PAKLENE TAJNE VUHANA: Evo kako je počela PANDEMIJA KORONE i ko je tražio da se INFORMACIJE ZATAŠKAVAJU! (VIDEO)
Pakao Vuhana, Foto: Ilustracija, EPA-EFE/ JEROME FAVRE

Širenje epidemije

PAKLENE TAJNE VUHANA: Evo kako je počela PANDEMIJA KORONE i ko je tražio da se INFORMACIJE ZATAŠKAVAJU! (VIDEO)

Tog 20. decembra kada je Čen prvi put osetio slabost, baš ništa u Vuhanu nije nagoveštavalo predstojeću katastrofu.

Objavljeno:

Da li su vlasti u Vuhanu zataškavale informacije o realnom stanju, da li je pandemija korona virusa mogla da se speči, na ova pitanja odgovor nudi "Der Spiegel" koji je napravio dekonstrukciju slučaja.

Priča počinje 20. decembra 2019. ujutru kada je kineski prodavač riba i rakova Čen Kingbo pospremio tezgu na pijaci. Nije tada ni slutio da će postati predmet istrage jer je bolovao od virusa kakav svet ne pamti.

"Der Spiegel" piše: Qingbo je na nogama od pet ujutru i sve redovne mušterije je već poslužio. Ribu dostavlja hotelima i restoranima u milionskom kineskom gradu Vuhanu ,a već 10 godina prodaje na pijaci Huanan u centru grada, nedaleko od glavne stanice. Oko 11 sati završava se njegov radni dan. Ulazi tada u svoj beli automobil i odlazi kući. Stanuje na svega nekoliko minuta vožnje od pijace.

Čen (42) je stabilan muškarac kratke, oštre kose i s okruglim naočarima, opisuju ga. Oženjen je, otac dvoje dece i mali preduzetnik sa troje radnika. Ima i dva vozila, stan u Vuhanu i dva apartmana u rodnoj provinciji Fujian. Radi svaki dan, čak i vikendima.

„Ali toga petka osećao sam se čudno, umorno, potonulo“, rekao je. Popodne mu je već bilo toliko loše da je otišao do obližnje lekarske oridinacije gde mu je data infuzija, što je u Kini uobičajena terapija u takvim slučajevima.

U subotu je ponovo na poslu, čak i u nedelju i u ponedeljak. Ali iz dana u dan mu je bivalo sve lošije. Lekar je posumnjao na virusnu infekciju. U utorak više nije mogao da ide na pijacu, imao je povišenu temperaturu i kašljao je. U četvrtak je primljen u centralnu bolnicu u Vuhanu. Četiri dana kasnije, 24. decembra, borio se za život. Analizom uzorka iz njegovih pluća, koji mu je uzet tokom pregleda, jedna šangajska laboratorija je prvi put izdvojila celokupan genom novog, do tada nepoznatog virusa – SARS-CoV-2.

Tog 20. decembra kada je Čen prvi put osetio slabost, baš ništa u Vuhanu nije nagoveštavalo predstojeću katastrofu. Poput svih kineskih gradova Vuhan se spremao za novogodišnji doček. Vuhan, inače, ima više stanovnika od Njujokra, Londona ili Pariza. To je grad u kojem su važni železnički i rečni putovi. Moderan je i bogat, nalazi se na mističnoj kineskoj reci Jangcekjang.

„Vuhan je ostatku sveta u uho ušao zbog zaraze. Ovde je počela kriza koja se po svom svojim posledicama može porediti sa napadima 11. septembra 2001. ili sa financijskom krizom 2008. čije se posledice i danas saniraju. Korona virus odneo je dosada više od pola miliona života – zvanično. Svetsku ekonomiju gurnuo je u recesiju istorijskih razmera. Širom sveta fundamentalno je izmenio ljudsku svakodnevicu i veze, a svetsku politiku potresao do temelja. Političke i ekonomske posledice koronakrize toliko su teške da bi mogle da sruše stari svetski poredak. Možda da poremeti globalizaciju, možda će je ubrzati, možda će svet preći iz industrijske u neku novu eru. Malo će toga ostati kao što je bilo. I više od pola godine nakon što je Čen među prvima oboleo od plućne zaraze koja je danas poznata pod imenom kovid-19, svetom kruži čitav niz mišljenja i teorija vezanih za nastanak i širenje bolesti“, prokomentarisao je reporterski tim nemačkog Spiegelakoji postalja pitanja kako je došlo do erupcije zaraze i ta se tih dana zbivalo u bolnicama i lekarskim odborima Vuhana.

