NEMAČKE SIGURNOSNE SLUŽBE UPOZORAVAJU: Svaki tren može da se desi teroristički napad!
Policija, Foto: EPA/CLEMENS BILAN

brinu se

NEMAČKE SIGURNOSNE SLUŽBE UPOZORAVAJU: Svaki tren može da se desi teroristički napad!

Kako kaže El Masri, pandemija pogoduje Islamskoj državi jer slabi vlasti u Iraku i širi očaj među ljudima, recimo u izbegličkim kampovima na severu Sirije.

Objavljeno:

Bruno Kal ne daje intervjue baš često, i obično ih koristi kako bi dao važnu poruku. Predsednik Savezne obaveštajne službe (BND), koja se bavi inostranstvom, sada upozorava da islamistički terorizam ostaje ozbiljna pretnja svetu, dve decenije nakon napada od 11. septembra 2001.

Islamistički terorizam se razvio i koštao je mnogo ljudskih života", rekao je Kal za Süddeutsche Zeitung ove nedelje. Premda nije više bilo terorističkog udara uporedivog sa 11.9., „broj terorističkih aktera se povećao, kao i pretnja koju predstavljaju".

Suzbijanje „kalifata" u Siriji i Iraku, te ubistvo takozvanog kalifa Abu Bakr al Bagdadija 2019. godine jesu bili teški udarci za Islamsku državu. Ali, kako upozorava Kal, IS se od tada pretvorila u sve širu mrežu koja nema središnju hijerarhiju, baš kao nekad Al Kaida, piše Dojče vele.

Sve više poput mafije

„Bilo je pokazatelja da je IS nakon 2019. i gubitka teritorija znatno ojačala“, kaže nam Mirna el Masri iz hamburškog Instituta za globalne i regionalne studije. „Nove okolnosti su protekle godine pogoršale situaciju, i možda zato Kal sada govori o njoj."

Kako kaže El Masri, pandemija pogoduje Islamskoj državi jer slabi vlasti u Iraku i širi očaj među ljudima, recimo u izbegličkim kampovima na severu Sirije. Tamo je sada plodno tlo za regrutiranje novih boraca džihadističke paravojske.

Prema rečima naše sagovornice, IS je podelila odgovornost između komandanata zaduženih za razne regije. Uz to, sve više koristi mafijaške metode tako što reketira trgovce naftom ili pere novac kroz hotele, nekretnine ili prodaju automobila u Iraku, Siriji, Turskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

„To je otežalo nemačkim i drugim službama praćenje situacije“, kaže Erik Stolenverk, stručnjak za terorizam i regiju Sahela u istom hamburškom institutu. Dodaje da je IS ojačala veze u subsaharskoj Africi, i posebno u Sahelu, geografskom pojasu koji se proteže od istoka do zapada Afrike, južno od pustinje Sahare.

Jačanje država u borbi protiv terorizma

Kako je rekao glavni obaveštajac Kal, jedini način da se suzbiju terorističke organizacije poput IS-a jest „jačanje monopola državne sile, izgradnja državnih struktura, jamstvo sigurnosti". „Moramo pomoći državama kako bi povratile kontrolu, ili da je makar održe tamo gde mogu“, rekao je on, misleći na zemlje poput Burkine Faso, Nigera i Nigerije.

Istraživačica El Masri saglasna je s tim da je slaba država glavna pogodnost za terorizam. „Jer, Islamska država funkcioniše kao alternativna država: nudi prihod, sigurnost i društvenu pokretljivost svojim članovima. Drugim rečima, oni mogu preuzeti ulogu države."

Ali Stolenverk nije siguran da je jačanje država dovoljno. „To su regije gde su autokratski režimi dominantni. Ako samo podržavaš državnu silu koja vrši represiju nad stanovništvom, to može da postići suprotan efekt, odnosno u korist fundamentalističkih organizacija.“

Međutim, Bruno Khl kao da izvlači pouku iz propalog izvoza demokratije, kakav je pokušaj u Iraku i Avganistanu. „Ne treba da obećavamo kule i gradove poput izvoza demokratije, vladavine prava i idile", rekao je on. „Glavno je da se uspostavi sigurnost."

„Daleko smo od demokratija evropskog tipa u regiji Sahela", kaže i El Masri. „U ovom procesu, prvo ide sigurnost, a tek onda sve ostalo.“ To ne znači samo slanje vojske, kaže ona, nego vojnih instruktora koji pomažu domaćim snagama, ali i humanitarne pomoći u izbegličke kampove u Iraku i Siriji.

Kolika je opasnost u Nemačkoj?

Poput BND-a, i nemačka Služba za zaštitu ustavnog poretka, koja se bavi domaćom sigurnošću, računa da je opasnost od islamista u Nemačkoj jednaka kao i prethodnih godina. Među islamističke napade od prošle godine broji se recimo napad nožem na jedan homoseksualni par u Drezdenu. Napadač je, kako se veruje, bio simpatizer islamista. Jedan od napadnutih je preminuo. Ova Služba upozorava da bi „svakog trena" Nemačku mogli pogoditi i složeni, dobro planirani napadi kakvih još nije bilo u zemlji.

Stolenverk kaže da najveća opasnost preti od „vukova-samotnjaka". „Recimo od ljudi koji se radikalizuju preko interneta – jako je teško obaveštajnim službama da ih nadgledaju ili spreče.“

Posljednji izještaj Službe za zaštitu ustavnog poretka to potvrđuje. Naime, obično takav izveštaj daje statističku procenu o broju ekstremista u zemlji. Ovog puta se otvoreno priznaje da se ne može proceniti koliko članova ili simpatizera Islamske države ili Al Kaide živi u Nemačkoj.

Bonus video:

02:45

ADVOKAT PREDRAG SAVIĆ O SLUČAJU VELJE NEVOLJE

(Espreso / Večernji.hr)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.