U KIJEVU ZATEKLE PAKAO: Sa ovim sestrama se SUDBINA BAŠ POIGRALA!
Avganistan, Foto: Profimedia

NEVERICA

U KIJEVU ZATEKLE PAKAO: Sa ovim sestrama se SUDBINA BAŠ POIGRALA!

Sestre su nameravale da odu u Islamabad u Pakistanu, ali su prekasno stigle na kabulski aerodrom

Objavljeno:

Sestre Fazila i Šagufa Hajdari su kao stjuardese obišle svet, provodeći vreme sa političarima i muzičkim zvezdama. Život im se potpuno preokrenuo - sada sede u malom stanu na periferiji Kijeva u strahu od opasnosti zbog situacije u Ukrajini i to nakon što su iz rodnog Avganistana pobegle od talibana i decenija rata.

- Sada smo usred ničega. Samo što smo pobegle od jedne traume, izgleda mi kao da ćemo se suočiti sa još jednom - kaže Šagufa.

Sestre su rastrzane između čežnje za prošlim vremenima kao i voljenih koje su ostavile za sobom i straha zbog veoma nesigurne budućnosti.

Fazila (26) i Šagufa (24) najmlađe su u svojoj mnogobrojnoj porodici koja pripada etničkoj manjini Hazara, čiji koreni potiču iz Bamijana u centralnom Avganistanu.

Uprkos iskušenjima i nevoljama svakodnevnog života u Avganistanu, sestre opisuju svoj život pre prošlog leta kao "zlatne dane".

Bile su upisane na univerzitet, a njihov posao stjuardese omogućio im je da putuju mnogo. Na poslu, Fazila kaže da je upoznala sve, od bivšeg avganistanskog predsednika Hamida Karzaija do avganistanske pop zvezde Arijane Sajid.

Kada su talibani 15. avgusta 2021. zauzeli Kabul, osećale su da nemaju drugog izbora nego da odu.

- Nismo imale drugu opciju. Morale smo da uhvatimo let i pobegnemo. I to je bilo to. Da smo imale bilo kakvu drugu opciju, definitivno bismo je izabrale umesto da budemo izbeglice ili završimo ovde - priseća se Šagufa.

Sestre su nameravale da odu u Islamabad u Pakistanu, ali su prekasno stigle na kabulski aerodrom. Našle su se u haosu među hiljadama ljudi koji su pokušavali da pobegnu iz zemlje.

- Osećaj je bio užasan. Svi smo bili prestravljeni jer nismo znali kuda idemo - kaže Šagufa, opisujući gomile Avganistanaca koji su očajnički želeli da pobegnu.

Sestre kažu da su zajedno sa nekim kolegama sa posla stigle do aviona koji se nalazio na udaljenom delu piste. Nisu imali pojma kuda ide sve do nekoliko minuta pre poletanja.

- Nadali smo se. To je osećaj kad pomislite: "Ah, konačno! Uspeli smo" - kaže Šagufa, uzdižući i spuštajući glavu kako bi opisala taj osećaj.

Međutim, olakšanje zbog bekstva od opasnosti ubrzo je ustupilo mesto teškoj realnosti života tražioca azila u stranoj zemlji.

Novi život u Ukrajini

Fazila i Šagufa bile su među grupom od 370 Avganistanaca koji su stigli u Ukrajinu letovima za evakuaciju u avgustu 2021, prema ukrajinskoj Državnoj službi za migracije. Do konačne brojke je teško doći, ali aktivisti procenjuju da u Ukrajini živi oko 5.000 Avganistanaca.

Po dolasku u zemlju, u kojoj nikada ranije nisu bile, kažu da su ih vlasti odvele u stambeni objekat za migrante nekih dva sata severno od Kijeva, blizu granice sa Belorusijom.

Dve nedelje kasnije, zahvaljujući pomoći prijatelja koji radi za ukrajinsku avio-kompaniju, uspele su da se usele u namešten stan u skromnom stambenom bloku na periferiji ukrajinske prestonice.

Sestre kažu da sada sumnjaju u to da je napuštanje Avganistana bila ispravna odluka.

- Da sam znala da će život ovde biti toliki izazov i tako težak, ne bih izabrala da budem izbeglica. Verujte mi. Nikad - kaže Šagufa.

