DUPLI MUTANT SVE JAČI: Šta je zapravo DELTA SOJ? Stigao je pred VRATA SRBIJE i NIJE NAIVAN UOPŠTE!
Ilustracija, Foto: Profimedia

strah

DUPLI MUTANT SVE JAČI: Šta je zapravo DELTA SOJ? Stigao je pred VRATA SRBIJE i NIJE NAIVAN UOPŠTE!

Takozvana delta varijanta kovida detektovana je u čak 74 zemlje, što je izazvalo strahove da će postati dominantan soj širom sveta, dok virus nastavlja da se širi

Objavljeno:

Veoma zarazna varijanta korona virusa prvi put je detektovana u Indiji a do sada je, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, pronađena i u Kini, Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji. Približila se i našem komšiluku - detektovana je u Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji i Austriji.

Korona virus
foto: EPA-EFE/ JAGADEESH NV

U Indiji, gde je “eksplodirao” u aprilu i maju i uzrokovao javnu zdravstvenu krizu, delta soj (ranije poznat kao dupli mutant) je sada dominantan, baš kao i u Velikoj Britaniji, gde ima udeo u preko 90 odsto novih slučajeva. To je nateralo premijera Borisa Džonsona da odloži planove o ponovnom otvaranju zemlje na još mesec dana. Veruje se da je delta soj oko 60 odsto više zarazan od prethodne alfa varijante, koja je pre njega dominirala ostrvskom državom.

- Ne možemo da dopustimo da se isto desi i u SAD – rekao je glavni epidemiolog zemlje dr Entoni Fauči u utorak na brifingu.

Zbog brzog širenje delta soja u SAD predsednik Džo Bajden i Fauči pozvali su Amerikance koji se još nisu vakcinisali da to urade.

Džozef Bajden, Bajden, Usa, USA, Amerika
foto: Profimedia

Zabrinutost od nove epidemije na jesen

Američki zdravstveni stručnjaci su upozorili da bi delta soj mogao da postane dominantan u zemlji što je izazvalo zabrinutost da će epidemija ove jeseni pogoditi nevakcinisane.

Slučajevi uzrokovani delta sojem udvostručavaju se svake dve nedelje, prema bivšem komesaru američke Agencije za hranu i lekove (FDA) Skotu Gotlibu, i sada imaju udeo u najmanje 10 odsto novih slučajeva zaraze, preneo je Marketwatch.com.

- To ne znači da ćemo imati oštar porast broja infekcija, ali znači da će ovo zavladati. Mislim da bi ovo moglo da podstakne novu epidemiju koja će ući u jesen – dodao je.

Zabrinutosti oko delta varijante dolaze u vreme dok Kalifornija, prva država u SAD koja je uvela pun karantin, proglašava “veliko otvaranje”. CDC procenjuje da delta soj već ima udeo od 13 odsto u infekcijama u južnim državama poput Teksasa i Luizijane, više od 17 odsto u severoistočnim, poput Njujorka i Nju Džersija, a više od 25 odsto u nekim zapadnim državama - Juti, Montani, Koloradu i drugde.

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) obeležili su delta soj kao “zabrinjavajuću varijantu”, koja se kako piše “Hil” dodeljuje sojevima za koje naučnici veruju da su zarazniji, da mogu da uzrokuju teža oboljenja i smanjiti efikasnost vakcina ili tretmana.

Koronavirus, Korona virus
foto: The New England Journal of Medicine

Lakše se širi

Nadležni ukazuju da deluje da se varijanta B.1.617.2 lakše širi sa osobe na osobu od prethodnih sojeva i ima “potencijalno smanjenje neutralizacije post-vakcinalnim serumima”, kao i “potencijalno smanjenje neutralizacije nekim tretmanima monoklonskim antitelima”, preneo je “Hil”.

Ipak, broj novozaraženih generalno opada u SAD, gde je potpuno vakcinisano skoro 145 miliona ljudi, što je 43,7 odsto populacije, prema CDC. Najmanje 52 odsto Amerikanaca je primilo najmanje jednu dozu vakcine. SAD su u utorak prešle crni prag od preko 600.000 smrti od kovida, prema podacima Univerziteta Džons Hopkins.

S druge strane Atlantika, Francuska pokreće vakcinaciju starijih od 12 godina. U Rusiji su neki regioni ponovo pooštrili restrikcije, a Irska je udvostručila period karantina za nevakcinisane i delimično vakcinisane putnike iz kopnene Britanije na 10 dana.

