ko su ubice?
KO SU KAŠOGIJEVE UBICE? Među osuđenima su doktor i diplomata, ali čovek koji se smatra KLJUČNOM KARIKOM se izvukao
Uprkos zvaničnim saudijskim demantijima, zapadne obaveštajne agencije smatraju da je, u najmanju ruku, verovatno da je prestolonaslednik unapred znao za operaciju ućutkivanja Kašogija
Nešto više od godinu dana nakon ubistva novinara Džamala Kašogija sud Saudijske Arabije konačno je doneo presudu - pet osoba je osuđenu na smrtnu kaznu, a tri na kaznu zatvora od ukupno 24 godine.
Zvanična istraga Ujedinjenih nacija u junu je potvrdila ono što su turski zvaničnici tvrdili odmah nakon zločina koji se desi u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. oktobra 2018. godine - ubistvo je izvršio tim od 15 saudijskih agenata po naređenju državnog vrha kraljevstva. Kako piše u izveštaju UN, postoje snažni dokazi da je direktan nalogodavac bio prestolonaslednik Mohamed bin Salman.
Uprkos zvaničnim saudijskim demantijima, zapadne obaveštajne agencije smatraju da je, u najmanju ruku, verovatno da je prestolonaslednik unapred znao za operaciju ućutkivanja Kašogija. CIA čak veruje da ga je on i naredio.
Iako u UN izveštaju nije bilo dovoljnih dokaza da se bin Salman pošalje na sud, detalji ubistva su bili toliko zastrašujući i javni, da je bilo teško zamisliti da neće biti posledica.
Brojne članice UN, na čelu sa SAD, uvele su sankcije kraljevstvu, a pritisci da se suđenje privede kraju bili su sve veći.
Rijad, koji je naposletku priznao da je istaknuti novinar i otvoreni kritičar ubijen u "gruboj akciji", potrudio se da tajnovito suđenje bude daleko iza zatvorenih vrata, pa se ne može sa sigurnošću tvrditi da su ljudi osuđeni na smrt dokazano isti oni koji su počinili zločin u konzulatu.
Organizacija "Hjuman rajts voč" je upozoravala da se suđenje ne sprovodi u skladu sa međunarodnim propisima.
Ko je osuđen za ubistvo?
Ukupno 18 osoba je osumnjičeno sklopu saudijske istrage o ubistvu Kašogija, a pet visokih zvaničnika je oslobođeno optužbi ubrzo nakon početka istrage.
U januaru ove godine 11 osoba je optuženo za učešće u ubistvu. Javni tužilac je zatražio smrtnu kaznu za pet osoba, a zatvorsku za tri zbog "prikrivanja zločina".
Pet osoba suočenih sa smrtnom kaznom su Fahat Šabib Albalavi, Turki Museref Alšeri, Valeid Abdula Alšeri, Maher Abdulaziz Mutreb i doktor Salah Mohamed Tubigi.
Najmanje jedan osuđenik je povezan sa bin Salmanom.
Mutreb, koji je opisan kao bivši diplomata u Londonu, često je viđen u javnosti u pratnji princa. On fotografisan je dok izlazi iz aviona sa saudijskim prestolonaslednikom na prošlogodišnjim putovanjima u Madrid i Pariz. Takođe je fotografisan u Hjustonu, Bostonu i zgradi Ujedinjenih nacija.
Doktor al Tubaigi, šef za forenzičke dokaze u Sekretarijatu za opštu bezbednost u Saudijskoj Arabiji, putovao je sa timom ubica i navodno je bio zadužen za iskasapi Košagijevo telo.
Al Tubaigi je studirao patologiju na Univerzitetu u Glazgovu gde je postao ekspert za obdukcije. Takođe je studirao i u Australiji, prenose australijski mediji. On je snimljen kako se ukrcava na avion za Istanbul istog dana kada je Kašogi nestao, a imao je i funkciju u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Turski mediji navode da se upravo on čuje na audio snimku iz konzulata kako predvodi brutalno kasapljenje Kašogijevog tela. Jedan izvor je rekao da je on poručio drugim ubicama: "Kada radim ovaj posao, slušam muziku. Trebalo bi i vi to da učinite."
Ključna karika
Iako se protiv bivšeg savetnika kraljevske porodice i prinčevog bliskog saradnika Salmana Sauda al Katanija vodila istraga, optužnica protiv njega nije podignuta.
Kad su SAD pokrenule sankcije protiv 17 pojedinaca za koje se sumnjalo da su umešani u ubistvo, al Katani je bio na vrhu liste.
Sve dok, po nalogu kralja Salmana, nije otpušten sa posla ubrzo nakon Kašogijevog ubistva, bio je neslužbeni "čuvar kapije" prestolonaslednika na svemoćnom kraljevskom dvoru i, kako mnogi veruju, ključna karika u misteriji ubistva.
Veruje se da je Al-Katani upravljao agresivnom strategijom za sajber nadzor kojom su Saudijci praćeni i kod kuće i u inostranstvu, upotrebom nametljivih softverskih programa. Prema nekim izveštajima, to je podrazumevalo i pretvaranje njihovih mobilnih telefona u uređaje za praćenje, a da to vlasnik ne zna.
Svako ko je bio kritičan prema princu ili njegovim pravilima bio je meta pretećih poruka na društvenim mrežama. Sa više od milion sledbenika na Tviteru, Al-Katani je uspeo da mobiliše "armiju muva" kako bi maltretirao i sramotio percipirane neprijatelje.
Neposredno pred smrt, dok je bio u samonametnutom egzilu u Vašingtonu, Kašogi je počeo da prima pozive iz Rijada u kojima su ga pozivali da se vrati obećavajući mu siguran prolazak, pa čak i posao u vladi. On nije verovao tim garancijama. Prijateljima je rekao da je Al-Katanijev tim hakovao njegove imejlove i tekstualne poruke i čitao razgovore sa drugim disidentima.
Bez štete po ugled
Bin Salman se u oktobru prvi put oglasio povodom stravičnog ubistva. On je ponovo negirao sopstvenu umešanost, ali je poručio da "preuzima odgovornodt jer se zločin desio pod njegovom vladavinom".
Ono što je sigurno je da je suđenje okončano u trenutku kada je šteta po ugled prestolonaslednika već počela da bledi, a mnoge zemlje i kompanije su nastavile da posluju sa ultrabogatom kraljevinom.
Mnogi svetski lider, na čelu sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, već mesecima unazad ignorišu zaključke izveštaja UN da je smrt Kašogija "vansudsko ubistvo za koje je odgovorna država Saudijska Arabija".
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!