nova saznanja
PRELOMNI TRENUTAK O LEČENJU KORONA VIRUSA: Ovo je JEDINI NAČIN koji će suzbiti KOVID! Otkrio ga Hrvat
Ovaj virus ima jak potencijal da se prilagodi uslovima koji ograničavaju njegov rast
Nova studija objavljena je na sajtu bioRxiv, bazi naučnih radova koji su predloženi za objavljivanje u nekom od naučnih časopisa, a zaokupila je pažnju svetske javnosti.
Glavni autor studije je hrvatski naučnik prof. dr sc. Luka Čičin-Šain, virusni imunolog koji radi u Helmholtz centru za infektivna istraživanja u Braunšvajgu u Nemačkoj. Ovaj profesor već je bio u centru pažnje naučne javnosti poočetkom maja kada se bavio antitelima na korona virus.
- Mi smo zaključili da SARSCoV-2 može da mutira vrlo brzo kako bi se prilagodio uslovima u kojima se razmnožava. SARS-CoV-2 se širi kao roj jedinki koje su genetski raznovrsne (kvazivrste) i nose pojedinačne mutacije iako je jedan jedini genetski kod obično dominantan. Prisutnost velikog broja kvazivrsta u virusnom roju omogućava da se virus brzo prilagodi kad se okolnosti promene. Slične pojave smo utvrdili kod tri nezavisna izolata (iz Austrije, Nemačke i Hrvatske) koje smo uzgajali u laboratoriji i videli da su sva tri mutirala isti gen na istom mestu kako bi brže rasli, ali su ga mutirali svaki na svoj način jer je to zavisilo od kvazivrsta koje su bile prisutne u roju virusa još pri izolaciji.
Prisutnost kvazivrsta u rojevima virusa nije nova pojava, već je opisano za brojne druge viruse, ali mi smo to pokazali za SARS-CoV-2 – objasnio je prof. Čičin-Šain za "Večernji list".
– Ovaj virus ima jak potencijal da se prilagodi uslovima koji ograničavaju njegov rast. Kad jednom bude razvijen neki lek i počne njegova široka primena u klinikama i ambulantama, postoji visok rizik da virus brzo mutira kako bi se prilagodio leku i rastao u njegovoj prisutnosti. Taj je princip poznat iz drugih mikroorganizama, naročito kod bakterija koje su razvile otpornost na antibiotike – objašnjava prof. Čičin-Šain. Zato će adekvatna strategija borbe protiv koronavirusa zahtevati primenu nekoliko lekova istovremeno, kako kaže prof. dr. Čičin-Šain, koji će virus gađati na nekoliko mesta, čime će postati praktično nemoguće da virus mutira na nekoliko mesta istovremeno.
Taj princip je već primenjen na terapiji AIDS-a, gde HIV, izuzetno sklon mutacijama, ne može istovremeno da izbegne tri leka koja se kombinuju u terapiji.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Večernji List)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!