NE MOŽE DA SAKRIJE ZADOVOLJSTVO
PUTIN NIKADA OVAKO JAVNO NIJE ISKAZAO KOLIKO JE SREĆAN! 2 velike VOJNE SILE stale uz RUSIJU!
Sada je sva moć u njegovim rukama...
Indijska i turska narudžbenica naprednog odbrambenog sistema Rusije S-400 predstavlja veliku prekretnicu u međunarodnoj multipolarnoj borbi koja se sada odvija između dve suprotstavljene paradigme globalnih pitanja.
Oba naroda se suprotstavljaju ogromnom pritisku angloameričkog interesa koji od 2007. godine očajnički radi na izgradnji ogromne vojne infrastrukture protiv Rusije pod utopijskom doktrinom „potpune dominacije spektra“. Taj raketni štit počeo je ciljati Kinu i ruski južni pacifički bok u 2011. kada je bivši američki predsednik Barak Obama otkrio vojni ogranak protivkineskog „Okreta prema Aziji“.
Međutim, ako bi zemlje poput Indije i Turske, koje su trebale biti učesnici okruženja Rusije i Kine, usvojile odbrambeni radarski i raketni sistem sledeće generacije kao što je ruski S-400, tada se cela formula za unipolarnu dominaciju razbija.
Već je Kina usvojila model S-400 od 2015. godine, koji se odlikuje kratkotrajnim i dugoročnim nadzvučnim presretanjem raketa, aviona i bombi na visinama od 38 km i na udaljenosti od 400 km. Ostale zemlje koje su iskazale interes za S-400 su Katar, Saudijska Arabija, Egipat, Alžir, Maroko i Vijetnam.
Porast interesovanja za S-400 i nove bezbednosne arhitekture koja dolazi s njim jedna je od najvažnijih transformacija svetske odbrambene politike. Kada se razmatra u tandemu sa globalno proširenom Inicijativom Jednog Pojasa, Jednog Puta (koja je čvrsto povezana s Evroazijskom ekonomskom unijom i Šangajskom organizacijom za saradnju), onda se može videti potencijal velikih promena u međunarodnim političkim odnosima.
Pre par godina, govorilo se upravo o takvoj promeni paradigme nakon ulaska Rusije u opkoljenu Siriju u septembru 2015. godine. Tada su još uvek vredile nauke NATO-a i vojno-industrijskog kompleksa Sjedinjenih Država koji vole političke prvake kao što su Majk Pompeo i Džon Bolton.
Tada se činilo da je američki pogled na svet bio jedina međunarodna politička budućnost. Bez ozbiljnog protivljenja vojnoj snazi NATO-a u kombinaciji s ekonomskom moći bankarskog sistema Londona i Vol Strita, što bi još bilo kakva srednja sila poput Turske ili Indije mogla učiniti?
Bilo je reči o tome kako će ruska pobeda ili poraz u Siriji odlučiti hoće li svet ući u multipolarnu sferu ili neće. Izlazak Sjedinjenih Država iz Sirije pokazao je da je takav trenutak nastupio u punoj jačini i sada se, pojednostavljenom geopolitikom tumačeno, skupljaju multipolarni savezi. I tu se odigrava sada mučna bitka za Tursku i Indiju.
Turska je ubrzo shvatila grešku svoje odluke da odbaci novu paradigmu pod vođstvom Rusije i Kine kada su joj ove dve zemlje prvi put ponudile ulaznu poziciju u Evroazijsku ekonomsku uniju (EEU) 2011. godine, gde se potom prihvatila kao „partner za dijalog“ (jedan korak ispod statusa posmatrača).
Nekoliko drugih zemalja pripremalo se za pridruživanje inicijativi pod vođstvom Rusije, uključujući Ukrajinu, Jermeniju, Moldaviju, Mongoliju i Kirgistan (potonji je sada punopravni član).
Napad na Libiju, nakon čega je usledio pokušaj ponavljanja te katastrofe u Siriji, okončalo je odluku Turske o priključenju EEU u to vreme. Evromajdan u novembru 2013. takođe je okončao izglede Ukrajine za članstvo.
Turska je dobila jednostavan ultimatum: pođite s anti-ruskim / anti-kineskim ratnim planom za dominaciju punog spektra kao lojalni član NATO-a i određene će nagrade biti zajamčene. Turskoj je trebalo omogućiti potpuni ulazak u „prestižni“ savez Evropske unije.
Deo veličanstvenosti Otomanskog carstva bio bi nadoknađen kako bi upravljački status bio dodeljen Turskoj nad velikim prostranstvima Bliskog istoka koji „su sada oslobođeni autoritarnih arapskih nacionalističkih vođa“. Sve je trebalo biti lako. Sve što je Erdogan morao učiniti jeste da pruži tajnu podršku širenju Islamske države u Siriji i zadrži agresivan stav prema Rusiji.
Angloamerička i saudijska obaveštajna služba učiniće sve teške poslove. I setimo li se, isprva je Turska zaista puštala teroristima lak prelaz tursko-sirijske granice. Ipak, tada je zapadni projekt posustao.
BONUS VIDEO:
SNIMAK KOJI ĆE VAS ŠOKIRATI! Ovako se ponašaju ljudi, a ovako majmuni kada se nešto deli džabe! (VIDEO)
(Espreso.co.rs / Nacionalist.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!