Pitaju se i da li je pandemija mogla da se spreči da su lekari, službeno osoblje i političari drugačije reagovali i snosili li neko odgovornost za globalnu zarazu?

Rekonstrukcija "Der Spiegel" koja se bavi ovim pitanjima temelji se na brojnim razgovorima i sastancima, istraživanjima u Vuhanu, kao i na izveštajima kineskih novinarki i novinara. Odgovor bi mogla da zaokruži međunarodna istraga koju traže stručnjaci i političari, ali na koju Peking ne pristaje. I pored toga, sada može da se sa sigurnošću kaže da je u Vuhanu napravljena greška i da je širenja virusa po svetu moglo makar da se uspori.

Navodi se dalje priča o Čenu koji je 26. decembra prevezen u centralnu bolnicu u Vuhanu, dok je u jednoj drugoj klinici u Vuhanu pulmolog Zang Džiksijan (54) prvi put došla u kontakt sa virusom. Starija pacijentkinja imala je groznicu, kašljala je i teško disala. Testovi na gripu i drugepoznatljive bolesti bili su negativni. Doktorka je naredila da se uradi CT pluća pacijentkinje. Nalaz je pokazao da ima neobičnu, tešku upalu pluća. Narednih dana su doktorku pozvali sa neurologije. Stariji pacijent imao je slične simptome, takođe je bio oboleo od teške upale pluća. Ispostavilo se da su muškarac i žena bračni partneri. „Primetila sam da nešto nije u redu", rekla je Zang kasnije za državnu novinsku agenciju "Xinhua". Saznala da ih je oboje u bolnicu dovezao sin. I njega je uverila da uradi CT pluća.

"U početku se nije protivio. Nije imao bilo kakve simptome i mislio je da želimo da mu podmetnemo skupu analizu".

CT sina zaraženih pacijenata pokazao je iste lezije na plućima kao kod njegovih roditelja. Za doktorku je to bio znak da je u pitanju zarazna bolest. Nakon novih testova bila je uverena da to nije uobičajeni virus. Istog dana obavestila je nadležne o slučaju.

I u druge gradske bolnice su tih dana stizali bolesnici sa sličnim simptomima. Ne svi, ali većina njih imala je nešto zajedničko: poput Čena bili su trgovci, dobavljači ili kupci na pijaci Huanan. Pijaca se sastoji od dve širokom cestom odvojene hale sa desetinama tezgi. U jednom kutku većeg zapadnog dela nudi se egzotična roba. Čenova tezga nalazila se nalazila na istočnom delu pijace, gde se prodaju uglavnom riba i plodovi mora, navodi "Jutarnji hr".

U jednom kraju većeg, zapadnog dela nekoliko tezgi nudi se egzotike: zmijsko i lisičje meso pa meso daždevnjaka, škorpioni i krokodili, živi ježevi, živi mladunci vučiće i zmijolike guštere. Poslednji se smatra i prenosiocem SARS-korona virusa koji je 2002. izbio na jugu Kine. Životinje su tamo držane u užasnim uslovima, u kavezima, a fotografije snimljene na tom delu pijave pre zatvaranja - 1.januara, pokazuju mračne tezge i jezive higijenske uslove.. Još i danas, pola godine kasnije, onaj ko se približ pijaci može da oseti truli smrad sa tog sada zaključanog zemljišta.

„Navodno su tamo kupovali zglavkare", rekao je Čen i dodao: „Nisam to video, nisam nikad prelazio na tu stranu. Divlje životinje su prljave i bojim ih se. Istočni deo je odavao sliku obične kineske pijace.Čak su i toaleti bili uredni. Svakodnevno su čišćeni".

Nakon što je primljen u centralnu bolnicu, Čenovo stanje dramatično pogoršalo. Više nije mogao da stoji, a temperatura mu je skočila na 39,8 stepeni. Kada mu je lekar pokazao CT pluća, uhvatila ga je panika.

