novo
OVO SU NOVA PRAVILA ZA ULAZ U GRČKU, AUSTRIJU I ŠVAJCARSKU! Uskoro bismo mogli LAKŠE DA PUTUJEMO u 1 zemlju
Zbog visoke stope zaraženosti i novog omikron soja, Nemačka se mesecima bori sa kovidom
Nova pravila za prelazak granice donelo je nekoliko zemalje Evropske unije, a njihovo važenje od danas stupa na snagu. Pooštvanje uslova za ulazak je još jedna mera kojom Evropa pokušava da se izbori sa novim talasom korona virusa koji prouzrokuje omikron varijanta.
Iako je do nedavno za većinu zemalja uslov za prelazak granice bila dovoljna imunizacija sa tri doze, iz straha da da postojeće vakcine protiv korona virusa ne pružaju dovoljnu zaštitu protiv novih mutacija, sada se pored toga traži na uvid i negativan PCR ili antigenski test.
Nova pravila za ulazak u Austriju
Nakon niza promena i novih izuzetno rigoroznih pravila za sopstvene građane, epidemiološka situacija u Austriji se poboljšala. Od danas se završava višenedeljno zatvaranje i zemlja je ponovo otvorena za turizam.
Međutim, uprkos ovim lepim vestima, važna informacija za turiste jeste da od danas važe nova pravila za ulazak u Austriju, drugačija od onih koja su važila pre zatvaranja.
Od ponoći između nedelje i ponedeljka u Austriji je na snazi novi režim ulaska u zemlju, prema kom, bez karantina, mogu ući samo oni koji ispunjavaju takozvano "2G plus" pravilo ili su primili buster dozu. To znači da prema novoj uredbi u zemlju mogu ući samo osobe koje imaju sertifikat o vakcinaciji ili izlečenju od kovida 19, ali uz negativan pi-si-ar test ne stariji od 72 sata.
Oni koji su primili buster dozu vakcine protiv koronavirusa oslobođeni su testiranja pi-si-ar testom. Ali oni koji krenu u Austriju bez pi-si-ar testa, a nisu primili buster dozu moraće u desetodnevni karantin. Karantin se može prekinuti tek nakon pet dana izolacije negativnim pi-si-ar testom urađenim u Austriji.
Građani koji ne ispunjavaju uslove za ulazak u zemlju bez karantina, moraju da se elektronski registruju uoči putovanja.
Pravilo ne važi samo u posebnim slučajevima
Novo pravilo za ulazak u zemlju ipak neće važiti za sve. Te mere oslobođene su samo trudnice i osobe koje iz zdravstvenih razloga ne mogu biti vakcinisane, a za to moraju posedovati lekarski atest.
Takođe postoje i specijalna pravila za decu. Naime, deca ispod 12 godina izuzeta su od tih mera, i ona moraju u karantin i registrovati se elektronski ako odrasla osoba sa kojom putuju mora u izolaciju.
Takođe postoji i izuzetak za prekograničnu radnu snagu za koju važi i dalje "3G" pravilo, pri čemu u zemlju mogu ući samo vakcinisani, izlečeni ili negativno testirani.
Vakcine za ulazak u Austriju
Podsetimo da su vakcine koje su priznate za ulazak u Austriju Fajzer, Astra Zeneka, Džonson i Džonson, Moderna, Sinovak i Sinofarm. Putnici moraju imati najmanje dve doze vakcine, a konačna doza mora biti uzeta u poslednjih 270 dana. Oni kojima je primenjena dodatna doza su izuzeti od PCR testa po dolasku.
Švajcarska pooštrava mere
Švajcarska od danas uvodi novo praviilo za ulazak u zemlju. Pored PCR testova urađenih u prethodna 72 sata, biće prihvaćeni i brzi antigenski testovi ne stariji od 24 sata. Međutim, uslov za pokazivanje drugog testa četiri do sedam dana nakon ulaska u zemlju biće ukinut za osobe koje su vakcinisane ili su se oporavile od kovida.
Odluku je donelo Savezno veće na sastanku održanom u petak, 17. decembra, na kojem je dogovoreno da se u celoj Švajcarskoj sprovedu strožije mere za suzbijanje širenja korona virusa.
Prema ovome odlučeno je da se pooštre mere za nevakcinisane i u zemlji zamenom 3G pravila pravilom 2G.
Podsetimo da su ranije za ulazak prihvatani samo PCR testovi važenjem od 72 sata.
Podaci Svetske zdravstvene organizacije (SZO) pokazuju da je u poslednjih sedam dana Švajcarska zabeležila broj od 47.688 novih slučajeva i 109 smrtnih slučajeva.
