predlozi za bezbednosne garancije u Evropi
5 KJUČNIH TAČAKA JUČERAŠNJEG RAZGOVORA DVOJICE PREDSEDNIKA: I Putinu i Bajdenu FOKUS na Ukrajini
SAD i njihovi partneri optužili su Kremlj da podstiče tenzije na granici sa svojim susedom, navodeći navodno jačanje ruske vojske. Moskva je dosledno negirala spekulacije da planira invaziju
Ruski i američki predsednik Vladimir Putin i Džo Bajden su se fokusirali na predloge Ukrajine i Moskve za bezbednosne garancije u Evropi.
U 50-minutnom razgovoru u četvrtak između ruskog predsednika Vladimira Putina i njegovog američkog kolege Džoa Bajdena dotaknuta su bezbednosna pitanja o kojima se očekuje da će se detaljno razgovarati sledećeg meseca u nizu diplomatskih sastanaka na visokom nivou.
Evo ključnih tačaka o kojima su dvojica lidera razgovarala:
Bajden signalizira da je kompromis sa Rusijom oko Ukrajine moguć
Američki predsednik je navodno nagovestio da Vašington ne planira da rasporedi ''ofanzivno udarno oružje u Ukrajini'', saopštio je Kremlj posle poziva.
Putinov pomoćnik Jurij Ušakov rekao je da je dobijanje usmenog obećanja bila ''jedna od ključnih tačaka'' za Moskvu, što se tiče predloga koje je Rusija dala Zapadu o svojoj bezbednosti, prenosi RT.
Čini se da je Bela kuća je međutim, navela da Bajden nije dao ''nikakve izjave o namerama'' tokom razgovora.
Bajden otkrio šta će SAD uraditi ako Rusija ''napadne Ukrajinu''
Bajden je ''jasno stavio do znanja'' da će SAD i njihovi saveznici ''odlučno odgovoriti'', ako Rusija krene u invaziju na Ukrajinu, rekla je sekretar za štampu Bele kuće Džen Psaki, posle poziva.
Ako bi Rusija odlučila da ''nastavi sa daljom invazijom na Ukrajinu'', suočila bi se sa ''ozbiljnim'' posledicama, uključujući ''ekonomske troškove'', ''prilagođavanje i povećanje položaja snaga (NATO) u savezničkim zemljama'' i ''dodatnu pomoć Ukrajini'', upozorio je neimenovani visoki američki zvaničnik.
SAD i njihovi partneri optužili su Kremlj da podstiče tenzije na granici sa svojim susedom, navodeći navodno jačanje ruske vojske. Moskva je dosledno negirala spekulacije da planira invaziju.
Putin opisuje odgovor Rusije na potencijalne američke sankcije
Odgovarajući na pretnju kaznama ukoliko dođe do poteza protiv Ukrajine, Putin je istakao da bi uvođenje daljih kaznenih mera nanelo smrtonosni udarac odnosima SAD i Rusije.
''Sankcije bez presedana'' protiv ruske ekonomije, finansijske i vojne industrije, ako se uvedu, dovele bi do ''potpunog raspada'' bilateralnih veza, rekao je Ušakov, a takav scenario bi bio ''kolosalna greška''.
Otkriven format novogodišnjih razgovora Rusije sa Zapadom
Poziv je osmišljen tako da postavi ''podlogu'' za seriju diplomatskih sastanaka koji bi trebalo da se održe u prvoj polovini januara. Razmena će se odvijati u tri formata: rusko-američki sastanak koji će se održati 9. i 10. januara u Ženevi, zatim još jedan u Briselu između Rusije i NATO 12. januara i završni susret 13. januara na nivou Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju.
Putin postavlja krajnji cilj razgovora sa SAD i NATO
U razgovoru sa Bajdenom, Putin je takođe izneo bezbednosne garancije koje je Moskva tražila od SAD i NATO-a, naveo je Kremlj. Ruski predsednik je istakao da, iako je važna sama činjenica njihovog pregovora, očekuje konkretne rezultate od njihovih sastanaka.
Krajnji cilj Moskve bio je da dobije neophodne garancije u pogledu svoje bezbednosti, rekao je Putin Bajdenu, naveo je Ušakov.
Čini se da je američki predsednik taj zahtev shvatio ''prilično ozbiljno'', rekao je savetnik.
(Espreso / Kurir)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!