obiman poduhvat
OVO SE NIJE DESILO NIKADA U ISTORIJI: Vakcinisaće se 60 odsto svih ljudi na svetu!
Masovnim kliničkim ispitivanjima koja bi obuhvatila od 10.000 do 30.000 volontera po jednoj vakcini, naučnici se nadaju da će dobiti odgovor na pitanje može li vakcina biti delotvorna već u oktobru.
Razvoj vakcine za covid-19 u rekordnom vremenu težak je zadatak, a proizvesti ga u količinama dovoljnim da se zaustavi pandemija najveći je medicinski proizvodni poduhvat u istoriji.
Na proizvodnji vakcine se već radi. Kako upregnuti u taj posao stručnjake u vreme kada je svet suočen s globalnim ograničenjima putovanja, kako rešiti ekstremne uslove skladištenja i kako izumeti nove vrste ampula i igala za milijarde doza - ukratko, put razvoja vakcine posut je neverovatnim preprekama.
Svaki zastoj u lancu nabavke kakav svet još nije video ni testirao - a on bi se mogao protezati od Punea u Indiji do Oksforda u Engleskoj i Baltimora u SAD-u, mogao bi potkopati ili odložiti složeni proces.
Pukovnik Nelson Mičel, direktor američkog vojnog centra za istraživanje zaraznih bolesti koji sarađuje sa vladinim projektom "Warp Speed" u nameri da vakcinu kakva je svetu sada potrebna isporuči do januara, kaže da firme uobičajeno imaju godine na raspolaganju.
- A sada imamo nedelje - kaže Majkl.
Stručnjaci suočeni sa bolnom stvarnošću kažu da jednostavno nemaju dovoljno kapaciteta da proizvedu, upakuju i distribuiraju milijarde doza vakcina odjednom. Firme i vlade moraće da reše kritičan nedostatak u automatskom procesu punjenja i finaliziranja proizvoda - pakovanje u ampule ili injekcije, pečaćenje i pakovanje za isporuku.
- Ovo je najveći logistički izazov s kakvim se svet suočava - kaže Tobi Peters, stručnjak za inženjering i tehnologiju na britanskom univerzitetu Birmingem.
- Izgleda da ćemo vakcinisati 60 odsto stanovništva - rekao je.
Nekoliko proizvođača, a među njima favorit je američka biotehnološka kompanija Moderna, eksperimentišu na nekoliko načina kako rešiti zahteve za osiguranjem ekstremno hladnih uslova za skladištenje vakcina - prema sadašnjim saznanjima na minus 80 stepeni Celzijusevih.
Takođe, SiO2 Materials Science radi na proizvodnji ampula koje neće pucati pri superledenim temperaturama.
Ograničenja putovanja s druge strane predstavljaju prozaičniji problem: firma Johnson & Johnson, koja planira da počne klinička ispitivanja već ovog leta, muku muči kako poslati svoje stručnjake za razvoj vakcine izvan domovine da nadziru, recimo, izgradnju proizvodnih pogona.
Prvi put u istoriji
Masovnim kliničkim ispitivanjima koja bi obuhvatila od 10.000 do 30.000 volontera po jednoj vakcini, naučnici se nadaju da će dobiti odgovor na pitanje može li vakcina biti delotvorna već u oktobru. Pa čak i da uspeju u tome, proizvesti vakcinu, dobiti odobrenja regulatora i upakovati milijarde doza monumentalan je izazov.
Set Berkli, izvršni direktor saveza za vakcine GAVI, smatra nerealnim očekivanja da svet krene od nule pa da odjednom raspolaže s dovoljno doza vakcina za sve.
- Izglednije je krenuti sa specifičnim pristupom. Mislimo da bi u prvoj godini imali jednu do dve milijarde doza vakcina - objasnio je u intervjuu.
J&J je sklopio sporazum s američkom vladom za ulaganje milijarde dolara kako bi se ubrzao razvoj i proizvodnja vakcina, čak i pre nego ono bude potvrđeno kao delotvorno. Angažovao je kompanije Emergent Biosolutions i Catalent za proizvodnju vakcina na veliko u Sjedinjenim Državama. Catalent bi trebao da radi i na punjenju doza.
- Nikada u istoriji nije se tako mnogo vakcina razvijalo u isto vreme - kaže Paul Stofels, voditelj odljenja za naučni razvoj u J&J.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Jutarnji List)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!