PCR obavezan i za Grčku
Novo pravilo za ulazak u Grčku stupilo je na snagu juče u šest sati ujutru i prema tome svi koji žele da uđu u ovu zemlju od sada će moraće da imaju negativan PCR test ne stariji od 48 sati ili antigenski test kome nije prošlo 24 sata.
Odluka grčke vlade odnosi se na sve putnike starije od pet godina, bez obzira na to da li su vakcinisani ili ne, kao i da li su preležali kovid. Ova mera koja ima za cilj sprečavanje naglog širenja kovida prema trenutnim tvrdnjama biće na snazi do 10. januara.
Međutim, postoje i oni koji mogu biti izuzeti ovim pravilom.
"Putnici koji su u inostranstvu boravili manje od 48 sati oslobođeni su ove obaveze", navedeno je u saopštenju u kome je naglašeno da će nova mera važiti od nedelje u 6 časova po lokalnom vremenu, preneo je 021.
Grčka, koja ima 10,7 miliona stanovnika, beleži desetine smrtnih slučajeva od kovida dnevno.
Podsetimo da je u Grčku moglo da se uđe sa evropskom zdravstvenom propusnicom ili drugom potvrdom o vakcinaciji, preležanom kovidu ili negativnim testom PCR koji nije stariji od 72 sata ili antigenskim od 48 sati.
Nemačka
Zbog visoke stope zaraženosti i novog omikron soja, Nemačka se mesecima bori sa kovidom, pa zbog toga veoma često menja kovid mere. Zbog toga je odlučila da sledi pravilo drugih EU zemalja koje su pooštrile uslove za ulazak u zemlju.
Ipak, Nemci su u petak sa crvene liste skinule šest takozvanih “trećih zemalja” - Albaniju, Bugarsku, Estoniju, Letoniju, Severnu Makedoniju i Moldaviju, a s obzirom da u poslednjih nekoliko nedelja i Srbija ima manje-više sličnu epidemiološku situaciju kao ove države, za očekivati je da i naši građani dobiju lakše uslove za ulazak u Nemačku.
Podsetimo, trenutno naši građani mogu da uđu u Nemačku ako su vakcinisani “fajzerom”, “astra-zenekom” ili “modernom”, dok se ne priznaju “sinofarm” i “sputnjik”. U suprotnom obavezan je karantin.
Strožija pravila za nevakcinisane
Od sada će nevakcinisani i putnici koji nisu preležali kovid iz zemalja sa visokim rizikom gde spada i Srbija biti podvrgnuti strožijim ograničenjima ulaska, uključujući negativne rezultate testa na kovid uzete pre polaska i karantin po dolasku. Karantin od 14 dana je takođe obavezan i ne može se skraćivati.
Andora, Danska (uključujući Farska ostrva i Grenland), Francuska (uključujući prekomorski departman Reunion), Liban i Norveška, biće deo liste visokog rizika.
RKI je sa liste visokog rizika izbacio zemlje Albanija, Bugarska, Estonija, Letonija, Severna Makedonija, Republika Moldavija, nakon smanjenja stope slučajeva.
Nevakcinisanim i putnicima iz ovih zemaljakoji nisu preležali kovid sada će biti lakše da uđu u Nemačku, jer više ne moraju da se dvaput testiraju kako bi izbegli karantin.
Međutim, iako je u našoj zemlji situacija slična, još uvek se kod Nemaca nalazimo na listi zemalja visokog rizika zbog obolelih od korona virusa.
Sa crvene liste Srbija samo uz ispunjena tri uslova
Od početka septembra naša zemlja stavljena je na svojevrsnu crvenu listu EU kada su putovanja u pitanju, zbog velikog broja zaraženih. Po novoustanovljenim pravilima, dva su osnovna uslova koja mora da ispuni neka zemlja, bilo da je član EU ili ne, kako bi bila skinuta sa crvene liste.
Prvi je da u poslednjih 14 dana ima manje od 500 zaraženih na 100.000 građana, što je realno i što bi Srbija ukoliko bi se nastavio opadajući trend mogla da ispuni već za 10 do 15 dana.
Drugi je, međutim, mnogo teži, a potrebno je da zemlja ima manje od četiri odsto pozitivnih testova za dve nedelje.
Ono što smo do sada ispunili jeste da imamo ispod 500 na 100.000 zaraženih, međutim, još uvek nismo dostigli da imamo manje od četiri odsto pozitivnih u danu. I još uvk smo daleko od jer prema rezultatima trenutno imamo do 10 odsto pozitivnih u 24 časa.
Poslednji put manje od četiri odsto pozitivnih imali smo još krajem jula.
Postoji i treći uslov koji je Evropska komisija na svom poslednjem sastanku predložila kao novi način kategorizacije zemalja, koji bi osim broja zaraženih, u obzir uzimao i broj vakcinisanih građana neke zemlje.
(Espreso/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!