišom i snegom, i supersoničnim vetrom", kaže za BBC astronom i vodeći autor Tue Gjang Ngujen.
"Nije najsrećnije mesto za život, ali je super planeta za istraživanje čudnih stvari koje na Zemlji uzimamo zdravo za gotovo", dodaje njegov saradnik profesor Nikolas Kauan.
S timom astronoma iz Indije i Kanade, objavili su dokument o najnovijim otkrićima sa K2-141b, stenovite planete koja liči na Zemlju.
Kako se navodi, K2-141b, poznata i po mnogo poetičnijem imenu EPIK 246393474.01, nalazi se 202 svetlosne godine od nas, u sazvežđu Vodolija i toliko je blizu zvezde oko koje se okreće da je godina gotova za manje od sedam sati.
Njena zvezda pripada grupi u astronomiji poznatoj kao "narandžasti patuljak" - znatno je hladnija od našeg Sunca - i toliko je zatamnjena da se sa Zemlje ne može videti.
"To je planeta lave", kažu naučnici analizirajući i interpretirajući podatke na Indijskom institutu za naučno obrazovanje i istraživanje, Univerzitetu Jork i MekGil univezritetu.
Dodaje se da je ona i "super-Zemlja", jer iako nije mnogo veća od naše planete, čak je oko pet puta masivnija, što znači da je gravitacija na K2-141b pet puta jača nego na Zemlji.
K2-141b obiđe zvezdu za nekoliko sati, ali se ne okreće oko svoje ose, kao što to čini Zemlja.
"To znači da je dve trećine planete uvek izloženo svetlosti tokom čitavog dana, a da temperatura na tim dolovima može da dostigne i 3.000 stepeni Celzijusa", kaže profesor Kauan.
Suprotno tome, jedna strana je uvek u mraku, a temperatura na njoj pada na -200 stepeni Celzijusa.
Vrućina na strani planete na kojoj je stalno dan je "toliko smešno visoka da stene isparavaju i minerali se podižu u njenu tanku atmosferu. Čudno je, ali uzbudljivo".
"Ali, na strani na kojoj je noć, doslovno nema atmosfere, ekstremno je hladno i zaleđeno", dodaje.
Ngujen dodaje da je istraživanje planete K2-141b može nam pomoći da bolje razumemo Zemljinu prošlost, pošto je i ona nekada bila svet zahvaćen magmom.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Tanjug)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!