JEDNOM SE NOVI ZELAND TRESAO 8,2 PO RIHTERU: Tada je cunami bio žestok
Novi Zeland, Foto: printscreentwiter

sve se treslo

JEDNOM SE NOVI ZELAND TRESAO 8,2 PO RIHTERU: Tada je cunami bio žestok

Upozorenje na cunami izdato je za brojna područja Novog Zelanda, ali i za Havaje i Samou

Objavljeno:

Novi Zeland je večeras pogodio stravičan zemljotres jačine 8,1 stepen po Rihteru. To je treći razoran zemljotres za manje od 12 sati koji su pogodili ovo područje. Prvi, koji je oko 2.30 sati probudio stanovnike Novog Zelanda bio je jačine 7,2 stepena. Nekoliko sati kasnije usledio je nov, jači potres jačine 7,4 stepena, da bi nešto oko 21 sat po našem vremenu udario onaj najjači - od 8,1.

Upozorenje na cunami izdato je za brojna područja Novog Zelanda, ali i za Havaje i Samou. Očekuje se da bi talasi mogli da idu i do pet metara visine.

Svet je u strahu jer ovako razoran zemljotres, tačnije preko 8 stepeni po Rihteru, Novi Zeland nije pogodio već 166 godina. Poslednji ovako snažan, koji je bio jačine 8,2 stepena po Rihteru dogodio se 23. januara 1855. godine. Tada je, kaže istorija, tlo drhtalo gotovo čitav minut... To je ujedno bio i najjači zemljotres zabeležen ikad u tom veku a sa merenjima se počelo 1840. godine. Navodno je u tom razornom potresu stradalo manje od deset osoba, a na stambenim objektima nije bila pričinjena veća materijalna šteta.

Naime, 1848. Novi Zeland je pretrpeo dramatična oštećenja u potresu 7,4 stepena, pa su nakon toga kuće zidali uglavnom od drveta, koje je lako podnelo stravično podrhtavanje. Objekti koji su bili zidani od cigle, popute banke i zatvora bili su uništeni u potresu, a postoje podaci da su stradale i dvospratne kuće od drveta.

Tlo je u Vajarpi počelo da drhti nešto posle 21 sat. Ljudi su u panici izleteli iz svojih domova i nisu se uopšte vraćali u kuće čitave noći. Uskoro se i more podiglo. Kod Velingtona je uništilo molove, a stradali su i mnogi objekti u blizini obale. To je bio najveći cunami zabeležen u istoriji Novog Zelanda, a talasi su, prema nekim podacima, bili visoki i do 11 metara.

Isto područje je ponovo zemljotres pogodio 1942. godine.

Novi Zeland je u svojoj istoriji zabeležio dosta jakih potresa, od 6 stepeni po Rihteru, pa naviše. Udaralo je 7,3, pa i 7,4 1931. godine. Ipak, svet i dalje pamti razoran potres iz 2016. koji je bio jačine 7,8 stepeni po Rihteru. Tog 14. novembra u potresu koji se dogodio nešto iza ponoći stradalo je više osoba, a mnogi objekti i putevi su pretrpeli stravičnu štetu. Naplata od osiguranja je nakon potresa iznosila više od 1,8 milijardi dolara.

Cunami koji je usledio doneo je talase visoke i do sedam metara. Morsko rastinje i životinjski svet su posle cunamija pronalazili i na područjima koji su i po 300 metara udaljeni od obale. Odmah nakon potresa, more se prvo povuklo nekoliko metara, da bi se 15 minuta kasnije podiglo za oko 4 metra. Krenuli su talasi koji su udarali satima. Talasi visoki po pet metara udarali su u Little Pigeon Bay na severu. Srećom, tamo je bila samo jedna zgrada, hotel, koji je u to vreme bio prazan.

Brojni putevi su bili zatvoreni, a mostovi su pretrpeli velika oštećenja. Zbog klizišta mnoge saobraćajnice su bile neprohodne. Bili su potrebni meseci da se popravi autoput, dok su radovi na železnici trajali skoro godinu dana. Vodovod i kanalizacija su takođe pretrpeli velika oštećenja, a u Kaikuri vode nije bilo pet dana nakon potresa.

Podsetimo, proteklih nedelja i meseci u čitavom svetu je zabeleženo više razornih potresa, a ni vulkani ne miruju. Nova enigma za naučnike jeste Island, gde je u poslednjih sedam dana zabeleženo čak 17.000 potresa.

(Espreso/Telegraf)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.