„Rekao je da još nije video tako tešku upalu. Tri četvrtine mojih pluća na snimku bile su prekrivene belom mrljom.“

Već 30. decembra Čen je izgubio svest. Lekari su uzeli uzorak tečnosti iz njegovih pluća i obavestili porodicu da je stanje kritično. U tom trenutku su imali samo prve naznake toga sa kakvom se vrstom virusa bore. Dana 27. decembra javio se saadnik laboratorija Vision Medicals" iz grada Guangzhoua, u koji je vuhanska bolnica poslala uzorak jednog drugog pacijenta sa sličnim simptomima. Na iznenađenje vodećeg lekara "Vision MedicalS" nije poslao pismeni izveštaj kako je to uobičajeno.

„Zazvonio je telefon. Predstavili su se i samo nam rekli da je reč o novom korona virusu“, rekao je lekar časopisu "Caixin". A kako većina infekcija sa virusima sličnim SARSCoV-2 prolazi sa blagim simptomima ili bez njih, naučnici su U međuvremenu mogli iz toga da zaključe da se do tog trenutka virus već uveliko raširio, u Vuhanu, a verovatno i izvan granica ovog grada. Francuski lekar koji je mesec dana kasnije testirao na SARS-CoV-2 jedan stari uzorak pacijenta sa simptomima gripa utvrdio je: “Već tog 27. decembra jedan čovek iz okoline Pariza bio je zaražen novom vrstom korona virusa”.

Popodne 30. decembra Ai Fen, šef hitnog prijma centralne bolnice, dobila je nalaze novog pacijenta. Stigli su iz pekinške laboratorije "CapitalBio" i duboko su uznemirili doktorku. U nalazu je pisalo: SARS-korona virus.

"Od straha me oblio hladan znoj ", opisala je Ai prvu reakciju. Obavestila je rukovodstvo klinike, označila crvenim markerom na nalazu reči „SARS-korona virus“, uslikala nalaz i poslala ga zajedno s CT-om pluća jednog pacijenta bivšim i sadašnjim kolegama sa odeljenja uz poruku: „Upozoravaju se svi da budu oprezni“.

Obaveštenje je dobio i kolega Li Venlijang koji je radio kao oftalmolog na trećem spratu glavne bolnice. U 17.43 satI putem "WeChata" informisao je prijatelje sa fakulteta o navodnoj pojavi SARS-a. Nekoliko sati kasnije korigovao je prethodne rezultate testiranja pekinške laboratorije: „Utvrđeno je da se radi o infekciji korona virusa, ali tačan podtip još se istražuje“.

Zapravo je novi uzročnik SARS-korona virusa vrlo sličan, ne sasvim smrtonosan, ali lakše prenosiv. Koliko su Ai i Li sa svojim upozorenjima bili u pravu, pokazao je već naredni dan. Ujutru 31. decembra ljudi u belim zaštitnim odelima počeli su da dezinfikuju pijacu Huanan. A zdravstveno veće izdalo je prvo javno objašnjenje zagonetnih oboljenja:

„U Vuhanu je zabeženo 27 slučajeva infekcije plućne zaraze nepoznatog porekla".

I nijedan od tih slučajeva do tada nije delovao kao zaraza prenesena sa čoveka na čoveka. Te informacije umirile su lekare, istraživače i vodeće zdravstvene radnike širom sveta. Činilo se jasnim: virusi nove vrste po pravilu se šire samo sporadično. Ali informacija je bila netačna: SARSCoV-2 je izuzetak. Možda još krajem decembra nije bilo prijavljenih slučajeva prenosa zaraze sa čoveka na čoveka. Ali zbog svih otkrića lekari nisu imali nikakvu dilemu da zaraza već duže vreme postoji.

Uprsko tome, proći će još 21 dan dok kineska vlada ne prizna očigledno – tri nedelje koja su imale odlučujući uticaj na to da se lokalna epidemija za kratko vreme pretvori u pandemiju.

