IZVUKAO SE
KADA SU ME SKINULI SA RESPIRATORA, MORAO SAM DA UČIM DA HODAM I ČITAM: Jeziva ispovest čoveka koji je imao koronu
Reč je o ozbiljnim slučajevima s teškom respiratornom insuficijencijom uzrokovanom novim korona virusom koji je pacijentima zahvatio pluća
Morao sam ponovo da učim da dišem - kaže Paulo Alves iz Francuske, jedan od obolelih od Covid-19 koji je bio na intenzivnoj nezi i ozdravio. Ali dani provedeni na respiratoru ostavljaju tragove i zahtevaju dug oporavak, piše Hina.
Nikad pre francuske bolnice nisu imale toliko pacijenata na odeljenjima za reanimaciju i intenzivnu medicinu, na hiljade njih.
Reč je o ozbiljnim slučajevima s teškom respiratornom insuficijencijom uzrokovanom novim korona virusom koji je pacijentima zahvatio pluća.
Pacijentima tada treba respirator.
- Daju im se sedativi i često sredstva za opuštanje mišića - objasnio je AFP-u Stefan Peti Mair, anesteziolog-reanimator u Bourg-en-Bresseu, u departmanu Est.
Najteže obolele okreću na stomak jer takav položaj dprinosi povećanju količine kiseonika u njihovim plućima.
- Pacijenti mogu da imaju problema i s bubrezima, srcem, jetrom pa i neurološke probleme - kaže lekar.
- Na odeljenjima za reanimaciju ostaje se dugo, dve do tri nedelje, čak i više - kazala je Helen Prižent, pneumolog u bolnici Raymond-Poincaré à Garchesu, u pariškoj regiji.
- Postoje rizici, koji nisu tipični samo za Covid-19, kao što je rizik od gubitka mišićne mase te mišićnih i neuroloških komplikacija - kazala je. Ona koordinira odeljenjem za oporavak pacijenata skinutih s respiratora.
Dugotrajan boravak na respiratoru izaziva probleme s gutanjem i disanjem.
- Nakon više nedelja ležanja treba ponovo naviknuti telo na menjanje položaja. Ono je zaboravilo neke mehanizme koji omogućuju regulaciju arterijskog pritiska - objasnila je.
Prvi put kada je Paulo Alves, koji je bio intubiran i stavljen u indukovanu komu u bolnici Bichat u Parizu, pokušao da ustane, nije mogao da se drži na nogama.
- Mislio sam da ću se onesvestiti - rekao je.
- Puno sam vežbao kako bih povratio mišićnu masu, ali sam vozio i sobni bicikl kako bih ojačao pluća.
Klod Gati, 67-godišnji veterinar, sredinom marta primljen je u bolnicu na Korzici, i šest dana bio je u dubokoj komi. Mislio je da će umreti. Ali preživeo je.
Čak i nepokretan, počeo je sam da radi s rukama, pokušavajući da se podigne, dotakne koleno.
- Govorio sam sebi: ako možda imam šansu da preživim, moram da hodam, moram da povratim malo osećaja; ne smem da gubim vreme.
Nakon što je bio otpušten sa odeljenja za reanimaciju, zadržali su ga u bolnici zbog daljeg oporavka i sada ponovno hoda.
- Morao sam sve ponovno da učim: da pišem, da hodam, da stojim na nogama. Nisam mislio da bi moglo da bude tako teško - rekao je.
Pacijenti otpušteni s odeljenja za reanimaciju, preslabi su da bi se vratili kući, idu na odeljenje za odvikavanje od respiratora ili u centre za ponovo učenje svakodnevnih funkcija.
Anais Legendr, fizioterapeutkinja u pariškoj regiji, morala je da se prilagodi promenjenim uslovima rada zbog korona virusa. Nema više timskog rada s neuropsiholozima, psiholozima i modernom opremom.
- Vežbamo u sobi - kazala je.
- Većina pacijenata još nosi maske s kiseonikom i imaju virus, jedan dan su dobro, drugi nisu.
- Pokušavam s njima da vežbam hodanje: kretanje do kupatila, vežbe za jačanje mišića. Ali jako lagano jer su veoma iscrpljeni.
Kada bolesnici ne mogu da ustanu, vežba s njima je istezanje u krevetu.
Psihološke posledice
Osim bolesti, posledice mogu izazvati usamljenost u jednokrevetnim bolničkim sobama jer su kontakti svedeni na minimum.
- Bližnji ne smeju da vas posećuju. Medicinske sestre ne smeju da ostaju u sobi - rekao je Paulo Alves.
- Bolest i reanimacija zahvatili su mi i mozak, i to jako - rekao je Klod Gati.
- Imam problema s pamćenjem. Kada mi se nešto kaže (...) uđe na jedno uvo, a na drugo iziđe - rekao je.
Čak i nakon što se izleče, ti ljudi mogu da pate od "neurokognitivnih posledica, poput PTSP-a, anksioznosti i depresije - upozorava Stefan Peti Mere.
Neki mogu da imaju "respiratorne posledice, kratak dah pri mirovanju ili naprezanju, čak su im potrebne maske s kiseonikom kod kuće - dodao je lekar.
Kada se pacijenti vrate kući, fizioterapeut ih podstiče da budu aktivni, da peru sudove, pospremaju krevet, usisavaju. Ležanje u krevetu može da bude jako štetno.
Mogu da im zatrebaju i logopedi i radni terapeuti.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Index.hr)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!