istraživanja
BUSTER DOZA POUZDANA U BORBI PROTIV OMIKRONA! Naučnici došli so novih SAZNANJA
Kada su omikron u domaćinstvo donele osobe vakcinisane buster dozom postojala je manja verovatnoća da će taj virus preneti ostalim članovima
Ako se jedan član domaćinstva zarazi omikron sojem virusa korona, rizik od zaraze za druge članove tog domaćinstva mnogo je manji ako su vakcinisani buster dozom, pokazalo je novo istraživanje danskih naučnika.
Istraživanje potvrđuje da je omikron mnogo zarazniji od delta varijante, te da su u slučaju omikrona tri do četiri puta veći izgledi da se dva puta vakcinisani pojedinci zaraze virusom ako se prethodno inficira jedan član domaćinstva.
Analizirani su podaci o prenošenju virusa korona među članovima gotovo 12.000 danskih domaćinstava u kojima je neko bio zaražen. U 2.225 domaćinstava zabeležena je infekcija omikronom.
Studija pokazuje da je u sedmici nakon pojave prve zaraze ukupno 6.397 ostalih članova domaćinstava bilo zaraženo.
Uzevši u obzir i ostale faktore rizika, naučnici su zaključili da je stopa širenja virusa na potpuno vakcinisane osobe bila 2,6 puta veća u domaćinstvima u kojima je prevladavao omikron soj u odnosu na ona u kojima je dominirala delta.
Pokazalo se da je verovatnoća da se u domaćinstvima u kojima je vladala zaraza omikronom osobe vakcinisane busterom zaraze ovim sojem gotovo 3,7 puta veća nego u domaćinstvima u kojima je neko bio zaražen delta varijantom.
Istovremeno, kada su naučnici proučavali stanje isključivo u domaćinstvima u kojima je vladao omikron, ustanovili su da je verovatnoća zaraze osoba vakcinisanih buster dozom bila 56 odsto manja u poređenju sa onima koji nisu primili dopunsku dozu.
Kada su omikron u domaćinstvo donele osobe vakcinisane buster dozom postojala je manja verovatnoća da će taj virus preneti ostalim članovima, za razliku od nevakcinisanih lica ili onih koji su primili samo dve doze, prenose naučni časopisi.
(Espreso/Srna)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!