Ši Zingli koja je vrhunski naučnik Vuhanskog Instituta za virosulogiju je 30. decembra bila na konferenciji u Šangaju kad je primila hitan poziv iz Vuhana: morala je odmah da ostavi i sve obveze jer su se pojavili nalazi sedmoro pacijenata sa simptomima sličnima SARS-u. Ši je međunarodno priznat virusolog, kolege je zovu „batwoman". Objavljivala je radove u uglednim stručnim časopisima. Dok je njen tim narednih dana radio na otključavanju genomskih sekvenci novog virusa, ona je pokušavala da otkrije podudaraju li se koreni virusa s onima za kojima je njen institut tragao proteklih godina, piše "Jutranji hr".

Ni ona čak u početku nije odbacivala mogućnost da se dogodila nesreća i da je uzorak virusa iscureo iz laboratorije. Lan Ke, direktor glavne državne laboratorije virosulogije na Vuhanskom unierzitetu, dobio je 2.januara uzorke plućnog sekreta dvoje obolelih koje su mu poslali na analizu iz zhonganske bolnice.

„Iskreno, prvo što sam pomislio da bi moglo da se radi o novoj vrsti virusa. Ali naravno da je to mogao biti i SARS".

Već 3.januara on i njegov tim imali su prvi RNA-fragment uzroka „u rukama“. Otključali su sekvencu i uporedili je u onlajn bazi podataka sa poznatim virusom; nije bilo podudaranja. Ali istražitelji su mogli da prepoznaju i to da je virus manje sličan SARS-u, a više šišmiškim korona virusima. Već 11. januara Klinički centar za javno zdravlje u Šangaju objaviće na stranici za medicinska istraživanja virological.org prvi put potpunu gen-sekvencu uzročnika – dobijenu iz uzorka pluća prodavača sa pijaceČena Kingboa.

Dan kasnije bez objave razloga Klinički centar privremeno je zatvoren. Dana 31. decembra Čen je iz glavne bolnice u Vuhanu premešten na kliniku "Jinyintan". U pitanju je prva od velikih gradskih bolnica koja je sada potpuno koncentrirana na tretman pacijenata zaraženih korona virusom.

Čen je smešten na intenzivnoj nezi, ali nije time mnogo dobio. Nije imao ništa ni od toga što je, uvršten u grupu 41 inicijalnog pacijenta, na kojima su stručnjaci tih dana u "Jinyintanu "započeli studiju koja je tri nedelje kasnije objavljena u uglednom medicinskom časopisu "The Lancet". To je do danas jedna od najvažnijih kliničkih studija vezanih za ranu fazu krize.

Kada mu se stanje malo poboljšalo i kada je premešten na drugo odeljenje, Čena su posetili „ljudi iz infektivnog tima ili neke provincijske nadležnosti“ koji su mu pokazivali propusnice i postavljali pitanja.

„Ne znam ništa o tome ko su oni bili i o čemu je bilo reči. Samo sam video njihove oči iza zaštitnih naočala.“

A već 6.januara, na odeljenju ga je posetio vuhanski gradonačelnik. „Kada je otišao, sestre su nam rekle da od sada vlada preuzima troškove našeg lečenja. Zapravo su nam ubrzo nakon toga vraćeni i svi dotadašnji troškovi.“

Tri dana pre toga nadležni lekari Vuhana obavestili su javnost o 44 pacijenta sa neodređenom virusnom upalom pluća, priznavši i da je među njima 11 teško oboljelih kao što je bio i Čen. Ipak, brojka nije odražavala prave razmere krize. Brojne lekare mučile su frustracije jer su imali silne probleme sa prijavom tačnog broja obolelih nadležnima.

Kina raspolaže striktnim izveštajnim registrom za zarazne bolesti. Uveden je nakon prve krize SARS-a, a sve su klinike obavezne da direktno i bez odugovlačenja svaki sumnjivi slučaj proslede centralnom uredu u Pekingu.

Glavna bolnica je 29. decembra predložila okružnom zdravstvenom veću četiri slučaja korone na analizu. Iz veća su poručili da će ubrzo odgovoriti, a i druge su klinike slale ista obaveštenja. Dva dana kasnije lekari su zvali da provere šta se dešava testiranjima. Dobili su umirujuće odgovore da će sve biti u redu.

