Sporazum
GRENEL POKUŠAO DA OBJASNI NOVINARIMA KO JE ŠTA U BELOJ KUĆI POTPISAO: I zašto Tramp to NI(JE) UČINIO (VIDEO)
- On je potpisao, u suštini, pismo kojim prima na znanje da će oni sarađivati zajedno - rekao je on
Amerika ništa nije potpisala, ali Tramp jeste - u najkraćem je ovako izgledala zabuna na konferenciji za medije u Beloj kući, nakon jučerašnjeg potpisivanja sporazuma između Beograda i Prištine kojoj je prisustvovao predsednik SAD Donald Tramp.
Nju je uneo njegov specijalni izaslanik za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel, koji je odgovarajući na pitanja medija pojašnjavao ko je sve, i na šta, stavio paraf.
On je isprva rekao da su oni (Beograd i Priština), potpisali sporazum da će sarađivati jedni sa drugima, istakavši da ga nisu potpisali sa SAD.
- Mi nismo potpisnici - rekao je Grenel.
To je malo zbunilo prisutne, pa su ga pitali šta je onda Tramp potpisao, uz opasku da su ga svi videli.
- On je potpisao, u suštini, pismo kojim prima na znanje da će oni sarađivati zajedno - rekao je on.
Međutim, to je unelo dodatnu zabunu, pa su ga pitali da precizno kaže ko je šta potpisao.
- Oboje su potpisali sporazum da će raditi zajedno na normalizaciji ekonomskih i komercijalnih odnosa - kazao je on.
Rekao je i da su sporazumi potpuno isti, osim u poslednjoj tački koja se kod Beograda odnosi na preseljenje ambasade iz Tel Aviva u Izrael, a kod Prištine da će se međusobno priznati sa Izraelom.
Grenel je rekao i da je reč o "velikom sporazumu kome je prethodio veliki spor koji traje 21 godinu". Kazao je i da je on prvenstveno ekonomske prirode i da je njime "postignut veliki napredak u oblasti ekonomije i trgovine između Srbije i Kosova".
Specijalni savetnik smatra da je sporazum veliki uspeh jer je njime regulisana normalizacija svih vrsta saobraćaja sa južnom srpskom pokrajinom, otvaranje granica, pitanje diploma, jezera Gazivode, čiju je važnost pojasnio, rekavši da će biti urđena studija izvodljivosti kako bi se videlo koliko radnih mesta tu može da se otvori.
Grenel je dodao da će obe strane nastaviti pregovore u Briselu.
- Potrebni su nam Evropljani da radimo zajedno na rešenju odnosa Beograda i Prištine. Kosovo i Srbija žele evropsku budućnosti i čeka ih dug put do toga.
mi ćemo ih podržati na tom putu ali mi nismo deo EU, a to je deo političkog procesa koji je složen zbog EU kritertijuma - zaključio je Grenel.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!