BORBA SA PANDEMIJOM
ŠVAJCARSKA SE SPREMA ZA DELIMIČNO ILI POTPUNO POPUŠTANJE MERA! Evo šta je potrebno za ulazak u zemlju
Glavni kriterijum za popuštanje mera biće stepen opeterećenosti zdravstvenog sistema, odnosno popunjenost kapaciteta intenzivne nege
Švajcarska vlada je pripremila dva seta mera protiv korone, koje bi trebalo da važe od 17. februara, a da li će popuštanje biti delimično ili potpuno, zavisiće od trenutne epidemiološke situacije u zemlji.
Za sada je situacija takva da je, prema rečima ambasadora Srbije u Švajcarskoj Gorana Bradića, prosek broja novoobolelih na dnevnom nivou, prošle sedmice bio veći od 33. 000 novoobolelih, iako je realna cifra, verovatno nešto viša.
Bradić za Tanjug navodi i da je u Švajcarskoj 68 odsto stanovništva vakcinisano sa dve doze, dok je 40 odsto primilo i treću dozu vakcine protiv korona virusa.
- Glavni kriterijum za popuštanje mera biće stepen opeterećenosti zdravstvenog sistema, odnosno popunjenost kapaciteta intenzivne nege. U nekim kantonina je ta popunjenost manja, u nekim veća, ali s obzirom na prilično veliki broj novozaražnih, intenzivne nege nisu toliko opterećene, pa je za pretpostaviti da će se ići na postepeno ukidanje mera - rekao je Bradić za Tanjug.
2G, 2G plus ili ukidanje mere
Sada u ovoj alpskoj zemlji važi 2G pravilo, a to znači da u zatvorene prostore, poput restorana, hotela, barova, mogu da uđu samo vakcinisni i oni koji su preležali kovid.
- Uvešće se ili 2G plus pravilo, što znači da će i oni sa negativnim testom moći da uđu, ili će doći do potpunog ukidanja sertifikata, u zavisnosti od toga kako se bude razvijala situacija - pojasnio je Bradić.
Ambasador podseća i da je Švajcarska imala relativno relaksiran pristup u borbi protiv korona virusa, ne tako liberalan kao Švedska, ali ni rigidan kao Nemačka ili Austrija, koje su uvodile "lokdaun", niti je u zemlji uvedena obavezna vakcinacija.
Građani Ženeve u zatvorenim prostorima nose maske, a ukoliko poželite da ručate u nekom restoranu ili popijete kafu u baru, pored tradicionalno dubljeg džepa, potreban vam je i zeleni sertifikat kompatibilan sa EU, koji se provarava na ulazu.
Sertifikat se ne traži na ulazu u prodavnice, a u gradskom prevozu ne možete videti nikoga bez maske.
Čini se da Ženevljani smatraju da bi trebalo da dođe do ukidanja mera, ali ističu da je važna individualna odgovornost.
Virus, pa ni omikron soj, iako zarazniji, uglavnom ih ne ne zabrinjava, a svi sa kojima je ekipa Tanjuga razgovarala na ulicama Ženeve, kažu da su vakcinisani.
- Da li se plašim? I da i ne. Bilo je dosta smrtnih ishoda, ali je teško i nametati mere, moramo svi da budemo pažljivi. Možda smo na kraju borbe - kaže jedan stariji Švajcarac za Tanjug.
Primio je tri doze vakcine.
Jedan dan se govori o opasnosti, preduzimaju se mere, a dve, tri nedelje zatim, kažu - otvaramo sve. Ljudi su zbunjeni. Ali, veoma je teško održati mere zbog ekonomije -dodaje.
Njegov sugrađanin apsolutno je, kaže, za ukidanje mera i za to da se sve vrati u normalu.
- Sve je na pojedincu, svako mora da izabere šta je njemu dobro - dodao je on.
Ženeva se nalazi na tek nekoliko kilometara od granice sa Francuskom, pa nije mali broj onih koji žive preko granice, a u Ženevi rade.
Jedan od njih saglasan je da bi trebalo da usledi otvaranje.
- Kažu da je sve već gotovo, oni koji su se, na primer u Južnoj Africi, susreli sa ovim talasom, tako da mislim da bi trebalo sve da se otvori -uveren je sagovornik Tanjuga.
I mladi par koji je bio itekako raspoložen za razgovor sa novinarima, saglasan je da je najvažnija vakcina i poštovanje mera lične zaštite.
- Nisam zabrinuta, trudim se da ne čitam vesti preterano. Nisam u kontaktu sa starijima i onima koji su u riziku, a i dve godine koliko traje pandemije nisam imala koronu. Čuvam se, vakcinisala sam se, primila tri doze - kaže ova mlada Švajcarkinja.
Kako radi u sektoru ugostiteljstva, kaže da na poslu neizostavno nosi masku.
- Sve dok poštujemo mere lične zaštite, život će biti lakši - kaže ona, dok je njen prijatelj uveren da je borba protiv korona virusa pri kraju.
Ulazak u zemlju
Inače, svi koji ulaze u Švajcarsku, avionom ili drumskim saobraćajem, moraju najranije 48 sati pre ulaska u zemlju, da popune elektronski formular, koji će im granične vlasti neizostavno proveriti.
Barem se ekipa Tanjuga u to uverila na aerodromu u Cirihu, gde na pasoškoj kontroli traže na uvid i popunjen formular i EU digitalni zeleni sertifikat.
Kazna za nepopunjavanje formulara je 100 švajcarskih franaka.
Kako je Srbija i dalje na listi rizičnih zemalja, dolazak turistima, moguć je samo za one koji su vakcinisani nekom od vakcina koje ova zemlja priznaje a to su Moderna, Fajzer, Džonson, AstraZeneka, Sinofarm i Sinovak.
(Espreso/Agencije)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!