Dana 3. januara poslali su uput o tome da li je međuvremenu u nacionalni registar zavedeno sedam slučajeva zaraze. Odgovor je glasio: “Sačekajte!”.

Najvažniji politički događaji godine tek slede: 6. januara počelo je zasedanje gradske skupštine Vuhana, a 11. januara zasjedanje Narodnog kongresa provincije Hubej. Provincijska vlada naredila je da se svaki unos u nacionalni registar zaraza mora oprezno i uspešno unositi. Činilo se tada da je stvar u potpunosti razjašnjena ne samo sa nadležnim zdravstvenim većem nego i sa gradskim i provincijskim političkim čelnicima.

Ali nadležni su činili sve kako bi javnost i centralnavlada tapkali u mraku u pogledu pravih razmera epidemije – verovatno kako bi spasili oba skupštinska zasedanja od neprilika; a možda i samo zato što niko nije hteo da preduzme teret da bude taj koji će doneti loše vesti. Naročito ne Pekingu.

Ai Fen i Li Venling bili su među lekarima koji su najglasnije upozoravali šta se događa, ali naređeno im je da ćute. Ai je 2. januara dobila „vrlo strog ukor“, kako je kasnije objavila. Lija je 3. januara saslušala policija pa je morao pismeno da se obaveže da neće odavati više nikakve informacije. Vratio se u kliniku a onda se 8. januara zarazio virusom.

Dok su odgovorni potcenjivali krizu, u vuhanske bolnice pristizalo je sve više zaraženih. Odgovorni za zdravstvo u gradu 5 januara prijavili su samo 59 obolelih, a 11. januaragovorili su o „41 inicijalno dijagnosticiranom slučaju“.

Od 3. januara činilo se da nisu pronađeni novi slučajevi zaraze, ali se to kosilo sa svim indicijama: nije bilo nijednog dokaza da je prvi slučaj označen kao „uzročnik novog koron avirusa“ prenosiv s čoveka na čoveka.

Loše vesti su uprkos lažima lokalnih nadležnih stigle do Pekinga. Virusolog Gao Fu, voditelj Nacionalnog štaba za zaštitu od zaraza, ima naviku da pre spavanja pregleda internetske izvore u potrazi za naznakama mogućih izbijanja infekcija.

U noći 30. decembra Gao je putem interne beleške zdravstvene komisije Vuhana naišao informaciju o izbijanju nedefinisane plućne zaraze. Nazvao je jednog nadležnog. Nervirao se zbog njegovog nastojanja da izbegne svaki ključan odgovor.

Već narednog jutra Gao je poslao prvi od ukupno tri ekspertna tima u Vuhan. Istog dana službeno je informisao i Odeljenj Svetske zdravstvene organizacije u Vuhanu. Ubrzo zatim Gao je kao kineski kontrolor epidemija zajedno sa svojim kolegama nazvao šefa američke nacionalne kontrole Roberta Redfilda. Zatekli su ga na odmoru, a zbog onoga što je čio bio je duboko uznemiren. Prema jednoj rekonstrukciji "Njujork tajmsa", Gao se tokom razgovora i rasplakao shvativši kakva opasnost stiže.

Nadležni u Vuhanu su svojim kolegama iz Pekinga sve vreme stvar prikazivali bezazlenijom nego što je bila.

„Govorili su nam da se bolest razvija lagano, da nije mnogo drugačija od običnog sezonskog gripa“, otkrio je član druge pekinške delegacije, koja je nakon duže od nedelju dana iznova stigla u Vuhan.

Peking je sad već bio službeno upućen, ali na službenim izveštajima ništa nije promenjeno. Zdravstveno veće Vuhana nastavilo je da i dalje laže: 11. januara javlja se da među zdravstvenim osobljem nema slučajeva zaraze. A iz razgovora u čet grupama jasno je da ih je bilo. To je 17. januara shvatila epidemiologLi Lanjuan. Alarmirala je Nacionalnu zdravstvenu komisiju i predložila da sama odmah otputuje u Vuhan. Peking se složio. Dana 18. januara otputovala je sa još petero epidemiologa. Tek će ta treća poseta pekinške delegacije dovesti do toga da svet sazna šta se događa u Vuhanu. Njen tim obilazi više bolnica, pijacu Huanan i od nje svega 300 metara udaljen Centar zdravstvene kontrole. Stručnjaci više nimalo ne sumnjau da je virus prenosiv sa čoveka na čoveka i da se i bolničko osoblje zarazilo.

