koronavirus
PRETNJA CELOM ČOVEČANSTVU: Broj žrtava KORONAVIRUSA raste, još jedan grad u KARANTINU, ova ŽIVOTINJA je uzrok?
Bolest je prvi put zabeležena krajem decembra 2019. godine u Vuhanu iz koga se velikom brzinom proširila najpre u Kini, a zatim i u mnogim drugim zemljama, uključujući SAD
Broj žrtava korona virusa popeo se na 25, a potvrđeno je više od 590 slučajeva obolelih.
Britanski Skaj njuz prenosi da se radi uglavnom o osobama starijim od 60 godina i da je većina njih već imala neku bolest.
Zbog izbijanja epidemije kineski grad Vuhan je stavljen u neku vrstu karantina jer su obustavljeni i vazdušni, železnički i drumski saobraćaj, a stanovnicima se savetuje da ne putuju van grada.
Slične mere, koje su uvedene u kineskom gradu Vuhanu zbog najnovijeg koronavirusa, uvedene su u još jednom kineskom gradu - Huanggangu.
U gradu sa šest miliona stanovnika obusatavljen je autobuski i železnički saobraćaj, kao i zabavni sadržaji poput bioskopa i internet kafea, prenosi Skaj njuz.
Kineska kobra, vrsta otrovnice, mogla bi da bude originalni izvor novootkrivenog koronavirusa, koji se u Kini pojavio ove zime, utvrdili su naučnici.
Bolest je prvi put zabeležena krajem decembra 2019. godine u Vuhanu iz koga se velikom brzinom proširila najpre u Kini, a zatim i u mnogim drugim zemljama, uključujući SAD.
Prvi slučajevi koronavirusa zabeleženi su kod radnika ili kupaca na lokalnoj pijaci, gde se osim živog mesa, prodaju i životinje poput ptica, magaraca, ovaca, svinja, kamila, lisica, jazavaca, pacova, ježeva i gmizavaca, prenosi CNN.
Naučnici smatraju da je virus prešao sa životinja na pijaci na čoveka, a tu teoriju zasnovali su na poređenju genetskih uzoraka koronavirusa sa svim poznatim koronavirusima, uz pomoć proteinskih kodova i otkrili da je proteinski kod najnovijeg virusa najsličniji koronavirusu od koga obolevaju zmije.
Zmije najčešće u divljini love slepe miševe, a prema izveštajima, zmije i to vrsta tajvanskih, odnosno kineskih kobri, prodavale su se na pijaci u Vuhanu.
Time se, kako se navodi, povećava mogućnost da je virus sa slepih miševa prešao na zmije, a zatim na ljude.
Ipak, i dalje je nepoznanica kao je virus mogao da se primi i kod hladnokrvnih i kod toplokrvnih bića.
Autori izveštaja i drugi istraživači moraju da provere poreklo virusa laboratorijskim eksperimentima, a prvo je potrebno da se delovi virusa iz zmija prouče.
Tajvanske zmije iz grupe kobri su veoma otrovna vrsta zmije, karakteristična za centralnu i južnu Kinu.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Agencije)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!