Globalno, broj slučajeva zaraze veći je od 177,8 miliona, dok je od kovida umrlo 3,8 miliona ljudi, podaci su portala Worldometers.info. SAD su i dalje prve u svetu po broju zaraženih (34,3 miliona) i umrlih (više od 616.000). Indija je druga po broju infekcija, skoro 30 miliona, a treća po broju umrlih, skoro 382.000, iza Brazila gde je od kovida umrlo maltene pola miliona ljudi, a zaraženo je 17,6 miliona. Britanija sa 4,58 miliona zaraženih i skoro 128.000 umrlih vodi u Evropi, dok je u svetu sedma po broju inficiranih, a peta po broju umrlih.

Kina, u kojoj je virus prvi put otkriven krajem 2019, prema zvaničnim brojkama ima više od 91.500 zaraženih i 4.600 umrlih.

Korona
foto: Profimedia

Šta je delta soj?

Prvo detektovan u Indiji a sada već proširen na ukupno 74 države, delta soj je inicijalno nazvan “duplim mutantom” jer je imao dve mutacije koje su ranije varijante učinile opasnijima. Originalni indijski soj, službeno poznat kao B.1.617, prvi je put otkriven u zemlji u martu. Njegova podvarijanta B.1.617.2 je poznatija kao “dupli mutant” ili delta soj.

Npr.org navodi da je ova varijanta, kako deluje, najzaraznija do sada i da se širi 50 odsto brže od prve detektovane varijante u Britaniji koja je već bila zaraznija od originalnog virusa.

To objašnjava zašto je poharao Indiju i uzeo maha u Britaniji, primoravajući je da odloži planove o otvaranju, navodi portal, dodajući da delta soj takođe uzrokuje velike probleme i u drugim delovima sveta.

Dok virusolozi smatraju da je zarazniji od originalne verzije virusa, istovremeno ukazuju da je potrebno još informacija kako bi bili sigurni. Svetska zdravstvena organizacija je baš kao i američki CDC klasifikovala delta soj kao “zabrinjavajuću varijantu”, što znači da je povezana sa povećanom prenosivošću.

- Preliminarni rezultati govore da imao povećanu prenosivost, ali i dalje treba da sakupimo još podataka – rekao je Nevan Krogan, molekularni biolog Univerziteta Kalifornija, preneo je Abc7chicago.com.

Kako je objasnio, većina podataka koje stručnjaci imaju o delta soju je iz Indije, koja ne prati varijante brižljivo kao Britanija.

- Naučnicima nisu potrebni samo epidemiološki podaci, već i molekularni – ističe Krogan, čiji tim ispituje delta soj da otkrije da li ima slično potiskivanje imunog odgovora kao alfa varijanta.

Da li su vakcine efikasne protiv delta soja?

Stručnjaci kratko kažu da jesu. Oni koji primaju vakcine u režimu dve doze, važno je da prime obe, dodaju. Stručnjaci se generalno slažu da je vakcinacija najbolja odbrana od svih sojeva koji cirkulišu svetom, uključujući deltu.

Nedavna studija otkrila je da vakcine kompanija “Fajzer/Bajontek” i “AstraZeneka” veoma su efikasna zaštita protiv “duplog mutanta”, iako je njihova efikasnost veća kod alfa nego delta varijante. Javno zdravstvo Engleske otkrilo je da dve doze “fajzera” pružaju 96 odsto zaštite od razvijanja težih simptoma i hospitalizacije, dok vakina “AstraZeneke” pruža 92% zaštite, piše “Hil”.

Prema studiji, urađenoj u aprilu i maju nad preko 12.000 slučajeva, “fajzer” je efikasan 88 odsto protiv simptomatske bolesti dve nedelje nakon primanja druge doze, a “Astrazeneka” 60 odsto.

U istraživanje nije bila uključena vakcina kompanije “Džonson i Džonson” koja se daje u režimu jedne doze.

- Za one koji su pravilno vakcinisani izgleda da neće biti problema – ističe Krogan.

Ipak,efikasnost vakcine je, prema studiji, bila “značajno niža” kod onih koji su primili samo jednu dozu. I “fajzer” i “astrezeneka” su nakon jedne doze bile 33 odsto efikasne protiv delta varijante.

(Espreso / Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.