Na jednom poverljivom sastanku Li je progurala zahtev da se izda najjače zarazno upozorenje koje je inače predviđeno samo za slučaj izbijanja kuge ili kolere. Ostalo je još nekoliko dana do vrhunca putničkog talasa za doček Kineske nove godine tokom kojeg bi bolest mogla da se proširi po celoj zemlji.

Sa tim predlogom su se stručnjaci 19. januara vratili ua Peking. Oko ponoći dočekao ih je ministar zdravlja, a već narednog jutra bili su na sednici kabineta u Zhongnanhaiju, najužeg kruga kineskog rukovodstva gde su iznelii svoja upozorenja.

Preko glavnog kineskog dnevnika cela zemlja, a ubrzo i ceo svet, konačno je u ponedeljaka, 20.januara, saznao šokantnu novost.

Tri dana kasnije, u noći 23. januara, Peking je izolovao grad Vuhan od ostatka sveta. Narednih dana zaključana je pokrajina Hubej. Već tada je to bio najveći karantin sa kakvim se čovečanstvo susrelo u istoriji.

Ujutru 23. januara nad Vuhanom se nadvija debeli sloj smoga, vrednsoti prašine u vazduhu šesterostruko premašuju granične vrdnosti. Ali ulice su gotovo potpuno prazne, jedva pokoji automobil prođe. Oni retki koji su pokušali da napustegrad vraćeni su.

Kod rampe na prilazu vazdušnoj luci iskrcao se konvoj autobusa sa policijom. Od 10 sati tim putem više niko nije prošao.

Oftalmologu Li Venliangu bilo je početkom januara toliko loše da su ga morali da ga smeste u bolnicu i priključe na kiseionk. Uspeo je 27. januara da se oslobodi aparata te je državnom mediju "Beijing Youth Daily" dao intervju putem mesendžera. Više nije mogao da govori.

Putem mreže Weibo bolnica je izveštavala o njegovom lečenju: 17 miliona korisnika do kasno u noć pratilo je iz sata u sat novosti koje su delovale beznadežno. Negde posle tri sata nakon ponoći lekari su izgubili borbu za život svog kolege.

Država i Partija mobilizirale su nakon toga sve resurse. Na severozapadu i jugu Vuhana Narodnooslobodilačka vojska podigla je ni iz čega dve hitne klinike sa više od 2,500 ležajeva – dve nedelje kasniej bile su završene.

Vuhan nije samo grad u kojem se “izlegao” virus. Vuhan je postao ogledni primer borbe sa zarazom. Jedanaest nedelja nakon što je određen “lockdown”, Vang Ksinguan, glavni lekar jedne od de velike karantenske bolnice, stajao je ispred klinike i podnosio izveštaj o naučenom, o poukama izvučenima iz borbe sa zarazom.

„Tri su stvari esencijalne: rigorozna testiranja, hitna izolacija sumnjivih slučajeva i – nošenje maski.“

Bio je u svakodnevnom kontaktu sa njujorškim kolegama. Jedan od njih pitao je da li je nošenje maske „stvar kulture“. „Ne“, odgovorio je. „Ne nositi masku je glupo“.

Grupa međunarodnih epidemiologa u martu jee izračunala da bi broj zaraženih bio triput, sedam puta, pa i 18 puta veći da je Kina jedan, dva ili tri nedelje zakasnila s objavom “lockdowna” u Vuhanu. Nemoguće je i zamisliti šta bi u tom slučaju bilo sa brojem obolelih i preminulih širom sveeta. Ali ista studija iznosi procenu i da bi taj broj bio 66, 86, odnosno 95 odsto niži da je kineska vlada jedan, dva ili čak tri nedelje ranije zaključala Vuhan. Iz jedne perspektive Peking je zaštitio svet od veće katastrofe. Iz druge je usmerio ka njemu svu nesreću.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Blic Žena)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.