potresna ispovest
U GLAVI SAM ČUO SAM JEDNU REČ: Ispovest čoveka koji je hteo da se ubije, a onda odustao u poslednji čas
Kada je preživeo, shvatio je da je tog dana uradio najgoru stvar u životu i pretvorio je u misiju
"Skoči!" Ovu reč je Kevin Hajns, tada 19-godišnjak, čuo u svojoj glavi 25. septembra 2000. godine dok je stajao na Golden gejtu.
Usred borbe sa metalnom bolešću, Hajns je počeo da trči i skočio je sa mosta. Istog trenutka se pokajao. Dok se borio da ostane na površini, shvatio je da je uradio najgoru stvar u životu. Danas ima potpuno drugačiju misiju, kako prenose beogradski mediji.
- Padao sam sa glavom na dole, odmah sam shvatio da ako prvo uradim glavom, umreću - prisetio se Hajns nedavno.
Hajns je bolovao od depresije i imao je bipolarni poremećaj, zbog čega je došao na most jer je verovao da je to jednostavniji način da umre.
Čim je skočio sa ograde, preplavio ga je novi osećaj - žaljenje. Dok je padao, okrenuo se kako bi prvo nogama udario u vodu.
Padao je sa visine od skoro 70 metara i brzinom od 120 km na čas. Udarac prilikom takvog pada sličan je kao da padate na beton.
Hajns je tom prilikom polomio dva pršljena, a doktori su mu kasnije rekli da je samo 2 milimetra bio udaljen od povrede kičme.
U najtežim mukama, Hajns se borio da se održi na površini. U jednom trenutku osetio je kako ga nešto gura prema dole.
- Mislio sam da je to ajkula, pa sam je udario. Uskoro je stigla obalska straža - ispričao je on.
Kasnije je saznao od svedoka da mu je tog dana pomogao morski lav.
Kada je preživeo, shvatio je da je tog dana uradio najgoru stvar u svom životu i pretvorio je u svoju misiju.
Hajns danas ima novi cilj, a to je prevencija samoubistava. Zbog toga se zalaže da se na Golden gejtu postavi mreža koja bi spasila one koji skoče sa njega.
MRAČNA STRANA GOLDEN GEJTA
Iako je Golden Gejt jedan od najpoznatijih mostova na svetu zahvaljujući divnoj konstrukciji, istorijska znamenitost ima i mračnu stranu.
Prema fondaciji "Bridge Rail", neprofitnoj organizaciji posvećenoj zaustavljanju samoubistava na javnim objektima, od otvaranja mosta 1937. godine bilo je više od 1.700 potvrđenih samoubistava i 300 nepotvrđenih.
Fondacija takođe procenjuje da, u proseku, patrole na svaka dva ili tri dana sprečavaju ljude da skoče sa njega.
Hajns kaže da je suicidnim mislima veoma teško pobeći.
- Emocionalna bol je 300.000 puta gora od fizičke boli. To je neprijatelj kojem ne možete da se suprotstavite. Kada sam bio na tom mostu, glasovi u mojoj glavi vrištali su da moram da umrem - prisetio se on.
Od tog dana u septembru 2000. godine 571 osoba je umrla nakon skoka sa mosta.
Međutim, ovim samoubistvima može biti kraj: mreža za koju se Hajns bori je u izradi. Trebalo bi da bude završena 2021. godine.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!