na udaru
NA KORONU NI BITKOIN NIJE OSTAO IMUN! Cene kripto valuta uzdrmane!
Matanović podseća da se u februaru, pre nego što je zavladala opšta panika, cena bitkoina kretala oko 9.000-10.000 dolara. Zatim se u martu panika sa tradicionalnih prenela i na kripto berze, pa je cena na kratko pala čak do 4.000 dolara.
Pandemija korone je izazvala dodatne turbulencije u cenama bitkoina, itirijuma, lajtkoina i ostalih najpopularnijih digitalnih novčića.
Ekonomski potresi, koje je u protekla tri meseca izazvala pandemija korona virusa, nisu zaobišli ni tržište kriptovaluta. I inače poznato po čestim i velikim oscilacijama vrednosti, novi faktor je izazvao dodatne turbulencije u cenama bitkoina, itirijuma, lajtkoina i ostalih najpopularnijih digitalnih novčića.
Aleksandar Matanović, master i međunarodni konsultant iz oblasti digitalnih valuta, koji se kriptovalutama bavi već devet godina, kaže da je stanje na kripto tržištu danas otprilike isto kao i pre pandemije. On napominje da je u poslednjih nekoliko meseci bilo prilično turbulentno, ali su se cene vratile na nivo na kojem su bile u februaru.
Kada je reč o uticaju cele krize sa korona virusom na način razmišljanja i trgovine u kripto svetu, Matanović smatra da je pandemija više promenila način razmišljanja investitora kad su u pitanju tradicionalni vidovi investiranja.
- Kriptovalute su uvek bile i biće veoma rizične za ulaganje. Ono što su mnogi shvatili tokom poslednjih par meseci je da su i drugi vidovi investiranja zapravo mnogo rizičniji nego što se mislilo. Videli smo da cena nafte može biti negativna, da norveška kruna (govorimo o jednoj od najbogatijih i najstabilnijih država na svetu) može za 2 nedelje da izgubi više od 20 odsto vrednosti u odnosu na dolar, videli smo i nekoliko prekida trgovanja na njujorškoj berzi zbog strmoglavog pada cena akcija... Posle svega toga, da li zaista možemo otpisati kriptovalute kao investiciju zbog previsokog rizika? - pita se Matanović.
On podseća da se u februaru, pre nego što je zavladala opšta panika, cena bitkoina kretala oko 9.000-10.000 dolara. Zatim se u martu panika sa tradicionalnih prenela i na kripto berze, pa je cena na kratko pala čak do 4.000 dolara.
- Posle toga je usledio oporavak i sad smo ponovo tamo gde smo bili u februaru. Gotovo identičan trend kretanja cene imale su i sve druge veće kriptovalute - objašnjava Aleksandar.
On kaže da još uvek ne vidi neki uticaj dešavanja u realnoj ekonomiji na kriptovalute, ali očekuje da će ga biti. Podseća da ekonomske posledice korone uglavnom tek treba da se pokažu u narednom periodu, pa tada očekuje i turbulentnija vremena na kripto tržištu.
-Kod kriptovaluta je uvek bilo nezahvalno praviti planove i davati prognoze. Ipak, čini mi se da postoji dosta optimizma. Jedan od razloga je prepolovljavanje nagrade za bitkoin rudare koje se desilo u maju. Tradicionalno, nakon toga je ranije sledio rast cene, mada to naravno nije garancija da će isto se desiti i ovog puta - ističe Aleksandar Matanović i dodaje da je drugi razlog baš sama korona.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Tanjug)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!