Sestre Hajdari su podnele zahtev za azil u Ukrajini i odluku očekuju u roku od nekoliko nedelja.

Ipak, pošto je njihova prijava i dalje na čekanju, kažu da su se borile da nađu posao u svojoj oblasti, uprkos tome što imaju ukrajinsku dokumentaciju koja im omogućava da se zaposle. Kažu da mogu da priušte kiriju za stan samo uz pomoć strica koji živi u Nemačkoj.

Osim 3.200 ukrajinskih grivna (oko 112 američkih dolara) kada su tek stigle u Ukrajinu, oni kažu da su se suočavali sa konstantnom ravnodušnošću od strane Agencije UN za izbeglice, UNHCR.

- Prave se da nam pomažu. Ali u stvarnosti, to nije ništa. Kada želite da odete kod njih ili kada želite da razgovarate sa njima, to je potpuno drugačije - rekla je Šagufa.

U izjavi za CNN, Viktorija Andrievska, portparol UNHCR-a u Ukrajini, rekla je da organizacija "pruža pravnu pomoć za oko 300 avganistanskih tražilaca azila, a takođe pruža finansijsku podršku u vidu naknade za novopridošle tražioce azila".

UNHCR je takođe pojasnio da iako izražava "solidarnost" sa zemljama koje su primile Avganistance prošlog leta, da "nije bio uključen u evakuaciju avganistanskih državljana koji su pomagali stranim vladama ili vojnim snagama u Avganistanu" i da nije odgovoran za izdavanje vize.

Pa ipak, uprkos teškoćama, znaci radosti i snaga koju sestre daju jedna drugoj ostaju.

Kada se, na početku razgovora sa novinarima CNN Fazila predstavila i rekla da živi u Kabulu, sestre su počele nekontrolisano da se kikoću.

- Živiš u Кabulu?! - pecnula je Šagufa sestru.

Neizvesnost usred tenzija sa Rusijom

Sada se sestre suočavaju sa istom neizvesnošću kao i svi ostali u Kijevu. U ovom trenutku, stvari su mirne i život se odvija uobičajeno, ali mogućnost neminovnog rata raste, barem prema stranim liderima.

Američki predsednik Džo Bajden rekao je u utorak da Rusija ima više od 150.000 vojnika na tri strane Ukrajine. Rusija poriče da planira napad, ali Sjedinjene Države veruju da bi invazija mogla biti u toku čak i pre nego što se Zimske olimpijske igre u Pekingu završe kasnije ove nedelje.

Nedavni obaveštajni podaci iz SAD i njihovih saveznika sugerišu da bi Kijev mogao biti među ruskim metama.

- Najgori deo ovoga je (kako) postupati sa našom porodicom u Kabulu. I tamo oni itekako imaju svoje probleme, ali više boli to što su mislili da smo mi ovde bezbedne - kaže Fazila.

Da bi sprečile majku, udovicu, da ne brine o njima, njihova braća i sestre su uspostavili "porodični protokol" koji zabranjuje njihovoj majci da gleda vesti.

- Samo moja braća znaju šta se ovde dešava, ali naša majka, ne. Pravimo se da je sve dobro, sve je u redu. Naravno, ona je majka. Ona ima svoje strahove zbog nas, posebno zato što smo mi njene dve devojčice - kaže Šagufa, a Fazila dodaje da su sada osim za njih zabrinute i za sebe.

Ako do invazije ipak dođe, sestre nemaju planove za bekstvo. Кažu da su previše uplašene da bi pokušale da pređu u Poljsku ili drugu obližnju zemlju.

- Nismo dovoljno hrabre da pređemo granicu, inače bismo volele da odemo tamo - kaže Šagufa.

Sestre kažu da nisu imale uveravanja o pomoći od UN.

UNHCR je rekao za CNN da prepoznaje "anksioznost" sestara Hajdari, zajedno sa onom drugih Ukrajinaca. Navodi se da poziva ukrajinsku vladu da uključi izbeglice u svoje planiranje za vanredne situacije.

Kada su pobegle iz Kabula, sestre su mislile da su među retkim srećnicima. Sada nisu tako sigurne.

- Nisam spremna ponovo da prođem kroz to - jedino je što za sada može da zaključi Šagufa.

(Espreso / CNN)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.