DRUŠTVENA MREŽA
FEJSBUK SLEDEĆE NEDELJE MENJA IME: U pokušaju da izgradi takozvani "METAVERZUM"!
Izvršni direktor Mark Zakerbeg navodno planira da obrazloži ovaj potez na kompanijskoj konferenciji "Connect" 28. oktobra
Facebook Inc. planira da promeni ime sledeće nedelje u pokušaju da izgradi takozvani "metaverzum" (fiktivni univerzum), piše The Verge, ne imenujući izvore.
Izvršni direktor Mark Zakerberg navodno planira da obrazloži ovaj potez na kompanijskoj konferenciji "Connect" 28. oktobra, ali bi do objave promene moglo doći i ranije.
Metaverzum se odnosi na svet virtuelnog okruženja, kojem ljudi mogu da pristupe putem interneta, a izraz može da se odnosi na digitalni prostor koji korišćenjem virtuelne stvarnosti ili proširene stvarnosti nalikuje realnom životu.
Aplikacija Fejsbuk će verovatno ostati nepromenjena i preseliće se pod "krovnu“ kompaniju koja će nadgledati i druge usluge kao što su Instagram i Votsap.
Plaćaju milione kazni
Kompanija Fejsbuk se nagodila da plati 4,75 miliona dolara kazne i do 9,5 miliona dolara odštete onima koji ispunjavaju uslove.
Naime, Ministarstvo pravde utvrdilo da je diskriminisala američke radnike u korist stranaca sa specijalnim vizama za popunjavanje visoko plaćenih poslova.
Fejsbuk se takođe složio u sporazumu, koji je najavljen u utorak, da obuči svoje zaposlene o pravilima protiv diskriminacije i da sprovede šire oglašavanje i regrutaciju za zapošljavanje u svom programu sertifikacije koji omogućava poslodavcu da zaposli stranog radnika za stalno, prenosi AP.
Odeljenje za građanska prava Ministarstva saopštilo je da je Fejsbuk "redovno odbijao" da regrutuje ili zaposli američke radnike, među njima američke državljane, osobe kojima je odobren azil, izbeglice i one koje imaju stalno boravište, za pozicije, za koje je rezervisala za vlasnike privremenih viza.
Fejsbuk je sponzorisao vlasnike tih viza za dobijanje "zelenih karata" odobravajući im posao za stalno.
Takozvane H-1B vize su sastavni deo Silikonske doline, koju široko koriste programeri i drugi zaposleni u velikim američkim tehnološkim kompanijama, a kritičari te prakse tvrde da strani državljani prihvataju da rade za niže plate od građana SAD.
Tehnološke kompanije tvrde da nije tako, da se obraćaju stranim državljanima jer imaju problema sa pronalaženjem kvalifikovanih programera i drugih inženjera koji su državljani SAD.
Uslovi poravnanja objavljeni danas najveća su građanska kazna i naknada zaostalih zarada koju je ikada izdejstvovala Služba za građanska prava u 35-godišnjoj istoriji sprovođenja antidiskriminacionih pravila prema Zakonu o imigraciji i državljanstvu, potvrdili su zvaničnici.
Bonus video:
(Espreso/B92)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!